Soru Askerlik için kilo sınırının üstündeyim, alınır mıyım?

DiralDede

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar merhabalar.
23 Yaşında Bilgi İşlem Uzmanıyım
2021'de bilgisayar programcılığından mezun oldum, aynı zamanda kendi şirketim vardı bilişim sektöründe ticaret yapıyordum. Bu sebeple askerliğimi ertelemem gerekti. Şimdi tecil bitişine yakın tecili iptal ettirdim ve söz. yd. astsubaylık için yoklama başvurusu yaptım. Fakat kilom var ve askerliğimin daha da ötelenmesini istemiyorum, askerlik ayağıma bağ oldu kendi adıma/ kariyerim adına uzun vadede plan yapamıyorum.

Buna istinaden 2 konu var öğrenmek istediğim;

1. Askerlik boy/kilo skalasına göre üst sınırın 10kg üstündeyim fakat fiziki yeterlilik veya sağlık anlamında bir sorunum yok çok şükür. Yarın sağlık kurulu heyetine çıkacağım, yalvar yakar etsem onay verirler mi dersiniz?
  2. Bilgisayar programcılığı mezunuyum, meslekçi söz. yd. astsubay olarak alınma olasılığım nedir? Bilişimciler için kontenjan oranı ne alemde?

** Buna bağlı olarak bilgisayarcı astsubay ihtiyacı olması durumunda kilo konusunu göz ardı edilebilir mi, tanıdığım bir dahiliye doktoru astsubaylarda +- 10kg göz ardı edebiliyorlar demişti.

Konuyla alakalı bilgi sahibi ve tecrübe edinmiş arkadaşlar dönüş yapabilirse çok sevinirim.

Graffyavuz

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Valla dostum ben acemi birligine gittiğimde 14 kilo fazlası olanıda gördüm. Bizim bölük komutan bu adama sudan başka birşey vermeyin dedi. Yani elin ayağın tutuyor mu o önemli.

paroxismus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
81
Askerlik erkeklerin belasıdır dostum. Fazla kilon varsa az dikkat et ve git derim. Eninde sonunda gideceksin çünkü sorunu erteleme bir an önce çöz. Ben bu yaz gideceğim kafam rahat. Her planda akılda askerlik oluyor.

DiralDede

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Valla dostum ben acemi birligine gittiğimde 14 kilo fazlası olanıda gördüm. Bizim bölük komutan bu adama sudan başka birşey vermeyin dedi. Yani elin ayağın tutuyor mu o önemli.
İnanırım hocam. Babam '96 yılında 182 boyla 130 kiloyla alınmış 2. muayenesinde. Elim ayağım tutuyor çok şükür, son 1 aydır da crossfit sporu yapıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Askerlik erkeklerin belasıdır dostum. Fazla kilon varsa az dikkat et ve git derim. Eninde sonunda gideceksin çünkü sorunu erteleme bir an önce çöz. Ben bu yaz gideceğim kafam rahat. Her planda akılda askerlik oluyor.
Doğru. Ben Mayıs celbi için başvuru sürecini biraz aksatmis bulundum işte. Şuan o açıdan da biraz kaygım var alırlar mı acaba. İstisnalar/personel ihtiyacı durumunda alıyorlarmış diye okudum. Umuyorum ki bilgisayarcı astsubay ihtiyacı vardır. :)

juniormustafa

Asistan
Reaksiyon puanı
15
eğer kilo boy orantın sınırın çok üstündeyse direk teskereyi alırsın çok üstünde değilse 3 kere gelgit yaparsın

Cem özgür

Asistan
Reaksiyon puanı
92
Bir yakınım için şöyle bir şey oldu. Sizinkinin tersi ama bir fikir verebilir. Boy 1.85, kilo 50 idi. Askere almadılar. Boy kilo farkı 30 u geçmemesi gerektiği söylendi. Zayıflık için böyle ama kilo fazlasında farklı bir hesaplama olabilir.

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,540
Arkadaşlar merhabalar.
23 Yaşında Bilgi İşlem Uzmanıyım
2021'de bilgisayar programcılığından mezun oldum, aynı zamanda kendi şirketim vardı bilişim sektöründe ticaret yapıyordum. Bu sebeple askerliğimi ertelemem gerekti. Şimdi tecil bitişine yakın tecili iptal ettirdim ve söz. yd. astsubaylık için yoklama başvurusu yaptım. Fakat kilom var ve askerliğimin daha da ötelenmesini istemiyorum, askerlik ayağıma bağ oldu kendi adıma/ kariyerim adına uzun vadede plan yapamıyorum.

Buna istinaden 2 konu var öğrenmek istediğim;

1. Askerlik boy/kilo skalasına göre üst sınırın 10kg üstündeyim fakat fiziki yeterlilik veya sağlık anlamında bir sorunum yok çok şükür. Yarın sağlık kurulu heyetine çıkacağım, yalvar yakar etsem onay verirler mi dersiniz?
  2. Bilgisayar programcılığı mezunuyum, meslekçi söz. yd. astsubay olarak alınma olasılığım nedir? Bilişimciler için kontenjan oranı ne alemde?

** Buna bağlı olarak bilgisayarcı astsubay ihtiyacı olması durumunda kilo konusunu göz ardı edilebilir mi, tanıdığım bir dahiliye doktoru astsubaylarda +- 10kg göz ardı edebiliyorlar demişti.

Konuyla alakalı bilgi sahibi ve tecrübe edinmiş arkadaşlar dönüş yapabilirse çok sevinirim.
Dostum ben kilodan dolayı askere alınmamış biriyim. Yazın çok uzun detaylı okuyamadım. Bana net boy ve kilonu paylaşırsan bildiklerimi seve seve paylaşırım.

murat zorluu

Bende iPhone köşemdeyim 14 256 GB ile…
Reaksiyon puanı
685
Kiloya pek dikkat etmezler çok şişman olmadığın sürece sorun olmaz

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,848
Erteleme verirler 1 yıl, sonraki yıl kilo verirsen gidersin, veremezsen de belki muaf olursun