Aspire V3-574G Notebook İşlemci Yükseltme

yunusemrezden

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese İyi Forumlar Dilerim
Özetle hemen konuya gelelim. Pcde artık kullandığım CAD ve CAM programları dolayısıyla yüklü bir data geldiğinde citti ağırlaşmalar yaşamaktayım. Zaten CSGO oynarken adamla karşılaşında 10 fpse kadar düşüyorum (bu detayı es geçelim) bir de kullandığım uygulamalarda yüklü olduğu sürece problem yaşamaktayım. Dolar kurundan kaynaklı işlemci yenileme macerasına girmek istiyorum yurtdışında irtibatlarım var bu yüzden alacağım işlemci uygun fiyata gelecek ve biraz da olsa araştırmalarım ve merakımdan kaynaklı bilgiler edindim fakat forumdaki yetkili kişiler bazında bilgilendirmeye ihtiyacım var. Bilgisayar ile ilgili tüm bilgileri link aracılığıyla paylaşmaktayım. Derdim tasam pcme uygun bir işlemci tespitini yapabilecek donanıma sahip olmadığım için sizlerden yardımlarınızı istemekteyim. Ofisteki bilgisayarları incelediğimde eski i7'ler dahi harici ekran kartı olmadığı halde catia programındaki yüklü dataları kaldırabilmekte. (i7 2630QM). Yani benim sadece pcyi i7'ye çevirmem el nihayetinde program kaldırma konusunda çok rahatlatacak. Herkese iyi günler dilerim. (benchmark testi Acer Aspire V3-574G Performance Results - UserBenchmark) kullandığım ekran kartı Nvidia Gt940m 4 gb, Kullandığım programlar (Catia v5r26, Solidworks 2018, Siemens NX, Ansys ve Autocad)

Ekli dosyalar

• cpu.jpeg
    cpu.jpeg
    67.6 KB · Görüntüleme: 222
  • graphics.jpeg
    graphics.jpeg
    40.6 KB · Görüntüleme: 227
  • MAİNBOARD.png
    MAİNBOARD.png
    20.1 KB · Görüntüleme: 214
  • spd.png
    spd.png
    15.6 KB · Görüntüleme: 227

yunusemrezden

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Laptoplarda işlemci lehimli halde gelir ve yükselmek birkaç istisna dışında mümkün değildir. Onlar da eski laptoplardı zaten. Kısaca işlemci değiştiremezsiniz.
İncelediğim kadarıyla işlemciyi çıkarmak için sadece bir pimin çevirilmesi ile işlemci kendisini atıyor ve yeni işlemci takılabiliyor benim korkum bios, voltaj ve çipset uyumluluğu problemi çekmek. İnternetten seyrettiğim videolarla bu işleri yapan çok insan var ama bilgisayar işlemcisi için uyumlu işlemci tespitini nasıl yapabiliyorlar o noktayı idrak edemedim. Hatta eğer uyumsuz ise (çıkarılamıyor vs vs) benim bilgisayarımın avrupada i7 versiyonu var her şeyiyle birebir (i75500u kullanıyor) olmadı anakart sipariş edeceğim yurtdışında çıkmadan (Acer Aspire V3-574G-70JA). Yorumlarınız nelerdir?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,998
İncelediğim kadarıyla işlemciyi çıkarmak için sadece bir pimin çevirilmesi ile işlemci kendisini atıyor ve yeni işlemci takılabiliyor benim korkum bios, voltaj ve çipset uyumluluğu problemi çekmek. İnternetten seyrettiğim videolarla bu işleri yapan çok insan var ama bilgisayar işlemcisi için uyumlu işlemci tespitini nasıl yapabiliyorlar o noktayı idrak edemedim. Hatta

eğer uyumsuz ise (çıkarılamıyor vs vs) benim bilgisayarımın avrupada i7 versiyonu var her şeyiyle birebir (i75500u kullanıyor) olmadı anakart sipariş edeceğim yurtdışında çıkmadan (Acer Aspire V3-574G-70JA). Yorumlarınız nelerdir?
Her modelin farklı işlemci ve grafik kartlı versiyonları olabilir bunlar gayet normal fakat dediğim gibi bunlar anakarta lehimlidir yani masaüstü işlemciler gibi pinli değildir. Çoğu model bu şekilde üretilir. Bazı eski modellerde işlemci değişimi yapılabiliyordu. Birde çok yeni üst düzey bilgisayarın bazıları yükseltilebilir işlemciler ile birlikte geliyor onun haricinde hepsi lehimlidir.

yunusemrezden

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anladığım kadarıyla BGA denilen olay çoklu lehim bağlantısı ile anakarta entengre edilmiş halde bulunan parçalara deniyor. Bir BGA Makinesi sahibi bir yer bu değişikliği yapabiliyor sadece pim sayısının uyumlu olması yeterli işlemci değiştirme olaylarında. Peki bu bilgisayardaki dezavantajları uygun hyperx serisi 2 tane 8 gb ram ve 120 gb SSD ile desteklesem sorunlarıma bir nebze yardımcı olur mu yoksa hala aynı problemleri yaşamaya devam eder miyim? Bildiğim kadarıyla ram çoklu işlemlerde yük binen bir parça ve SSD ise yazma hızının hızlı olduğu bir depolama alanı (performansa etkisinin olacağını düşünmüyorum ama hazır bu kadar bileni buraya toplamışken sormanın da faydası var.) Peki bilgisayarcı tanıdığım var ve bga makinesine sahip ama işlemciyi yurtdışından akrabama aldıracağım için bilgisayarcının kar imajı düşeceğinden bilgi vermek istemiyor sadece getir biz hallederiz diyor. Sizlerin yardımıyla uygun işlemci tespiti işini nasıl öğrenebilirim çünkü intelin sitesine girip kıyaslama falan yapıyorlar fakat ne kıyaslayarak ve nasıl yol izleyerek uygun işlemciyi buluyorlar bir fikrim yok. Direk kapısına al bu işlemci al bu bilgisayar git değiştir diye dayanmak istiyorum yoksa ser verip sır vermiyorlar ben de bu konu hakkında bilgi almak istiyorum.