Aşırı stres altındaysanız bu yiyecekleri sofranızdan eksik etmeyin

neet

Guru
Onursal Üye
Bedenimizle ilgili düşünürken onu neyle beslediğimize gereken önemi vermiyoruz. Oysa yediklerinizin genel sağlığınız ve stresle başa çıkabilme gücünüz üzerinde ciddi etkileri var.


Stresle başa çıkabilmek için sofranızda olanlara özen gösterin. İşte stresle başa çıkmanızda size yardımcı olabilecek kısa bir liste.


1) Yeşil yapraklı lifli sebzeler Magnezyum içerir. Magnezyum kasları gevşetme gücüne sahip önemli bir mineral.


2) Balık yağı Beyinde serotonin salgılamasına yardımcı olan yağ asitlerini içerir. Serotonin ise zihnen kendinizi daha iyi hissetmenizi ve stresle daha kolay başa çıkmanızı sağlar.


3) Siyah çikolata
Her gün minik bir parça siyah çikolatanın sağlığa olumlu etkisi var.


4)Et
Et, zengin bir protein kaynağı olduğu için stresle başa çıkmanıza yardımcı olur. Ayrıca sağlıklı bir beyin faaliyeti için gereken amino asitleri içerir. Elbette, serbest ortamda, otlatılarak büyütülen hayvanların etlerini tercih etmeniz tavsiye edilir.


5) Kahve Yüksek miktarda kahve, sonradan zararlı bir bağımlılığa dönüşebilir. Ancak makul miktarı, beyni hızlandırır ve daha etkili çalışmasını sağlar. Yine de kronik stres altındaysanız, kafeini hayatınızdan çıkarmanın faydasını görebilirsiniz.


6) Ceviz, fındık, badem türü kabuklu yemişler
Kan şekerinizi düzenlerler. Ayrıca yorgunluk, bitkinliği ortadan kaldıran B vitaminlerini içerirler.


7) Ispanak
Ispanak listenin birinci sırasında yer alan yeşil lifli sebzeler arasında. Ancak içerdiği vitaminler, antioksidanlar ve omega 3 nedeniyle listede ayrıca yer almayı hak ediyor.


Kronik stres altındaysanız, sofranızda bu yiyecekleri bulundurmanın yanı sıra yeterince uyumayı, susuz kalmamayı ve stres yönetimi konusunda destek almayı almayın.


radikal
 
Üst