Asus F3SC Fan Sorunu ?

Bu konuyu okuyanlar

Deffall

Doçent
Reaksiyon puanı
42
Güncelleme : Benim laptopu prize takınca işlemci aşırı ısınıyor. Ancak bataryadan kullandığım zaman gayet normal çalışıyor.

Arkadaşlar öncelikle iyi geceler.. Benim sorunum şöle ki Benim laptopun fanı nezamandır bilmiyorum ama belli bir süre sonra fanı sesli çalışıyor.. Sanki devamlı yüksek hızda çalışıyormuş gibi. Aklıma bazı sebebler geldi.

1. olarak toz kaptı ondan dedim ama fark ettim örn. oyun çalıştırdığımda daha hızlı çalışıyor. Normal kullanınca bir seviye düşüyor ama genede eski haline dönmüyor. Bundan dolayı bu seçeneği iptal ettim. Ayrıca 3 yıldan fazladır abimin laptobu benimki kadar sesli çalışmıyor. Benim ki daha 1.5 yıllık.

2. olarak bir gün formattan sonra olduğunu düşünüyorum. Sebebi ise ( Gecenlerde arkadaşla konuştuk laptobuna format attırdıktan sora sesli çalıştığını söledi.) Benim ki de aynı sorundan olmuş olabilir. ?

3. Asus un kendi fan kontrol programı olan NB probe tan kaynaklı olabilir mi ? Programı açtığımda görüntü bozuk çıkıyor. Sanırım xp uyumsuzluğu var. Ordan hiç bir şey kontrol edemiyorum.

Şimdiden teşekkürler..

F-rekans

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Şimdi bir şey soracam Space bar tuşuna atanmış bir fonksiyon var mı?

Varsa Performans kademesini ayarlamak içindir office, maximum, quite gibi seçenekleri vardır. (geçenlerde bir arkadaşımın diz üstü bilgisayrına format attığımda farkettim) Oyundan sonra Fn+Space kombinasyonunu bir kullan...;)

1.Edit: Fn+Space kombinasyonu "Power4 Gear eXtreme" adlı bir yazılımı kullanıyormuş umarım bilgisayrında yüklüdür...

Deffall

Doçent
Reaksiyon puanı
42
evet var ama bir işe yaramadı :s. Halbuki diğer fonksiyon tuşları işe yarıyor ..Bunun kısa yolu olmadan başka yolu var mı acaba bildiğin ?

F-rekans

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Yukarıda
1.Edit: Fn+Space kombinasyonu "Power4 Gear eXtreme" adlı bir yazılımı kullanıyormuş umarım bilgisayrında yüklüdür...

Bahsetdiğim gibi bu kombinasyon "Power4 Gear eXtreme" programıyla birlikte çalışıyormuş...
Bu program kurulu mu sende, kurulu değilse kur bir daha dene. Zaten Bilgisayarla beraber gelen cdlerde de mevcuttur kendisi...
Sonucu bizede bildir meraklandım şimdi... :D

Deffall

Doçent
Reaksiyon puanı
42
Bende Power 4 Gear extreme yerine nb probe adlı bir porgram var . zaten ondan da bahsettim ama ondada uyum sorunu var ki açtıgımda hata veriyor.

F-rekans

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Vistadan Xp yemi döndün... Yada sen şu bilgisayarın modelini verde herkes aydınlansın...

Deffall

Doçent
Reaksiyon puanı
42
Evet vistadan xp ye döndüm ama ozamanlar bir sorun olmamıştı . hatta baya bir süre olmadı. MOdel asus f3sc .

F-rekans

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Aaa Ben konunun başlığını okumayı unutmuşum... Rezilliğe bak... :D :D :D Yazık bana...

Deffall

Doçent
Reaksiyon puanı
42
nEse konuya olan aşırı ilginden diyelim :)

F-rekans

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Şimdi Asus'un sitesine baktım... Senin bilgisayarının teknik özelliklerinde bilgisayar vista ile piyasaya sürülmüş... Cdde gelen yazılımlarda vista uyumlu. Bence Xp uyumlu sürücüleri indir...

Fan sorununu Power 4 Gear özelliğine odakladık ama benim tespitim bu... Asus'un bu modeline yakın bir modelini 2 gün de olsa kullandım ve gürültü sorununu bu sayede çözmüştüm...

Hatta üşenmezsen sürücülerini indirip temiz bir format at... Garantili olur. Sitede Xp sürücüleri mevcut...

Sürücüler XP

Deffall

Doçent
Reaksiyon puanı
42
:) vallaha üşenmeyip bakmıssın gercekten tesekkurler ... Ama onları zaten bende indirmiştim. onlarla kurulu bir xp kullanıyorum şu anda. Ayrıca az önce sölediğin gibi power 4 gear ı yukledim ve office kısmında çalıştırıyorum . ama genede pek birşey fark ettiğini söyleyemem ..

F-rekans

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
:) vallaha üşenmeyip bakmıssın gercekten tesekkurler ... Ama onları zaten bende indirmiştim. onlarla kurulu bir xp kullanıyorum şu anda. Ayrıca az önce sölediğin gibi power 4 gear ı yukledim ve office kısmında çalıştırıyorum . ama genede pek birşey fark ettiğini söyleyemem ..

Quiet'de dene...:whistling:

İşlemcin çok mu ısınıyor? Çözüm üretemiyorum dostum bu saatde beni işlemci 39.5 C'de şu anda...:wacko::fever:

Galiba sana teknik servis yolu gözüktü...:sorry2:

Deffall

Doçent
Reaksiyon puanı
42
quiet office :) ..

İşlemcim sanırım bıraz normalden fazla ısınıyor.
67 C de
Yarın temiz bir format atma kararı aldım. Bakalım gene aynısı olursa.. Sanırım teknik servise göndermekten başka çarem kalmıyacak. . . Hayırlısı.

Deffall

Doçent
Reaksiyon puanı
42
Arkadaşlar ben bu sorunumu tam anlamlı olarak farkına vardım.. İşlemcimin fazladan ısınmasının sebebi tam olarak fişte takılı kalması. Yani Sadece bataryayı kullandığım zaman işlemcim ısınmıyor ancak ne zaman fişe takılı kullansam aşırı derecede ısınma gösteriyor.. LAPTOP modelim daha öncede sölemiştim ama gene sölim asus f3sc eğer buna benzer problem gösteren varsa ve yardım edebilecek biri varsa gerçekten çok sevinirim.

fraise

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
asus f3 serisinden 2 adet laptop kullanıyorum. ne büyük gariplik ki :huh: garanti sürelerinin bitiminden kısa bir süre sonra ikisinde de sırayla aynı sorunları yaşamaya başladım.
ilk önce yüksek sesle çalışma ve ısınma sorunu oldu. fanları temizlendikten sonra sorun devam etmedi. ancak adaptörü birkaç dakika içinde çok fena ısıtıyordu.
sonrasında çok kısa zaman aralıklarıyla 2 adet kendi şarjları ve benim ek olarak aldığım 2 adet şarjı bozdu. kısa zamanda böle sorunlar yaşadığımdan eve elektrikçi bile getirdim acaba sorun elektrikle ilgili mi diye.

geçenlerde birinin adaptör girişini değiştirdim, yeni bir şarj daha aldım.
şu anda onda bu konuda bir sorun yaşamıyorum ancak kendiliğinden kapanıyor, açılmıyor, kısa süre sonra açmayı denediğimde açabiliyorum. ya da pilini çıkartıp takınca açıldığı da olabiliyor.
diğer laptopta ise şarja takınca ekranda epey koyulaşma oluyor. şarjdan çıkarınca bu sorun çözülüyor.

lanet olsun asus laptop aldığım güne diyorum, ve bu sorunları çözdükten sonra çıkacak sorunların ne olacağını merakla bekliyorum.