Asus Zenbook 14ü satıp ne almalıyım

Bu konuyu okuyanlar

gktg_dr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Merhaba arkadaşlar şuan Asus zenbook 14, ryzen5 3500u işlemcili bilgisayarı kullanıyorum ve aşırı memnumun gerek şıklığı gerek günlük işlerde performansı olsun ama ben elektrik elektronik mühendisliği okuyorum ve çizim benim işimin bir parçası. Ne yazık ki bazı çizim programlarında işlemci ile tümleşik olan vega 8 grafik birimi yetersiz kalıyor, sorun çıkartıyor. Bu yüzden bu bilgisayarı satıp daha iyi bir laptop almak istiyorum. Bu bilgisayarı satınca elime 7k gibi bir para geçicek üstüne 2k gibi bir şey de ben koyup bütçemi 9k ya kadar çıkarabilirim. Önerilerinizi bekliyorum.

Oyun oynamayı da seviyorum.

Amazon' dan almayı düşünebilirim. Malum Tr' den ya daha ucuza yada aynı fiyata daha iyi özelikte oluyor aynı model pcler.

Toplama yapamam yurt ortamında kalıyorum.

Teşekkür ederim.

Son düzenleme:

wittroc

44
Reaksiyon puanı
11,156
Eğitim indirimi kapsamında 9.500₺'ye M1 Air var:

gktg_dr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12

wittroc

44
Reaksiyon puanı
11,156
Hocam bu M1 işlemciler için şuan program uyumluluğu konusunda sıkıntılı diyorlar.
Evet ancak pek çok program çalışmakta. Çalışmalarınızı Adobe programları üzerinden yapıyorsanız sıkıntı çıkarmayacaktır.

wittroc

44
Reaksiyon puanı
11,156
Solidworks, Autocat, Matlab ve Proteus kullanıyorum.
Evet, maalesef bazılarında sorunlar yaşanıyormuş. Şunlara bakabilirsiniz:

Airbus

Profesör
Reaksiyon puanı
1,002
O bahsettiğiniz programlar da birkaç ay içerisinde uyumlu hale gelir. O fiyata bence M1 işlemcili macbook air en iyi çözüm (sadece ders için kullanacaksanız). Eğer iyi bir oyun performansı da istiyorsanız #6'daki gibi laptoplar işinizi görür

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
O bahsettiğiniz programlar da birkaç ay içerisinde uyumlu hale gelir. O fiyata bence M1 işlemcili macbook air en iyi çözüm (sadece ders için kullanacaksanız). Eğer iyi bir oyun performansı da istiyorsanız #6'daki gibi laptoplar işinizi görür
Uyumlu olur değil, bahsedilen çizim programlarının pek çoğu macOS'da yok. M1 uyumu ile alakası yok. Çizim yapan kişilerin kolay kolay macOS kullandığını göremezsin zaten.

Solidworks, Autocat, Matlab ve Proteus kullanıyorum.
Bütçenizi ne kadar zorlayabilirsiniz? Bu programlar sistemde hemen hemen her donanıma (işlemci, ekran kartı, SSD, RAM) ihtiyaç duyuyor bu sebeple dolu dolu bir şey almazsanız yine ileride pişman olabilirsiniz. İyi bir ürün alıp uzun yıllar kullanmak daha kazançlı olacaktır sizin için.

gktg_dr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Uyumlu olur değil, bahsedilen çizim programlarının pek çoğu macOS'da yok. M1 uyumu ile alakası yok. Çizim yapan kişilerin kolay kolay macOS kullandığını göremezsin zaten.

Bütçenizi ne kadar zorlayabilirsiniz? Bu programlar sistemde hemen hemen her donanıma (işlemci, ekran kartı, SSD, RAM) ihtiyaç duyuyor bu sebeple dolu dolu bir şey almazsanız yine ileride pişman olabilirsiniz. İyi bir ürün alıp uzun yıllar kullanmak daha kazançlı olacaktır sizin için.
Hocam 9k koyabilirim. Belki yaz sonuna kadar bekleyip 12k ya çıkabilirim

gktg_dr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
https://www.hepsiburada.com/asus-ro...ir-bilgisayar-p-HBV00001AUXLT?magaza=Teknorya büyük bir şey istemiyorsanız zephrus g14 en iyi seçeneklerden 1650ti ile beraber oyun çizim gibi işlerinizide yaparsınız içinde 16gb ram var o çok büyük bir + hala 8gb ramlı laptoplar satılıyor maalesef ama 512gb düşük kalmış sistem için
Bu çok iyimiş ya. Hem 14 inç taşıması kolay hemde programlarımda ve oyunlarda yarı yolda bırakmaz beni. Tek sıkıntı 60hz ekranı varmış monster bile en az 120hz koyarken 60 olmadı buna. Ama genede çok teşekkür ederim. 512 de bana yeter bulut ve disk depolama kullanıyorum genel anlamda şuan kullandığım 256gb buna rağmen 80gb boş yerim var.

Son düzenleme:

ReznooW

Asistan
Reaksiyon puanı
368
Bu çok iyimiş ya. Hem 14 inç taşıması kolay hemde programlarımda ve oyunlarda yarı yolda bırakmaz beni. Tek sıkıntı 60hz ekranı varmış monster bile en az 120hz koyarken 60 olmadı buna. Ama genede çok teşekkür ederim. 512 de bana yeter bulut ve disk depolama kullanıyorum genel anlamda şuan kullandığım 256gb buna rağmen 80gb boş yerim var.
120hz diye biliyorum yenileme hızı