• Yeni nesil Apple TV 4K inceleme!

Apple'ın geçen sene iPhone XR'ın A12 Bionic işlemcisi ile ürettiği Apple TV 4K modelini kutusundan çıkarıp inceledik.

Asansör Düşerken Son Anda Zıplarsak Ne Olur?

Bu konuyu okuyanlar

nixc0r

Profesör
Reaksiyon puanı
10,332

Bu arada bir soru: Asansördesiniz ve bir anda asansör düşmeyi başladı ne yaparsıız veya telefonunuz ve hiç bir eşyanız yanınızda yokken asansörde kalsanız ne yaparsınız???

Toprak Kokusu

Profesör
Reaksiyon puanı
5,645
Köşeye geçerim, çömelip başımı korurum. Hepsinden önce Şehadet, tevhit getiririm. (İlk başta Bi çığlık vs olur tabi) 🤫
Depremle uyandıgim uykumda da aynı Şehadet getirerek uyanmıştım çoğu kez.

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,316
Bi şahadet getiririm. Sonrası Allah ile aramda yaşa kulum derse yaşarız gel kulum derse gideriz

defacerGLD

Profesör
Reaksiyon puanı
3,074
yere yatmak daha iyi bence
Besmele'siz olmaz tabi

Reaksiyon puanı
10,313
Telefon çanta herşey yanimizdaydi 5 arkadaş kaldık.disarisi 40 derece Telefon çekmiyordu (giriş katı -1 de apartmana merdiven inip giriyorsun) 10 dk sonra sıcak iyice arttı cam buharlasti tek çare yere oturup sırayla bağırmak oldu yine aynısını yapardım 😂

panzr

Profesör
Reaksiyon puanı
1,507
yere çömelip şehadet getirirdim.

Beceriksiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
Asansörün zeminine yatmak düştüğünüzde şiddeti bütün vücudunuza yayılmasını sağlar. Ama bu zıplamanın kurtarması kaçıcı kattan düştüğünüze bağlıdır. 1 kattan düşüyorsan bence bir problem olmaz ama 3 veya 4 . kattan düşüyosan birkaç kırıkla atlatırsın bence.

ThorJ

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
9,010
Deprem pozisyonunu alın Kelime-i Şehadet getiridim.

Reaksiyon puanı
6,433
Besmele getirim, felak, nas, 3 gulhu 1 elham, tahiyyat, salli-barik okurum. Tabii ki bunları yapmam sadece besmele getirim. Sakin kalırım asansörün en üst yerinde kalmaya çalışırım. Yere düştüğünde bana bir şey olmaz yani tabii ki olur ama çok daha az olur. Tek başıma kalırsam başta yazdıklarımı yaparım.

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,261
Asansör düşmez kardeş. Normal bir asansör en az 5 Çelik halat ile bağlanıyor. Bu halatın 1 tanesi bile en az 2-3 Ton yük çekebilme kapasitesine sahip. 5 halat 15 ton demek. Standart 4-6 kişilik bir asansörün boş ağırlığı 2 tondur. Dolayısıyla o halatların kopması milyonda birdir. Hadi o milyonda bir ihtimal gerçekleşti desen hız algılayıcı devreye girip ani freni devreye sokar ve asansör patenleri raylara zamp gibi yapışır ve durur. Düşmez yani. Tüm bu güvenlik önlemleri her asansör kurulurken ilgili belediyelerin görevlendirdiği kuruluşlarca test edilir. Asansör düşme testi v.s tüm frenleri devreye sokup denetler ve etiketleme yapılır. Yeşil etiketli asansör kusursuzdur, mavi etiketli asansörde ufak tefek hatalar vardır, kırmızı etiketli asansör güvensizdir kullanılmamalıdır ve kullanılması yasaktır.

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,770
Haberin içinde bahsedilen iddiaların Newton fiziğiyle kanıtlamaya çalışması kadar saçma bir hayat işte

MelihST324

Asistan
Reaksiyon puanı
91

Bu arada bir soru: Asansördesiniz ve bir anda asansör düşmeyi başladı ne yaparsıız veya telefonunuz ve hiç bir eşyanız yanınızda yokken asansörde kalsanız ne yaparsınız???
alakası yok (bence) ölmeyi bekle napabiliriz ki o anki korkuyla zaten.

Apple Lover

Profesör
Reaksiyon puanı
706
Hedef alanımızı küçülterek kendimizi yüzümüz aşağıya bakacak şekilde top şekline girmeliyiz böylece en az hasarı alırız aynı deprem olurken yapmamız gereken hareketler gibi düşünün

kerlembit

Profesör
Reaksiyon puanı
799
telefonunuz ve hiç bir eşyanız yanınızda yokken asansörde kalsanız ne yaparsınız???
Daha geçen hafta yanımda telefon varken asansörde kalmıştım videoya çekip nedensizce aile grubuna atmıştım. Yanımda telefon olmasa da otururdum herhalde.

Cihanonline

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
1
yanında telefon olmadan ve bulunduğun binada tek başına asansör kullanman pek tavsiye edilir bir durum değil hele ki birde asansörün diafon sitemi çalışmıyorsa uzun süre asansörde mahsur kalabilirsin

_Zaur_

Rektör
Cezalı
Reaksiyon puanı
20,109
Asansör düştüğü anda uzun kalın kol giyim giyorsanız kolun birini yukarıdan bi yerlerden bağlayıp asılın koldan.

Asansör dibe vurunca giyiminiz yırtılır ama sizi sertçe yere çakılmaktan korur bir nebze.

Edit: 10 saniyelik heyecan zamanında bunu yapabilene aşk olsun :D

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,371
gğvenlik tedbirleri yok ise diyelim en iyi ihtimalle kuyu dibindeki yay sistemi sizi bir kaç defa daha zıplatıp stabil bir şekilde asansörün zemin sağlamlığına bağlı olarak durdurucaktır,zıplamazsanız daha iyi olur tavana veya yere çarpma daha olası olur ,17 kat düşen bir asansörde bulunduğum için diyorum ki kuyu kısmına düşmek sanıldığı kadar kolay değildir ama zaman olarak 2 saniye sürmez.

Apple Lover

Profesör
Reaksiyon puanı
706
yanında telefon olmadan ve bulunduğun binada tek başına asansör kullanman pek tavsiye edilir bir durum değil hele ki birde asansörün diafon sitemi çalışmıyorsa uzun süre asansörde mahsur kalabilirsin
Ben kendi binamdaki saat gece 3.5 civarında elektrik kesintisi nedeniyle asansörde kalmıştım sonra telefonu elime aldım telefon çekmedi telefonu kapının en üstüne dayadım zar zor yöneticiyi aradım oda uykulu bir sesle şehir dışındayım dedi kapattı ödüm patladı bağıramıyorumda saat gecenin körü çocuklu aileler var neyse dedim illaki beni gören olur falan dedim beklemeye başladım müzik falan dinledim candy crush oynamıştım :) sonra taa saat 5’e kadar orda kalmıştım korkumdan 2 ay asansöre binemedim 😂

_Zaur_

Rektör
Cezalı
Reaksiyon puanı
20,109
Ben kendi binamdaki saat gece 3.5 civarında elektrik kesintisi nedeniyle asansörde kalmıştım sonra telefonu elime aldım telefon çekmedi telefonu kapının en üstüne dayadım zar zor yöneticiyi aradım oda uykulu bir sesle şehir dışındayım dedi kapattı ödüm patladı bağıramıyorumda saat gecenin körü çocuklu aileler var neyse dedim illaki beni gören olur falan dedim beklemeye başladım müzik falan dinledim candy crush oynamıştım :) sonra taa saat 5’e kadar orda kalmıştım korkumdan 2 ay asansöre binemedim 😂
kurtarma ekibini arasaydın ya :D ahshdhhaha

met 35

Mak. Müh.
Yönetici
Moderatör
Reaksiyon puanı
8,291
Zıplamanın hiç faydası olmaz. Asansörün düşüş hızı senin zıplama hızından çok daha fazladır.Yani hızlar asla nötrlenmez.Hemen hemen aynı düşme hızıyla, asansörün tabanına tekrar çakılırsın.

Dontachi

Asistan
Reaksiyon puanı
235

Asansor zeminine yatardim. Yaralanmayi azaltir diye okumustum.

Bursalı_Genç16

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Telefon çanta herşey yanimizdaydi 5 arkadaş kaldık.disarisi 40 derece Telefon çekmiyordu (giriş katı -1 de apartmana merdiven inip giriyorsun) 10 dk sonra sıcak iyice arttı cam buharlasti tek çare yere oturup sırayla bağırmak oldu yine aynısını yapardım 😂
Bende asansörde 2-3 kere kalmıştım

İlk kez asansörde kaldığımda asansörün kapısını zincir ile açmışlardı
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben asansörde 2-3 kere kalmıştım

İlk kez asansörde kaldığımda asansörün kapısını zincir ile açmışlardı

nixc0r

Profesör
Reaksiyon puanı
10,332
Ben 2 kere aynı asansörde kaldım tek başıma bide ☹️

Yürümeye üşendim elektrik gitti asansörde 😁

Son mesajlar