Asus Anakart UEFI Bios Güncelleme

tahir40

Asistan
Arkadaşlar Asus P8Z68-V LX anakartımı mutlu mesut kullanırken Sandy bridge desteği getiren yeni biosu yükledim ve herşey ızdırap... Stabil overclock kapasitesi 400mhz azaldı, onboard ekran kartını açamıyorum, anakartın getirdiği bir çok yeniliği kullanamıyorum. Böyle iğrenç bir bios güncellemesi görmedim. Velhasıl eski biosa dönmek istiyorum ama Asus lanet, eskiye dönüşe izin de vermiyor. Biosun içindeki ez flash ile eski biosu yükleyemiyorum. Budupdater diye dosta çalışan bir program koymuşlar, uğraş didiş çalıştırdım, o da bios mevcut sürümden eski dedi! Sanki dos ortamında onca komutu yazan adam, hangi biosun güncel olduğunu bilmiyor!!
Anakart bu:

http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_1155/P8Z68V_LX/

En son windows ortamında asus update ile güncelleyim dedim, onda bios downgradable seçeneği var, O da yüklüyor gibi yapıyor, yeniden başlat diyor, başlatıyorsun hala güncel bios yüklü!

 
Son düzenleyen moderatör:

tahir40

Asistan
üstadım pil çıkartılınca bios versiyonu düşmez. Ben genelde biosu güncellemediğim için tecrübem yok. çalışan bir şeyi kurcalamam desek daha doğru olur, ancak gerekirse :)

http://www.ehow.com/how_5097698_downgrade-asus-bios.html şurada anlatmış biostan bişeri kapatman gerekiyor gibi bişey anladım ben :p

Malesef bu tarif eski tip bioslar için...

Hocam biliyorumda bios pilini çıkartıp ayarları sıfırlayınca eski biosu yükleyebilir diye düşünmüştüm :)

Arkadaşım bios pilini sökerek bios modelini değiştiremezsin, sadece biosu resetlersin.


Arkadaşlar Çizgiye durumu email attım. Sonuçta bir çaresi varsa onlar bilir...Bakalım ne cevap gelecek...
 

YellowRed

Rektör
M5A97 Evo kullanıyorum. aynı yazılım ile kaç defa bios güncelledim, hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım?

eski biosa dönmeyi "bios üzerinden" tekrar dene. aklıma başka seçenek gelmiyor.
 
Malesef bu tarif eski tip bioslar için...Arkadaşım bios pilini sökerek bios modelini değiştiremezsin, sadece biosu resetlersin.


Arkadaşlar Çizgiye durumu email attım. Sonuçta bir çaresi varsa onlar bilir...Bakalım ne cevap gelecek...
Eee bende aynı şeyi söylüyorum pili çıkarıp resetlesin eski sürümü kurmayı yeniden denesin elektronik devre sonuçta herşey olabilir.
 

burns206

Profesör
bios guncellemelerde force zecenegi oluyo onu kullanarak rastgele bir dosya bile kaydedebiliyosun neredeyse ,eski yeni farketmiyo. oyle bi secenek varsa eski versionu kabul edicektir. ben benim eski karta sitesinden download ettigim biosu yuklemistim. tabi begenmiyodu bende yinede formatla dedim pc normal calismaya devam etti ancak kapatip acinca bidaha geri gelmedi . zaten gicik overklock destegi bile olmayan ecs bi anakartti yenisini almak zorunda kalmistim. tabi ecs olmamasina ozellikle dikkat ettim :p herseye ragmen devam et gibi bi secenk yoksa da bios ureticisinin sitesinden dowload edebilirsin .
 

Son mesajlar

Üst