Haber Ata Tohumu Ve Kıyamet Ambarları (İnsanlığın Kurtarıcıları)

Bu konuyu okuyanlar

Prolet35

Öğrenci
Cezalı
Katılım
29 Mayıs 2021
Mesajlar
12
Reaksiyon puanı
11
Puanları
3

Ata Tohumu Nedir ve Neden Önemlidir?​

Öncelikle Ata tohumunun tarihinden kısaca bahsetmek istiyorum.

Her bir ata tohumu çeşidi, yaşayan tarihimizin küçük bir parçasını oluşturur.

Ata tohumları bize, zamanında insanların nasıl ne zaman nerelerde bunları ekip biçtiklerini anlatır ve gösterirler.

Bu tohumları toplamak ve biriktirmek bize dünya üzerindeki önemlerimizi, kültürümüzü korumamızı ve eski zamanları yad etmemizi asla unutmamamızı ve yanında getirdiği bütün duyguları getirir.

Yerli üretilmiş bu ata tohumlarına sahip olmaz sadece çevremizi, peyzajımızı korumaz aynı zamanda insanların sağlıklarını korumasında da yardımcı olur. Eğer biz insanlar yeniden ata tohumu ekme ve tüketme geleneğimizi geri getirebilirsek belki de eskisi kadar sağlıklı bireyler haline dönebiliriz.Evet şimdi asıl konumuza gelelim.

Neden Ata tohumu yetiştirmeliyiz?Ata tohumları, ana bitkiden çocuk bitkiye benzer özellik ve özellikleri geçiren açık tozlaşmış bitkilerden gelir.

Bu ata tohumundan büyüyen bitkileri tanımlamak için kullanılan somut bir tanım yoktur.

Bazı insanlar ata bitkilerin 1951'den önce tanıtılan bitkiler olduğunu belirtirken, bazıları da ata tohum çeşitlerinin 1920'lerden önce tanıtılanlar olduğunu belirtir. Genel olarak, ata tohumlarını bir nesilden diğerine yeniden büyüyebilen ve aktarmak mümkün olan tohumlar olarak düşünmelisiniz..

Ata tohumları için dikkat etmesi gereken en önemli şey, organik veya organik olmayan olup olmadıklarıdır.. Çoğu durumda, ata tohumundan olan bitkiler organiktir, çünkü genellikle sadece pestisit veya diğer zararlı kimyasalları kullanmayan küçük ölçekli bahçıvanlar tarafından kullanılırlar. Bununla birlikte, ata tohumdan olan bitkilerin her zaman melez ve GDO'lu bitkilerin hastalıklarına ve zararlarına karşı sağladığı benzer bir doğuştan koruma seviyesine sahip olmadığından, kimyasalların dahil olduğu küçük durumlar olabilir. Unutmayın, ata bir bitkinin mirasını ifade ederken, organik büyüyen bir uygulamayı ifade edersiniz. İkisi farklı şeyler.

Şimdi Ata tohum, Hibrit ve GDO karşılaştırması yapalım.​Ata tohumu, hibrit ve GDO'lu bitkiler söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken bazı belirgin farklılıklar vardır.

İlk olarak, ata bitkiler doğru üreyen tek bitkilerdir. Daha önce de belirtildiği gibi, bu aynı özelliklerin nesilden nesile aktarıldığı anlamına gelir. Aynı şey hibrit ve GDO için söylenemez Hibrit bitkiler, farklı bitki çeşitleri çapraz tozlandığında üretilir, bu da insan müdahalesi olsun veya olmasın gerçekleşebilir. Farklı bitki çeşitleri söz konusu olduğundan, melez bitkilerin yavrularının ana bitkiyle aynı özellikleri ürettiği garanti edilemez.

Hem ata tohum hem de melez bitkiler doğal oluşumlar olarak görülebilir. GDO'lu bitkiler ise sadece gen birleştirme gibi doğal olmayan yöntemler kullanılarak üretilebilir. Bilim adamları, elde edilen bitkinin istenen özellikleri ve özellikleri ürettiğini sağlamak için bir tohumun DNA'sını değiştirirler.Neden ata tohumu yetiştirmeliyiz konusuna ger i dönersek…

Hibrit ve GDO'lu tohumlar yararlı özelliklere sahip bitkiler yetiştiriyorsa, neden bunun yerine ata tohum bitkileri yetiştirmelisiniz?

İlk olarak, yadigarların genellikle daha iyi tat ve lezzet ürettiği bilinmektedir. Yadigar meyve ve sebzelerin de daha besleyici olduğu bilinmektedir. Son olarak, uzun vadede daha ucuzdurlar. Ata bitkiler benzerlerinden biraz daha fazla bakım gerektirebilir, ancak koyduğunuz çaba buna değecektir! Ata tohumlar yetiştirerek bitkilerin genetik çeşitliliğini korumada da önemli bir rol oynayacağınızı unutmayın. Sonuçta, orijinal tohumların varlığı olmadan hibrit tohumlar nasıl üretilebilir?Peki Ata tohumları nereden bulabiliriz ?Ata tohumlara olan talep arttıkça, bunları elde etmenin eskisi kadar zor olmadığını göreceksiniz. Yerel olarak tohum almak için kontrol etmek isteyebileceğiniz belirli yerler vardır. Bu yerler şunlardır: yerel çiftlikler, tohum borsaları ve botanik bahçeleri. Elde ettiğiniz tohumların kesinlikle Ata bitkilerinden geldiğinden nasıl emin olabilirsiniz? Dikkat etmek isteyebileceğiniz bir şey, Güvenli Tohum Taahhüdüdür. Düzenlenmemiş olsa da, Güvenli Tohum Taahhüdü, şirketin yalnızca GDO'suz ürünler sağladığına dair iyi bir işaretidir. Tanınmış tohum şirketlerinin çoğu bu taahhüte çoktan kaydoldu, bu yüzden tohum şirketi web sitelerinde dikkat edin.Tohum Tasarrufuna Dönüş

Ata tohumlarını öğrenmenin ve yetiştirmenin en iyi nedeninin, önceki nesillerden aktarılan değerli bir şey anlamına gelen ata kelimesinin anlamına geldiğini düşünüyorum.

Ata tohumları, ebeveynlerimiz ve büyükanne ve büyükbabalarımız (giderek daha büyük ve büyük büyük büyükanne ve büyükbabalarımız) tarafından yetiştirilen değerli öğelerdir ve nasıl tutulduklarının ve korunduklarının hikayeleri derinden ilgi çekicidir. Mesela 1975'te Ken ve Diane Ott Whealy, Diane'in Bavyera göçmeni büyük büyükanne ve büyükbabası tarafından Amerika'ya getirilen domates ve çeşitliliğini kullanarak bir tohum takasına başladılar ve Tohum kataloglarında kullanılamaz hale geldiğini tespit ettikleri ilginç bir kültürel geçmişe sahip tohumları kurtarmak için ilk misyonlarını inşa eden bu borsa, 13.000 üyesiyle kar amacı gütmeyen ulusal bir tohum borsası haline geldi.

Iowa'da 850 dönümlük bir çiftlik olan 20.000'den fazla tohum çeşidi ile Amerika'nın en büyük tohum bankalarından birini koruyor ve Norveç'teki Svalbard Global Tohum Kasası'na 3000'den fazla ata tohum çeşidi yatırdı.

Bu çeşitlerin yaklaşık% 20'si, tohumun nereden geldiğini ve neden korunduğunu hatırlayarak "hikayelere" sahiptir. Bu tohumların çoğu ticari çeşitlerden daha lezzetli veya önemli ölçüde daha üretken değildir, ancak genellikle onları farklılaştıran ve korunmalarını isteyen benzersiz bir özelliğe sahip oldukları için yetiştirilirler. Çoğu zaman, çeşitlerle ilgili hikayeyi tohumun bahçecilik potansiyelinden daha ilginç buluyorum, hikayelerin çoğu Amerika'nın farklı bölgelerine göç eden çeşitli etnik grupların resmini çiziyor.
 

Son mesajlar

Üst