Asus K55VJ Ekran Kararması ve Teknik Servis Problemi

Bu konuyu okuyanlar

Deffall

Doçent
Reaksiyon puanı
42
Merhaba arkadaşlar.. Başımdan geçen ve halen geçmekte olan bir olay anlatayım size.

Öncelikle kasım ayının son günlerine doğru bilgisayarımı kullanırken bır anda ekran karardı. Önce ne olduğunu anlamadım ancak biraz inceleyince bilgisayarımın gayet sağlıklı bir şekilde çalıştığını sadece lcd ekranın karanlık olduğunu anladım. Hatta öyle ki laptop u tv ye bağladığımda normal bir şekilde çalışıyordu..

Neyse bende İstanbul Üsküdar'da ki yetkili teknik servise bıraktım 01.12.2014 tarihinde. 12.12.2014 tarihinde mesaj attılar gelip alabilirsiniz diye bende hemen mesai saati bitmeden gittim almaya.. Gittiğimde sorunu sordum ve bana lcd ye giden kablolarda sorun vardı onları değiştirdik dediler. Hemen orada bir kontrol edeyim dedim. Power tuşuna bastım asus yazısını gördüm ve sevindim.. Tabi ki sadece 3sn. Çünkü bilgisayar açılmadı. İçinde İşletim sistemi yoktu. Bende işletim sistemine ne olduğunu sordum ?.
Bana;
- " Biz işletim sistemine dokunmadık dedi."
- Bende dokunmadıysanız buna ne oldu ? Kendi kendine mi gitti diye sordum ?
- "Haberim yok ben sadece kabloları değiştirdim dedi."
- Sadece lcd ye giden kabloları değiştirmekle işletim sistemi nasıl gider ?
-Bana benim laptop um free-dos olduğunu ve yazılımsal destek vermediklerini söyledi
-Bende ısrarla sizden benim bilgisayarıma işletim sistemi kurmanızı istemiyorum. Mevcut olan işletim sisteminin nereye gittiğini soruyorum ?
-...

Tabi ki cevap yok..
Servistn çıkıp eve geldim ve direk işletim sistemi kuruyim dedim. O da ne.. Hdd tek parça halinde 698gb. :)
Servisteki arkadaş fdisk atmış ve benim haberim yok diyor..
Bütün herşeyimi silmiş..

Neyse olsun sinirlendim olsun en azından laptopum geldi dedim.
İşletim sistemini kurdum. Office kurarken gene EKRAN KARARDI.
Şimdi ben bu serviste ki çocuğa ne yapsam ne etsem... Pazartesi günü İşe başladığım için ben gidemicem servise.. Kuzenim götürecek. Keşke ben gitseydim de o serviste ki küstah teknik elemanı ile yüzyüze tekrar konuşabilsem....

FBK

Doçent
Reaksiyon puanı
7
büyük bir ihtimalle kablo falan değiştirmediler bu sorun ekran invertoru üzerindeki sigortadan kaynaklanır. yani ekran invertoru normalinden fazla akım çektiğinde 19v ayağındaki sigorta fault olur. götürürseniz yine aynı işlemi yapıp göndericekler. bence pek uğraşmayın. internet üzerinden invertorunuzu sipariş edip kendiniz değiştirin konu ile ilgili youtube da çeşitli videolar mevcut fakat ; bu seri iki model bazısında invertor ekran yani panel üzerinde bazısında anakart üzerinde. eğer anakart üzerinde ise panelin baglı olduğu flexin anakart üzerinde 19v ayağının hemen ucunda fuse yazan bir devre elemanı mevcut yani sigorta onu değiştirmeniz durumunda sorununuz düzelecektir. çok fazla teknik bilginiz yok ise lütfen sökmeye çalışmayın.

iyi forumlar.