Aşk meşk korku umutsuzluk

Bu konuyu okuyanlar

Fecr-i Turan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Forumda pek tanınan biri değilim. Yinede sizden tavsiyeler almak istiyorum. Beni içimde bulunduğum zor durumdan bir nebze olsun kurtaracak herkese şükranlarımı sunarım.

Öncelikle yaştan girelim önemli bir konu yaşım 17 Lise 3. sınıftayım. Hemen "ergen" "liseli" tanımlaması yapılıp ciddiye almadan mesajlar atmanızı istemem çünkü hayatın gerçekleri beni olması gerekenden erken olgunlaştırdı.Ne yapmam gerektiğinin neyin doğru neyin yanlış olduğunun farkında olmadığım şu dönemde iki duygu grubu ile ayakta kalmaya çalışıyorum birincisi " Aşk ve Sevgi" ikincisi "Kin ve Nefret"

İnsanın sevdiği insanı sonsuza kadar kaybetmesi zor bir durum -sevdiği yanlış olduğu aşık olduğu insanı - Ancak artık öyle birinin olmamasına rağmen içimde halen müthiş bir aşk taşıyorum.2 yıl oldu vahim kazanın üzerinden ancak bir nebze olsun unutmadım. Bu denli bir çöküntüyü o iki duygu grubu ile bastırmak zorundayım. Beni hayata tutan temel etmenler bunlar. He intihar eder miyim ? Kesinlikle etmem ama bazen ölmek istiyorum.

Diğer taraftan sevmeye çalıştığım bir kız var. Kızın son derece hızlı yaşantısı benim ona açılmamın önündeki en büyük engel olsa gerekki kendimde bir türlü cesareti toplayamadım.Gözlemlediğim kadarıyla o da birini seviyor.Beni sevebilir mi emin değilim - aslında kendimi kandırıyorum bir hafta denese bile ardından bırakacaktır-
Bu kızı eski aşkım kadar seviyorum aslında yine aynı şekilde anlamsız ve sonsuz duygular besliyorum.Ancak tek sorunum bu değil.

Gelelim ikinci duygu grubunda. Kimden nefret ediyorum ? Belli aslında lise ortamından ve liselilerden son derece ciddi olduğunuz bir konu hakkında bile dalga geçilebilecek malzeme çıkartabiliyorlar. Karekteristik problemlerimi polemik konusunu yapabiliyorlar. Bunlar hoş değil. Temelde şiddetli ve keskin ideallerede sahip olduğumdan nefret duygum gerektiğinden fazla. Kinim ise bende kalsın onlar siyasi ideallerimin parçası.

En azından edebiyata olan tutkum her gün birkaç saatliğine her şeyi unutturabiliyor.Şiir ve deneme yazmak en büyük hazlarımdan ikisi...

Şimdi sormak istiyorum bir insan böylesine zıt iki duygu grubunun savaşı arasında kalırsa ne yapabilir ? Genç yaşına rağmen tükenmekten başka çaresi var mı ? Olmadı edebiyatta kendime bir hayal dünyası mı oluşturmalıyım ?

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Edebiyat hiç bir zaman hayal dünyası değildir. Genelde gerçek yaşam hayaldir, edebiyat kendi gerçeklerimizi yaşamamızı sağlar.

Bu iki duyguyu yaşaman aslında güzel. Hayatla savaşırken, iki duyguya da ihtiyacın olacak. En çokta sevgiye.

Eğer başarabilirsen aşkın kinini yenmene neden olabilir. Ama o seni sever mi sanmıyorum. Senin durumuna yakın şeyler yaşıyorum ve o bildiği halde beni sevmiyor. Kararını iyi vermen gerek, eğer arada da olsa görüştüğün biri ise söyledikten sonra görüşemeyebilirsin.

Sohbet etmek istersen, buralardayım..

Fecr-i Turan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
İçimi dökmek isterim. Bir seçim yapmamda gerekli Fen bölümünden Eşit Ağırlığa geçmeyi düşünüyorum benim yerim orası. Karar vermek gereken bir çok şey var ancak sorun şu ki gerçek yaşam diye tabir ettiğimiz dünya iki senedir pek gerçek gelmiyor.İnsanların toplumlar içerisinde farklılaşmasıda benim kaldıramadığım olaylardan biri.Normalde herkes gerçekten iyidir yalnız olduğu zaman her insan "iyi"ye sarılmak ister.

Ancak çözemediğim bu iki gruptan hangisinin benim durumum için iyi olduğu ? İyi diye düşünülen grubun yolunun sonunu göremiyorum aslında korkum bu...

uma350

Müdavim
Reaksiyon puanı
70
Öncelikle liseli bir gençten bu kadar düzgün bir yazı gördüğüme sevindiğimi söylemeliyim.Edebiyata olan ilginin bunda büyük etmen olduğu aşikar zaten.Gelgelelim diğer problemelerine.Biz bile bu yaşımıza geldik hala senin dert yandığın konudan muzdaribiz.Diyeceğim o ki hayat daha karşına ne fırsatlar çıkaracak pes etmek için henüz çok erken.Gönül istiyor ki her istediğimiz ya da her sevdiğimiz bizi sevsin mutlu mesut olalım ama ne yazıkki bu herkes için her zaman mümkün olmuyor.Herkesin kaderi alın yazısı bir değil.Ben de az çok senin yaşadıklarına benzer şeyler yaşamış biriyim.Bir abin olarak sana tavsiyem ; hayatta her istediğin her zaman olmayabilir.Başına gelen kötü şeyler bazen iyi şeylere de sebeb olabilir.Hiçbir zaman umudunu yitirmemelisin hayattan.Şimdi seni kabul etmediği için kendini harap ettiğin o kızın ileride dönüp baktığında aslında zaten senin için en iyisinin buymuş olduğunu görürsün.Ancak ne olursa olsun hiçbir zaman sonradan keşke dememek için eline geçen fırsatları değerlendirmelisin.Eğer birini seviyorsan söylemelisin.Ya o beni sevmiyorsa diye çekinip kaçmamalısın.Birgün bir başkası gelirde senin bulamadığın o cesareti bulup da elinden alırsa sevdiğini yapabileceğin hiçbirşey kalmaz.
Daha öğreneceğin çok şey var.Zamanla karakterinin değiştiğini ve yeniden şekillendiğini de göreceksin.Hayata bakış açın değiştikçe " Aşk ve Sevgi" içinde.. "Kin ve Nefret" içinde.. yeni tanımlamaların olacak , sende yeni anlamlar kazanacak.
Kendine bir hayal dünyası mı oluşturursun ne yaparsın bilemem ama ne yapmak istiyorsan nasıl yaşamak istiyorsan öyle yaşa.Zaman değerli ve hızla akıp gidiyor.Kendini üzme ve mutlu olmaya bak.

Fecr-i Turan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Hayatla mücadele etmek yerine artık o hayatı olduğu gibi yaşamaya çalışacağım bakalım daha neler göreceğiz...

Amanda

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Aynı yaştayız ve bende liseliyim ama neden bu kadar öngörü var bu liselilere anlamam, belki bende bundan 15-20 yıl sonra böyle olabilirim o yüzden büyük konuşmayacağım.Şuan için gerçekten liselilerin çoğu böyle fakat düşündüğünüz kadar duygusal ergen,kendini grubunu yaratma peşinde,dikkat çekme peşinde olmayanlarda var bunu da belirtmeden geçemiycem amacım övmek değil, zaten bende bizim okul ortamlarımızı çok sevmiyorum ...
Herneyse asıl konuya gelirsek bu yaşadıkların çok normal ki bu yaşadıklarının altına imzamı da atmak isterim, sadece bir şey dışında; aşk her zaman gerekli midir? Nereye baksak aşktan yakınıyor çoğu insan. Belki de hiç aşık olmadığım için böyle düşünebilirim ama gerçekten diğer dediklerine katılıyorum, örneğin; şu hayatta tutan nedenler, bende bazen kitap yazmayı düşünmüyorum değil (komik gelebilir)...Şunu da hiçbir zaman anlayamam neden sevmeye çalışırız ki? İlla birini sevmemiz mi gerekiyor,kendimizi yalnız mı hissederiz,olmuyorsa neden sevmeye çalışırız? Bence bunların hepsi gelip geçici, bir insanı ya seversin ya seversin, sevmeye çalışırsan beceremezsin çünkü bu zorunluluk gibi bir şey olur, diğer yandan duyguların bastırılmış sadece o kişiye endekslenmiş olur, saçma demiyorum ama garip... Ayrıca hangi bölümde olmak istiyorsan ona geç hayat senin, bende fendeydim ama oraya bağlayan birşey yoktu direkt transferle eşit ağırlığa geçtim sende istiyorsan hazır son yılın kalmışken geçebilirsin...
'İnsanların farklılaşması' demişsin bunu bende bir zamanlar kaldıramıyordum ama artık insanları umursamaz hâle geldim tüm samimiyetimle söylüyorum 1 hafta öncesine kadar senin gibiydim ve şimdi daha mutluyum. Çünkü bir insanla tanışırsın, (arkadaş olarak diyorum) o insan seninle iyi anlaşır, sende öyle ve hep görüşürsünüz, iyi vakit geçirirsiniz, daha sonra seni elinin tersiyle itmek ister, bunu neden yapmak isterler artık çok iyi anlıyorum çünkü hep zoru isterler, yani bu aynen daha çok karşılıksız aşk için kullandığımız laf gibidir 'kaçan kovalanır' hesabı e hâliyle haklılarda çok ilgiden boğuluyoruz...Dozu aşıyoruz herhalde..

WebNick

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
[video=youtube;mXKjtE0fPCI]http://www.youtube.com/watch?v=mXKjtE0fPCI[/video]

İş bu şarkı kimseye gönderilmemiştir. Bu yüzden kimse üzerine alınmasın :D

Maksat bu romantik ortama sezen eli değsin. :D:D

Cedriic

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Arkadaş. Şimdi Ne Söylesem Bilemiyorum. Ama Diyebileceğim Tek Şey İlk Aşklar Unutulmaz. Ne Yaparsan Yap Unutulmuyor. Allaha Şükür O Günde Gelmez Bana. Bende İlk Kez Aşık Oldum. Platonik Aşk Yaşarsın Bazen. Ama Sen Sen Ol Hayattan Vazgeçme. Ölümlü Dünya. Hayatın Tadını Çıkarmaya Bak. Yüce Rabbim Nerede Ne Çıkartacağı Hiç Belli Olmaz. Hızlı Yaşayan Kızlara Bulaşma. Saatlik Bile Çıkabilirler. Onların Ne Olduğu Belli. ( Kendi Görüşüm ). Sen Canını Sıkma Kardeşim. Hayatın Akışına Bak. Gül Gez Eğlen. Elbet Senin Karşına Çıkar Birisi. Bunlar Kısmet İşidir. :)

--- Mesaj Güncellendi ---

[video=youtube;mXKjtE0fPCI]http://www.youtube.com/watch?v=mXKjtE0fPCI[/video]

İş bu şarkı kimseye gönderilmemiştir. Bu yüzden kimse üzerine alınmasın :D

Maksat bu romantik ortama sezen eli değsin. :D:D

Halil Sezai ' den İsyaaağğğn Çalalım :p

Bilgili99

Müdavim
Reaksiyon puanı
252
Tam başaramasam da kendi uygulamaya çalıştığım şeyi öneriyorum aşk konularında kendini fazla sıkma akışına bırak, olduğu kadar olsun, olmuyorsa bırak ha bu seni yıpratacaktır ama emin ol olmayacak bir aşkı zorlamak kadak yıpratamaz.Git açıl en azından kendi kendine acaba demekten kurtulur net bir şeylere sahip olursun.
İkinci olarak şunu hep derim herkes büyük düşünüp yüksek idealler peşnden gidemez sen ideallerinden vazgeçmeden sabır ve karalılıkla idellerini gerçekleştirmeye bak Seninle dalga geçenleri on sene sonra görürüm ben. Biz de iki arkadaş senin gibi dalga konusu oluyorduk ama biz projelerimizle, tabi parasızlıktan insanlara projemiz var para lazım dediğimiz zaman akıllı olun boş işler bunlar diyorlardı ama bizim ilk kez biz yapalım diyip yapamadığımız projeler şimdi para basıyor.

Fecr-i Turan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Aktardığınız görüşlerin hepsine katılıyorum son derece güzel tespitler.
Kız son derece hızlı yaşayan biraz batı ruhlu belkide özenti biri. Özentiliğin lisede hat safhada olduğu bilinen bir gerçek o yüzden pek umursamıyorum özentiliğini. Yalnız benim ruhum ona göre çok yavaş kalıyor.

Evet "uygun değiliz" tamam "onun için değmez" bunlar aklı başında arkadaşlarımın desteklediğim fikirleri. Ancak gece sahile inip başıma denize baktığımda kalbimin denizle bağdaştırabildiği yaşayan tek kişi var... Bu her fikri yıkabilecek güçte..

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Kız son derece hızlı yaşayan biraz batı ruhlu belkide özenti biri. Özentiliğin lisede hat safhada olduğu bilinen bir gerçek o yüzden pek umursamıyorum özentiliğini. Yalnız benim ruhum ona göre çok yavaş kalıyor.

Evet "uygun değiliz" tamam "onun için değmez" bunlar aklı başında arkadaşlarımın desteklediğim fikirleri. Ancak gece sahile inip başıma denize baktığımda kalbimin denizle bağdaştırabildiği yaşayan tek kişi var... Bu her fikri yıkabilecek güçte..

Neredeyse aynı şeyleri yaşıyoruz :)

emre24

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Türkçe kitabında bir metini okursun ve de soruları cevaplamaya çalışırsın ya. Örnek olarak 1.soru yazar burada ne anlatmak istemiştir v.s. Demek istediğim çok düzgün yazmışsın. Benim senin anlatmak istediklerini anlamam için en az 10 kez okumam lazım.( Yazın imlan anlatımın çok güzel )

jackie-chan-wtf.png

yinede birşey anlayamadım : S

Fecr-i Turan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Duygularım o kadar karışıkki daha basit anlatamıyorum en basit tanımı şu olabilir zamanında sevdiğini kaybedip yeniden sevmeye çalışan fakat değmeyecek birine gönlünü kaptıran bunun yanında idealleri ve duyguları arasında beyninin içinde bir savaş yaşayan bir genç

---
Yine karışık oldu ama :)

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Duygularım o kadar karışıkki daha basit anlatamıyorum en basit tanımı şu olabilir zamanında sevdiğini kaybedip yeniden sevmeye çalışan fakat değmeyecek birine gönlünü kaptıran bunun yanında idealleri ve duyguları arasında beyninin içinde bir savaş yaşayan bir genç

---
Yine karışık oldu ama :)

üstteki daha açıklayıcıydı. :D

GassipGirl

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Türkçe kitabında bir metini okursun ve de soruları cevaplamaya çalışırsın ya. Örnek olarak 1.soru yazar burada ne anlatmak istemiştir v.s. Demek istediğim çok düzgün yazmışsın. Benim senin anlatmak istediklerini anlamam için en az 10 kez okumam lazım.( Yazın imlan anlatımın çok güzel )

jackie-chan-wtf.png

yinede birşey anlayamadım : S
bence de yaw bu kadar mı odun olur bi bayan :)

angel75

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
18
herkes senin durumundan gecmistir.. kiz/erkek herkes... sana diyebilecegim sudur: aski, sevgiyi, nefreti, kini herseyi bir yana at.. 17 yasinda ve egitiminin en zor surecindesin.. bunlari bosver egitimine odaklan.. senin karsina daha neler cikacak.. seneler sonra simdi ki bu durumunu hatirlayip tatli bir tebessumde bulunacaksin..

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
yok kimsede hata bulmadık kendime dedim ben onu :):)

:D. Est, odun filan değilsiniz siz. Arkadaşımız devrik cümleler kullanarak anlatmış kendisini. Ben de genelde devrik cümlelerle yazmayı severim. Cümlenin önce sonunu, sonra başını okuyun kolayca anlarsınız. :D

Fecr-i Turan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
herkes senin durumundan gecmistir.. kiz/erkek herkes... sana diyebilecegim sudur: aski, sevgiyi, nefreti, kini herseyi bir yana at.. 17 yasinda ve egitiminin en zor surecindesin.. bunlari bosver egitimine odaklan.. senin karsina daha neler cikacak.. seneler sonra simdi ki bu durumunu hatirlayip tatli bir tebessumde bulunacaksin..
Ben şimdide tebessüm edebiliyorum :) Eğitimim konusuna dönelim ben zaten Edebiyat'a Tarih'e karşı bir ilgi-ilgiden çok tutku- duyuyorum.Matematiktende hoşlanırım yani seneye tm bölümüne geçtiğimde sıkı ama bunaltmayan bir tempoyla hedeflediğim bir yeri kazanacağımı düşünüyorum.Fen derslerim kötü mü ? hayır çalıştığım taktirde yapabiliyorum.Ancak tercihi doğru yapmam gerekiyor.Bu konuyu hallettim kendi çapımda dünyanın tüm yükü omuzlarımda olsun eğitim konusunda pek problem çekmedim çekmeyeceğim inşallah.Fikirleri olan bir genç olarak düşünüyorum kendimi bu noktada liselilerden ayırabilirim. Sözün özü ... bulamadım işte sözün özünü :)

angel75

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
18
Ben şimdide tebessüm edebiliyorum :) Eğitimim konusuna dönelim ben zaten Edebiyat'a Tarih'e karşı bir ilgi-ilgiden çok tutku- duyuyorum.Matematiktende hoşlanırım yani seneye tm bölümüne geçtiğimde sıkı ama bunaltmayan bir tempoyla hedeflediğim bir yeri kazanacağımı düşünüyorum.Fen derslerim kötü mü ? hayır çalıştığım taktirde yapabiliyorum.Ancak tercihi doğru yapmam gerekiyor.Bu konuyu hallettim kendi çapımda dünyanın tüm yükü omuzlarımda olsun eğitim konusunda pek problem çekmedim çekmeyeceğim inşallah.Fikirleri olan bir genç olarak düşünüyorum kendimi bu noktada liselilerden ayırabilirim. Sözün özü ... bulamadım işte sözün özünü :)

bizlere yonelttigin konuyu/konulari yanlizca senin cozecegine inaniyorum bu muhtesem mesajini okuduktan sonra...

Nyrvana

Asistan
Reaksiyon puanı
2

Zaman her şeyin ilacıdır dostum. Sadece sabret ve şükret. Ama gerçekten seviyorsan ona adım adım yaklaş. Yoksa tamamen elindeki fırsatı kaçırmış olabilirsin.

Fecr-i Turan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Sakinim artık. Kıza seni birine benzetmişim pardon dedim. Benim için olay bitti.
@by efsane kusura bakma işlerimiz var hazırlıyoruz :)