assembly e başlamayı düşünüyorum

Bu konuyu okuyanlar

XX_torba_xx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
selam arkadaşlar assembly e başlamayı düşünüyorum bununla ilgili pdf atar mısınız ayrıca kısa olması benim için daha iyi uzun olunca öğrenmeye korkuyorum

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Assembly diye bir dil yok, assembly dil ailesi var.
Hangi assembly'i öğrenmek istiyorsun, niye öğrenmek istiyorsun?
Assembly öğrenmek için register, memory, interrupt gibi bin tane şeyi ve çalışma prensiplerini bilmen gerekiyor.
Üzerinde çalışacağın donanımın datasheetini karıştırabilecek kadar İngilizce ve teknik bilgi gerekiyor.
x86 assembly öğreneyim desen en dandik kitap 300-400 sayfa.
Otur javascript, python falan öğren, yurt dışına kaçma imkânın olur, para kazanırsın, ne yapacaksın assembly'i :)

gdsasdwe2134

Asistan
Reaksiyon puanı
94
selam arkadaşlar assembly e başlamayı düşünüyorum bununla ilgili pdf atar mısınız ayrıca kısa olması benim için daha iyi uzun olunca öğrenmeye korkuyorum
Assembly yi neden öğrenmek istiyorsun? Sadece bilgini genişletmek istiyorsan internette ki makalelere bakabilirsin. Yok yazılım geliştirmek için istiyorsan o iş yaş :)

XX_torba_xx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Assembly yi neden öğrenmek istiyorsun? Sadece bilgini genişletmek istiyorsan internette ki makalelere bakabilirsin. Yok yazılım geliştirmek için istiyorsan o iş yaş :)
ya merak için yoksa bi derdim yok ama gerçekten öğrenmek istiyorum
ayrıca düşük sistem programcılığı ile bilgim neredeyse 0

Reaksiyon puanı
5,171
Her şeyin bir sırası var. Bu isteğin, üçgenin üç kenrarı olduğunu bilmeyen birinin trigonometri öğrenmeye heves etmesi ile aynı durum...

Brynquadel

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Öyleyse Assembly'dan başlaman mantıklı mı bilemiyorum. İlk etapta çok zorluk çekersin ama öğrenirsen çok yarar sağlar.

gdsasdwe2134

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Anladığım kadarıyla programlama bilgin var. Sadece sistem programcılığın da bilgini artırmak istiyorsun. C dilini kullan. C içinde de Assembly kullanımı mümkün.

"Inline Assembly C"
"Satir ici Assembly kullanimi C"

XX_torba_xx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
bakın ben c++ ve javascript dillerini biliyorum birazda c# benim amacım para kazanmak değil hobi olarak yapıyorum tabi ileride güzel uygulamalar geliştirirsem yayınlayacağım şimdi ise assembly e merak saldım c++ içinde asembly kullanımı hakkın biraz internete baktım ancak assembly bilgim yok elimde 2 tane assembly pdf i var ancak öğrenmekte zorluk çekiyorum çünkü daha önce düşük seviyeli programcılık bilgisi olanlara göre anlatıyor ben sizden en başından başlamam için yardım istiyorum kendimi çok fazla assembly ile ilertmek istemiyorum temelini öğrensem yeter ben nereden en başından öğrenebilirim

---- Mesajlar birleştirildi ----

bu arada çoğu programlama dili assembly ile yazılmış bunlar grafik çizebiliyorsa assembly de çizer diye düşünüyorum doğru mu

Son düzenleme:

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Assamble ile hiç ilgim yok ama Assamble donanım diline yakın olduğuna göre donanımı da iyi bilmelisin. İnternette tonlarca anlatım bulabileceğinden eminim.

---- Mesajlar birleştirildi ----

flat assembler

Son düzenleme: