Asus P8B75-M LX anakarta RAM tercihi

Bu konuyu okuyanlar

iJAWS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba, Asus P8B75-M LX model anakartım var. i5-3470 işlemci. kullanıyorum mevcut takılı olan ram 4+2 topla 6GB olmak üzere 1333mhz cl9 ram takılı (kvr1333d3n9). İndirimler varken ram yükseltmesi yapmayı düşünüyorum. 2gb olanın yerine mevcut olan 4gb ramden 1 tane dahamı almalıyım. Yoksa mevcut tüm ramları satıp 1600mhz rama mi geçmeliyim bu anakarta uyumlu en verim alabileceğim fiyat olarak çok abartıya kaçmadan nasıl bi ram alabilirim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
elindeki ramleri satabiliyorsan sat ve senin de dediğin gibi mhz değeri daha yüksek bir ram alabilirsin :)
Mevcut bütçeyi söylersen daha rahat yardımcı olurum :)

iJAWS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
elindeki ramleri satabiliyorsan sat ve senin de dediğin gibi mhz değeri daha yüksek bir ram alabilirsin :)
Mevcut bütçeyi söylersen daha rahat yardımcı olurum :)

max bütçe 250TL. Anakart hangi ramlerle uyumlu alabileceğim en mantıklı ram ne olabilir yani performans açısından bakarsak. Tabi gözle görülür yada değişime değermi?

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Öncelikle anakartın 2200 mhz ye kadar ayrıca 16 Gb ya kadar destekliyor ve de DDR3 bir anakart.Yani çok güncel olduğu söylenemez.Para biriktirmeye gücün varsa yeni bir pc toplamanı tercih ederim :)
Ama sadece tek tük yükseltmek zorundaysan sana şöyle bir ram buldum :)
Adata XPG Black 8gb 1600MHz DDR3 Soğutuculu Bellek - RAM Bellek ve Tüm Masaüstü Bilgisayar Parçaları sahibinden.com'da - 625267242

Eğer diğer ramleri elinden çıkarabilirsen ve üzerine biraz para eklersen sonradan bi 8gb daha alıp 16 gb ye çıkarabilirsin :)

Ha birde gözle görülür bir değişim ya da değişime değer mi demişsiniz.
İşlemcinin Ghz'i gibi ram de belirli bir frekansta çalışıyor.
Yani 1600Mhz ram 1333Mhz'e göre bir saniye içinde yaklaşık %20 daha fazla işlem yapabilir ama günlük kullanımda veya oyunlarda işlemci hızı, ekran kartı, hard disk, driver optimizasyonu vs. bir araya gelince yalnızca ram'in frekansındaki %20 artış pek bir şey değiştirmez.
Başka bir deyişle hangi durumlarda RAM, işlemci ve ekran kartına darboğaz oluyorki hız artışı bir fark yaratsın ?

Kısacası 1333'den 1600'e geçiş için uğraştığına değmez.
Ama tabiki sen bilirsin.