Aşı Orucu Bozar mı? | Diyanet Açıkladı

Bu konuyu okuyanlar

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte akıllara "Aşı Orucu Bozar mı?" sorusu geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt bu konuya açıklık getirdi.
diyanet_2416.jpg

"Aşının vücuda zerk edilmesi orucu bozmamaktadır fakat ihtiyatlı hareket etmek açısında iftar ve imsak arasında olunabilir" açıklamasında bulunan Bozkurt, aşının içerisinde hiçbir besin maddesi bulunmadığını söyledi.

Yani aşıyı olmak oruca engel değil. Aşı orucu bozmaz.

ensonhaber

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Kanka bu din uydurmak değil bizim dinimiz bazı zorunluluklarda bazı istisnalar yapabiliyor bu da bizim ibadet yapmamızı kolaylaştırmak için şuan o zorunluklu dönemdeyiz
Hasta insanin tutmamasi lazim bence yada hastalik gelecekse eger. Lakin ben bana mantikli geleni soyledim. İyice arastirmak gerekir.

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
Kanka bu din uydurmak değil bizim dinimiz bazı zorunluluklarda bazı istisnalar yapabiliyor bu da bizim ibadet yapmamızı kolaylaştırmak için şuan o zorunluklu dönemdeyiz
Tamam dinimizde eğer aşı olunacaksa o gün oruç tutmazsın sonra kazasını tutarsın.Diyanet ne diyor aşı yaptırmak orucu bozmaz.Bence insanlar aşı olsun diye böyle diyorlar.

TommyShelby

Doçent
Reaksiyon puanı
128
Tamam dinimizde eğer aşı olunacaksa o gün oruç tutmazsın sonra kazasını tutarsın. Diyanet ne diyor aşı yaptırmak orucu bozmaz. Bence insanlar aşı olsun diye böyle diyorlar.
Katılıyorum. Zorla söyletmiş bile olabilirler. Ama tek sıkıntısı bu mu kaldı milletin? Sonra tutarsın o günün orucunu.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Yanlış bir fetva malesef. Aşı havada da karada da orucu bozar. Tabi ki kefaret gerektirmez. Sadece kaza yapılması lazım. Bir de besin maddesi yok denmiş yahu abicim sıvı bir şey sonuçta ve vücuda giriyor şırıngayla katı da olsa farketmez sonuçta bir input var bu kadar basit. İhtiyatlı olması açısından yine kesin aşı olunacağı gün oruç tutulur aşı olunduktan sonra yine bir şey yemezsin iftarda yersin ramazandan sonra da kaza edersin.

Son düzenleme:

MMTKR

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
520
aga dine upload mı geldi yazının tüm olarak okumadım en alt kısımda yazan kısıma göre yorum yapıyorm

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte akıllara "Aşı Orucu Bozar mı?" sorusu geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt bu konuya açıklık getirdi.
diyanet_2416.jpg

"Aşının vücuda zerk edilmesi orucu bozmamaktadır fakat ihtiyatlı hareket etmek açısında iftar ve imsak arasında olunabilir" açıklamasında bulunan Bozkurt, aşının içerisinde hiçbir besin maddesi bulunmadığını söyledi.

ensonhaber
Kesin öyledir, kan almak ve iğje oldurmak bozuyor aşı bozmuyor. Devlet bankasından kredi çekmek de haram değil onlara göre.

Ben bile söyleyebilirim ki aşı orucu bozuyor.

hakancalis

Müdavim
Reaksiyon puanı
957
Bence biraz uydurma olmuş aşı orucu bozar normalde bu aşıyla diğerlerinin bir farkı yok bence

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Aşıların içeriğinde vücudu besleyici vitamin veya gıda içerikli bir içerikleri olmadığından orucu bozmadığını fakat bu konuda göz ardı edilmemesi gerekenin şüpheli şeylerden hep uzak durup şüphesizlere yönelmek olduğuna değinen Bozkurt, ramazan boyunca oruca engel olabilecek her şeyden uzak durulması gerektiğine işaret etti.

Gün içerisinde oruçluyken COVID-19 aşısını yaptırmak zorunda olanların ya da randevusu gün içinde verilenlerin rahatlıkla aşısını yaptırabileceğini aktaran Bozkurt, "Çünkü sağlığı korumak, sağlıklı kalabilmek ve bulaşı önlemek için bu önemli bir tedbirdir. Haliyle bundan uzak durmamak için aşı olmak zorundayız. Bu aşıyı olmak zorunda olan insanlara orucun engel olmadığını hatırlatmak isterim" şeklinde konuştu.

"Kefaret gerekmez"

COVID-19 aşısının orucu bozmaması nedeniyle kaza ve kefaretin gerekmediğini vurgulayan Bozkurt, "Koronavirüs aşısı dahil olmak üzere hiçbir aşının içerisinde besleyici vitamin ve gıda içerikli bir madde bulunmamaktadır. Böyle şeyin vücuda zerk edilmesi orucu bozmamaktadır fakat ihtiyatlı hareket etmek açısında iftar ve imsak arasında olunabilir. Ancak gün içinde olmak isteyenler varsa olabilir, oruca zarar vermeyecektir bu durum" değerlendirmesinde bulundu.

Not: Adamın bir iki cümlesini alıp yorumlamamak lazım. Hemen Din ile dalga geçmeye çalışan tipler türüyor yoksa. DİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN VARDIR ZORLAŞTIRMAK İÇİN DEĞİL...

kafkasli1

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
239
Hanefi Mezhebi'ne adını veren İmamı Azam Ebu Hanife'nin fetvalarina göre aşı dahil her türlü enjeksiyon orucu bozuyor.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Yanlış bir fetva malesef. Aşı havada da karada da orucu bozar.
Vay be, fetvaya bak hizaya gel.
Diyanet iş. bşk.lığının verdiği bir fetvanın yanlış olduğunu ileri sürebilecek kadar yüksek rakımlı bir dini bilginizin olduğunu bilmiyordum.

Da...
Şöyle bir mesele var:
Alim Allahtan korkar, susar. Cahil ise çok cesurdur, habire konuşur. Demiş, La Edri.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,391
Kesin öyledir, kan almak ve iğje oldurmak bozuyor aşı bozmuyor. Devlet bankasından kredi çekmek de haram değil onlara göre.

Ben bile söyleyebilirim ki aşı orucu bozuyor.
Hangi dini bilginiz ile bunu söyleyebiliyorsunuz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Değerli arkadaşlar yukarıda farklı kaynaklarda da aşının orucu bozmayacağı belirtilmiş. Şimdi Diyanete kafasından uyduruyor kendi kafalarına göre konuşuyorlar demek yanlış olur. Lütfen dini anlamda dikkatli olunması gereken bir konudan bahsediliyor.
Eğer ki aşı olacaksanız o gün tutmaz başka bir gün yerine tutabilirsiniz. Ama islam dünyasında bazı alimler bozmaz derken bazıları bozar diyor. Bozmaz diyenler bunun yemek veya su gibi bir besleyici özelliği olmadığı ve hem kişinin sağlığı hem de etrafındaki insanların sağlığını ele alarak söylüyorlar. Bozar diyen alimler ise bunu oruç başladığı anda hiç bir sıvının içilemeyeceği veya yemeğin yenilemeyeceğini ele alarak aşının da vücuda enjekte edilen bir sıvı olduğundan temkinli davranarak bozacağını belirtiyorlar.

Sizden ricam lütfen dine update geldi upgrade oldu gibi cümleler kullanmaktan sakınınız. Zira eğer bu dine karşı inancınız varsa ve bunu söylüyorsanız etrafınızda yaptığınız/yapacağınız bu söylemleriniz iyi karşılanmayabilir.

Son düzenleme:

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
haram yiyormusun başkasının karısına kızına eşyasına iç geçiriyor haset ediyormusun X kişinin arabası şu onda çok para var vs dedikten sonra veya gıybetten sonra aklında farkllı cinsi ifadeler geçiriyormusun bir oyun da ve hayatta kötülükten vaz geçmiyorsun ama orucu aşı bozar mı diye kendinizi haklı görmek Allah a şirk değilde nedir.
Sizler Aklınızı hiç kullanmayanlardanmısınız?atalarım böyle yaptı bu diyenlerdenlermisiniz,ya onlar hizipte ise ya onlar şirkte ise bunda ısrar mı edeceksiniz.
Önceki helak olmuş nesillerden hiç ibret almıyorsunuz.
Allahın kitabındaki Helal ve haramlar bellidir daha üstüne bir şeyler eklemeye utanmıyormusunuz!!

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Hangi dini bilginiz ile bunu söyleyebiliyorsunuz?

Değerli arkadaşlar yukarıda farklı kaynaklarda da aşının orucu bozmayacağı belirtilmiş. Şimdi Diyanete kafasından uyduruyor kendi kafalarına göre konuşuyorlar demek yanlış olur. Lütfen dini anlamda dikkatli olunması gereken bir konudan bahsediliyor.
Eğer ki aşı olacaksanız o gün tutmaz başka bir gün yerine tutabilirsiniz. Ama islam dünyasında bazı alimler bozmaz derken bazıları bozar diyor. Bozmaz diyenler bunun yemek veya su gibi bir besleyici özelliği olmadığı ve hem kişinin sağlığı hem de etrafındaki insanların sağlığını ele alarak söylüyorlar. Bozar diyen alimler ise bunu oruç başladığı anda hiç bir sıvının içilemeyeceği veya yemeğin yenilemeyeceğini ele alarak aşının da vücuda enjekte edilen bir sıvı olduğundan temkinli davranarak bozacağını belirtiyorlar.

Sizden ricam lütfen dine update geldi upgrade oldu gibi cümleler kullanmaktan sakınınız. Zira eğer bu dine karşı inancınız varsa ve bunu söylüyorsanız etrafınızda yaptığınız/yapacağınız bu söylemleriniz iyi karşılanmayabilir.
Kan vermenin de besleyici bir özelliği yok? Hatta aldığı kan var. Herhangi bir giriş - çıkış orucu bozar? Her türlü aşı iğne bozuyor, ama iş Covid-18 aşısı olunca bozmuyor. Anlıyorum, en son bu adamlar devlet bankasından kredi çekmek te haram değil demişti, şimdi niçin güvenmem bekleniyor?

kırmızı simit

Utanmaz üye
Cezalı
Reaksiyon puanı
417

diyanet_2416.jpg

ensonhaber
bize eskiden okulda bozar diye öğretiliyordu. ?

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
bize eskiden okulda bozar diye öğretiliyordu. ?
Kan vermenin de besleyici bir özelliği yok? Hatta aldığı kan var. Herhangi bir giriş - çıkış orucu bozar? Her türlü aşı iğne bozuyor, ama iş Covid-18 aşısı olunca bozmuyor. Anlıyorum, en son bu adamlar devlet bankasından kredi çekmek te haram değil demişti, şimdi niçin güvenmem bekleniyor?
Sen bile demişsin, okulda bize böyle öğrettiler. Dedikleri çakışıyor işte, zaten güvenlerini kaybettiler, şimdi ne ben ne onlar güvenir...

Din Update olacak birşey değil, Covid aşısının diğer aşılardan "içerik" dışında farkı ne?

Hadi yeni bir zararlı şey bulunur, haram dersin anlarım. Ama asırlardır olan bir kanunu update edemezsin.

Son düzenleme:

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,391
Ben size yabancı kaynaklar ekleyip gösterdim. Dedim ki bunu Diyanet değil diğer din alimleri veya gruplarda bunu söylüyor dedim. Ama siz Diyanet'e takmışsınız kafanızı bir kere. Ben dedim iki ayrı görüş var nedenleri de şunlar diye açıkça belirttim.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Ben size yabancı kaynaklar ekleyip gösterdim. Dedim ki bunu Diyanet değil diğer din alimleri veya gruplarda bunu söylüyor dedim. Ama siz Diyanet'e takmışsınız kafanızı bir kere. Ben dedim iki ayrı görüş var nedenleri de şunlar diye açıkça belirttim.

Bence tartışmaya gerek yok, benim görüşüm bu yönde. Ama bozmuyor diyene karşı da gelirim. En basit yolu oruç tutmazken aşı olmak.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,391
Bence tartışmaya gerek yok, benim görüşüm bu yönde. Ama bozmuyor diyene karşı da gelirim. En basit yolu oruç tutmazken aşı olmak.

İlla aşı olun oruç tutarken diyen mi oldu acaba yoksa ben mi göremiyorum.

Son mesajlar