Askerlik İle ilgili

Bu konuyu okuyanlar

BayRamiz06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Dostlar selamlar Asker olmak için msü şartmı? Birde Normal bir bölüm okuduktan sonra askeriye'ye giriş yapılabilirmi?

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Msü okumadan da subay olan uzman çavuş olanlar var. Başka bir bölüm mezunu olupta jandarmalıkta askerlik yapan çok tanıdık kişi var. Zamanla rütbede atlanıyor

26¥¥26

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,554
Benim sana önerim sakın Uzman Çavuş olma.Benim babam hem uzman çavuş hemde keskin nişancı.Ama yinede Astsubaylardan rütbesi düşük.Astsubaylar hiç birşey yapmasa bile en az 8K maaş alıyor.Tabiki doğuda Şırnak'ta falan görev yaparsa.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,394
MSÜ haricinde subay astsubay uzman çavuş girişlerinde yaş sınırı var. MSÜden mezun olduğunda subay olarak Teğmen rütbesi ile başlıyorsun.
4 yıllık lisans mezunu isen 27, Yüksek lisans mezunu isen 32 yaşı sınırı var.
2 yıllık önlisans mezunu isen 25 yaş sınırı var.
Uzman çavuş ise lise mezunu olsan bile başvurabiliyorsun.

Şimdi MSÜ okumak avantajlı bitirirsen subaysın ama diğerlerinde yılda bir çoktan seçmeli sınav oluyor sonrasında fiziksel test ve ardından mülakat oluyor. Bu 3ünü başarırsan 6 aylık eğitim sonunda subay oluyorsun.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
birde subaylar uzmanları sevmez angaryalara sürer astsubaylar da sevmez erbaş da sevmez...

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,394
birde subaylar uzmanları sevmez angaryalara sürer astsubaylar da sevmez erbaş da sevmez...

Bu bir ön yargıdır. Uzmanları sevmeyen kişiler tabi ki olur ordu içinde ama bunu genele yaymak yanlış bir anlayıştır. Disiplinin daha sert olduğu kara ve jandarma kuvvetlerinde uzmanları sevmeyenlerin sayısı deniz,sahil ve hava kuvvetlerindekilere göre fazla olabilir. Bu noktada bir şey demek yanlış olur. Ben askerliğimi yedek subay olarak yaptım bizim kışlada bir tane uzman çavuş vardı astsubay veya subay bir kişinin bile ters davrandığını sevmediğini görmedim.