Yardım Asus TUF Gaming FX506HC-HN011 bilgisayarıma ram upgradesi yapmak istiyorum

Bu konuyu okuyanlar

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Olur olmasına da Cl daha düşük bulup ram miktarını komple değiştirebilirsin. Kit alarak tabi. Oyun oynarken daha iyi olur bence.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Uyumludur sorun olmaz.

Olur olmasına da Cl daha düşük bulup ram miktarını komple değiştirebilirsin. Kit alarak tabi. Oyun oynarken daha iyi olur bence.
Intel işlemcide kayda değer bir fark yaratması için şu tarz bir kit ile toptan değiştirmesi lazım.

Cangom

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Uyumludur sorun olmaz.

Intel işlemcide kayda değer bir fark yaratması için şu tarz bir kit ile toptan değiştirmesi lazım.

Bu kitle bir sorun yaşar mıyım

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bu kitle bir sorun yaşar mıyım
Sorun yaşamazsın da bilgisayarının XMP 2.0 destekliyor olması lazım 3200 MHz için. Bunu da ancak Asus'u arayarak öğrenebilirsin. Eğer servis sana XMP 2.0 desteklediğini belirtirse alabilirsin. Laptoplar için epey performanslı bir RAM. Aslında Crucial'in şu belleğini tavsiye edecektim ama 8GB olanı yok sadece 16GB olanı satılıyor.
Kingston'ı alırsan da sorun olmaz bu arada.

Cangom

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sorun yaşamazsın da bilgisayarının XMP 2.0 destekliyor olması lazım 3200 MHz için. Bunu da ancak Asus'u arayarak öğrenebilirsin. Eğer servis sana XMP 2.0 desteklediğini belirtirse alabilirsin. Laptoplar için epey performanslı bir RAM. Aslında Crucial'in şu belleğini tavsiye edecektim ama 8GB olanı yok sadece 16GB olanı satılıyor.
Kingston'ı alırsan da sorun olmaz bu arada.
Kingstondan 2 tane almak kit gibi bir etki eder mi çünkü kit şeklinde satılan bulamadım

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Kingstondan 2 tane almak kit gibi bir etki eder mi çünkü kit şeklinde satılan bulamadım
Kingston'dan 2 tane almana gerek yok bana kalırsa. Elindeki RAM'e bir tane daha Kinsgton eklemen her türlü iş görür. Ben sadece kayda değer bir fark(maksimum yüzde10) istiyorsan diye Crucial ürününü attım.

mayfive

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Dostum tesadüf senin konuyu gördüm cevap yazabilmek için kaydoldum. Aynı ram'e sahibim. Sakın crucial ballistix almak gibi bir hata yapma çünkü voltaj değeri farklı(garantiden çıkma bile söz konusu). 2 Aydır Kingston(kvr32s22s6/8-kvr32s22s8/8), crucial(ballistix),samsung(M471A1K43DB1-CWE) gibi bir çok model ile dual yapmaya çalıştım. Taktıktan sonra dual olarak çalışıyor onda hiçbir sorun yok ama oyunlarda performans düşüşü yaratıyor. M471A1K43DB1-CWE ile M471A1G44AB0-CWE dual yaptığımda bf1 ultrada 70 fps alırken, 2 adet M471A1G44AB0-CWE ile 100 fps almaya başladım. Ramlerin üzerindeki çiplerin ve devrenin kısacası her şeyin tamamen aynı olması gerekiyor. Bir şekilde aynı rami bulmaya çalış bence. Bulamazsan 8x2 kit alabilirsin ama elindekini satıp onu almak uğraştırabilir. Senin tercihin. Umarım faydam dokunmuştur okuyan herkese.

Cangom

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Dostum tesadüf senin konuyu gördüm cevap yazabilmek için kaydoldum. Aynı ram'e sahibim. Sakın crucial ballistix almak gibi bir hata yapma çünkü voltaj değeri farklı(garantiden çıkma bile söz konusu). 2 Aydır Kingston(kvr32s22s6/8-kvr32s22s8/8), crucial(ballistix),samsung(M471A1K43DB1-CWE) gibi bir çok model ile dual yapmaya çalıştım. Taktıktan sonra dual olarak çalışıyor onda hiçbir sorun yok ama oyunlarda performans düşüşü yaratıyor. M471A1K43DB1-CWE ile M471A1G44AB0-CWE dual yaptığımda bf1 ultrada 70 fps alırken, 2 adet M471A1G44AB0-CWE ile 100 fps almaya başladım. Ramlerin üzerindeki çiplerin ve devrenin kısacası her şeyin tamamen aynı olması gerekiyor. Bir şekilde aynı rami bulmaya çalış bence. Bulamazsan 8x2 kit alabilirsin ama elindekini satıp onu almak uğraştırabilir. Senin tercihin. Umarım faydam dokunmuştur okuyan herkese.
Cevabın için teşekkür ederim. Nerden buldunuz 2.sini çünkü sanırım öyle yapmak en mantıklısı olucak.

folroad

Asistan
Reaksiyon puanı
15
hocam 1 samsung ile 1 kingston taksam aynı performansı vermez mi?

mayfive

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
hocam 1 samsung ile 1 kingston taksam aynı performansı vermez mi?
Single channela göre performans artışı tabii ki olur hocam ancak ben her şeyiyle aynı olan samsung ve kingston taktığımda gta 5'te 70 fps alıyordum. sonra 2 adet aynı model samsung bellek aldım performans %20ye yakın arttı.

folroad

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Single channela göre performans artışı tabii ki olur hocam ancak ben her şeyiyle aynı olan samsung ve kingston taktığımda gta 5'te 70 fps alıyordum. sonra 2 adet aynı model samsung bellek aldım performans %20ye yakın arttı.
hocam şuan 8 gb takılı buna ek olarak aynı marka 8 gb takmayı mı önerirsiniz yoksa 8 e ek olarak farklı marka ama herşeyiyle aynı değerlerde olan 16 gb kingstonmu takmamı önerirsiniz?

aynı marka 8 gb 650 tl
kingston 16 gb 800 tl

kingston daha cazip geldi .

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
hocam şuan 8 gb takılı buna ek olarak aynı marka 8 gb takmayı mı önerirsiniz yoksa 8 e ek olarak farklı marka ama herşeyiyle aynı değerlerde olan 16 gb kingstonmu takmamı önerirsiniz?

aynı marka 8 gb 650 tl
kingston 16 gb 800 tl

kingston daha cazip geldi .
8GB'a 16GB takarsan dual channel özelliğini kaybedersin. Ya 2x16 olacak ya da 2x8.

folroad

Asistan
Reaksiyon puanı
15
8GB'a 16GB takarsan dual channel özelliğini kaybedersin. Ya 2x16 olacak ya da 2x8.
hocam dual kit performansı gerçekten çok fark ediyormu. Şuan takılı olanı nerde nasıl satacağımı bilmiyorum satsamda ederinin yarısının altına gidecek yani buna değermi sizce?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
hocam dual kit performansı gerçekten çok fark ediyormu. Şuan takılı olanı nerde nasıl satacağımı bilmiyorum satsamda ederinin yarısının altına gidecek yani buna değermi sizce?
Dual kit en azından yüzde 10 etki eder oyun performansına. Eğer AMD işlemci varsa çok daha fazla.

folroad

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Dual kit en azından yüzde 10 etki eder oyun performansına. Eğer AMD işlemci varsa çok daha fazla.
Hocam bende şuan samsung model takılı. Bunun yanına Samsung cipseti kullanan bigboy marka koysam dual olurmu? Yani cipset kurtarır mı?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Hocam bende şuan samsung model takılı. Bunun yanına Samsung cipseti kullanan bigboy marka koysam dual olurmu? Yani cipset kurtarır mı?
RAM olayı biraz şans. Dual channel için iki tane aynı kapasite yeterli. İki belleğin aynı model hatta marka olmasına da gerek yok. RAM uyumsuzluğu çıkmadığı sürece bellekler birbirlerine göre ayarlarlar kendilerini ama işte bu noktada kimse sana garanti veremez. O yüzden en garanti çözüm 2 tane aynı bellekten kullanmak. Yoksa dediğim gibi iki farklı bellek, ikisinin de mhz ve cl değerleri farklı olsun uyum sorunu olmazsa yüksek olan düşüğe göre ayarlar kendini ve çalışır. Tüm bunlara ek olarak bellek performansına etki eden iç tarafta bazı gecikme değerleri de mevcut. Yani iki farklı model bellek, ikisi de aynı mhz ve cl değerine sahip olsa bile performansları çok farklı olabilir.

mayfive

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Dual channel, laptoplarda performansı %40'tan fazla artırıyor. Anlık fps dropları yaşamanıza engel oluyor.