Asus laptopta RAM ve ekran kartı yükseltme

Bu konuyu okuyanlar

didox7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar herkese. ASUS'un 8 GB RAM li bir laptopunu almak istiyorum ama RAM gereksinimimin 16 GB olduğunu düşünüyorum. Sizce RAM'i yükseltebilir miyim? Ayrıca bir de alacağım laptopun ekran kartı NVIDIA MX110 ve bildiğiniz gibi eski ve daha az performanslı bir ekran kartı bu yüzden bu ekran kartını da değiştirmek istiyorum ekran kartı değişimi mümkün müdür?

lordare

SDN Forum Fosili
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,663
RAM'i sorunsuzca değiştirebilirsin.
Hafıza da sıkıntı değil SSD veya HDD olarak hafızayı da sorunsuzca arttırabilirsin

Ama iş ekran kartına gelince...
Ekran kartı mümkün olduğunca yüksek olsun. Ekran kartı asla değiştirilmiyor ve uzun vadeli kullanmayı düşünüyorsan iki şeye dikkat etmelisin:
1) Ekran kartı
2) 2 fan olması

Ekran kartı olarak gtx 950m, 1050 vs bunlardan aşağı alma. Ancak maksimum bütçeyi söylersen sana laptop bakabilirim :)

hobbSSaldım

Asistan
Reaksiyon puanı
134
Ekran kartı her bilgisayarda değişmiyor. İnternetten araştırma yap ekran kartına göre.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
RAM değişimi olur, fakat dediğiniz bilgisayarda yüksek ihtimalle MXM slotu bulunmamakta. MXM slotu olmadan da GPU’yu yükseltemezsiniz.

didox7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
RAM'i sorunsuzca değiştirebilirsin.
Hafıza da sıkıntı değil SSD veya HDD olarak hafızayı da sorunsuzca arttırabilirsin

Ama iş ekran kartına gelince...
Ekran kartı mümkün olduğunca yüksek olsun. Ekran kartı asla değiştirilmiyor ve uzun vadeli kullanmayı düşünüyorsan iki şeye dikkat etmelisin:
1) Ekran kartı
2) 2 fan olması

Ekran kartı olarak gtx 950m, 1050 vs bunlardan aşağı alma. Ancak maksimum bütçeyi söylersen sana laptop bakabilirim :)
Aslında ben ASUS Zenbook 15 inçlik bilgisayarlarından istiyorum fakat Türkiye'de bulamadım. O yüzden eski bir ASUS modelini yükseltmeyi düşünüyordum. Bütçem 10 bin tl civarı. Asus markasından istiyorum daha önceki bilgisayarımda çok memnun kaldım. Herhangi bir model öneriniz var mı?

lordare

SDN Forum Fosili
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,663
Tam içinde bulunduğumuz durumda fiyatlar çok uçmuş. Yani birkaç ay öncekine göre özellikle. Yine de ben tavsiyemi vereyim.
Ben de Asus severlerdenim. Asus candır. Özellikle belirtmeden edemeyeceğim Lenovo'dan uzak dur.
Asus içerisinde Tuf Gaming serisi fan konusunda kalite konusunda gerçekten enfes bir laptop.
Zenbook'lar sırf tasarım, fiyatlarının da özelliklere nazaran çok yüksek olduğunu düşünüyorum.
Tuf serisi candır
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tuf serisi dediğim laptoplar model numarası FX ile başlayanlar

Asus FX505DV-AL024T Notebook
Mesela 10 bin lira bütçe ile alınacak RTX ekran kartlı Asus Tuf Gaming Laptop

Asus UX434FLC-A6227T Ultrabook
Bu da dandik bir MX200 ekran kartı takılı aynı fiyattaki Zenbook

Son düzenleme:

didox7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çok teşekkür ederim. Aslında GTX 1650 Max-q ekran kartlı Asus Ux534ftc core i7 10510u notebook fiyatı, teknik özellikleri, modelleri. Asus Ux534ftc kampanyalar ve uygun fiyat seçenekleriyle Vatan Bilgisayar'da. Satın al. bu üründen almayı düşünüyordum fakat Türkiye'de Vatan dısında bir yerde bulamadım. Tasarım ve taşınabilirlik benim için önemli olduğundan TUF serisi pek bana yaramıyor. MSI PS63 gibi güçlü ve ultrabook görünümlü bir bilgisayara ihtiyacım var

Tam içinde bulunduğumuz durumda fiyatlar çok uçmuş. Yani birkaç ay öncekine göre özellikle. Yine de ben tavsiyemi vereyim.
Ben de Asus severlerdenim. Asus candır. Özellikle belirtmeden edemeyeceğim Lenovo'dan uzak dur.
Asus içerisinde Tuf Gaming serisi fan konusunda kalite konusunda gerçekten enfes bir laptop.
Zenbook'lar sırf tasarım, fiyatlarının da özelliklere nazaran çok yüksek olduğunu düşünüyorum.
Tuf serisi candır

Tuf serisi dediğim laptoplar model numarası FX ile başlayanlar

Asus FX505DV-AL024T Notebook
Mesela 10 bin lira bütçe ile alınacak RTX ekran kartlı Asus Tuf Gaming Laptop

Asus UX434FLC-A6227T Ultrabook
Bu da dandik bir MX200 ekran kartı takılı aynı fiyattaki Zenbook
Çok teşekkür ederim. Aslında GTX 1650 Max-q ekran kartlı aşağıdaki üründen almayı düşünüyordum fakat Türkiye'de Vatan dısında bir yerde bulamadım burda da stok tükenmiş. Tasarım ve taşınabilirlik benim için önemli olduğundan TUF serisi pek bana yaramıyor. MSI PS63 gibi güçlü ve ultrabook görünümlü bir bilgisayara ihtiyacım var

Çok teşekkür ederim. Aslında GTX 1650 Max-q ekran kartlı Asus Ux534ftc core i7 10510u notebook fiyatı, teknik özellikleri, modelleri. Asus Ux534ftc kampanyalar ve uygun fiyat seçenekleriyle Vatan Bilgisayar'da. Satın al. bu üründen almayı düşünüyordum fakat Türkiye'de Vatan dısında bir yerde bulamadım. Tasarım ve taşınabilirlik benim için önemli olduğundan TUF serisi pek bana yaramıyor. MSI PS63 gibi güçlü ve ultrabook görünümlü bir bilgisayara ihtiyacım var

Çok teşekkür ederim. Aslında GTX 1650 Max-q ekran kartlı aşağıdaki üründen almayı düşünüyordum fakat Türkiye'de Vatan dısında bir yerde bulamadım burda da stok tükenmiş. Tasarım ve taşınabilirlik benim için önemli olduğundan TUF serisi pek bana yaramıyor. MSI PS63 gibi güçlü ve ultrabook görünümlü bir bilgisayara ihtiyacım var

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,932

Kazık sakın almayın.