Arkadaşlar hangi alanda kendimi geliştirmeliyim?

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
769
Gençler ben programlama, web tasarım ve grafik tasarım üzerine çalışıyordum ancak neredeyse 6-7 aydır elimi sürmüyorum ve aklımda youtube'a başlamak var çünkü arkadaşlarımla arada oyun oynarken falan onları güldürebiliyorum. Onlarda bana youtube'a başlamamı önerdi. Ayrıca bilişim bölümündeyim sınıfta ben dahil sadece 3 kişi programlamayı becerebiliyor. Bunun yanında arkadaşlarım bana arada bir wallpaper logo vesayre tasarımı istiyorlar ve tasarımlarımı beğeniyorlar. Bunun da yanında web tasarım ile ilgileniyorum ve başarılı olduğumu düşünüyorum. Kendimi övmek için söylemiyorum ama böyle işlere kafam hemen yatıyor şimdi önümde dört seçenek var:
1-Programlama
2-Web tasarım
3-Grafik Tasarım
4-Youtube
Bu alanlardan iki tanesini seçip onların üstünde yoğunlaşmak istiyorum ne önerirsiniz?

Bu forumda yorumlarını değerli bulduğum kişileride etiketliyim @Drift King @VECTORRR @enes.wtp @okurbaba

enes.wtp

Asistan
Reaksiyon puanı
772
Proglama ile devam etmeni ben de tavsiye ederim. Geleceğe yönelik tüm işlere sahipsin ama YouTube işi biraz daha geri planda kalmalı. Yetenekli bir kişiyken kendinizi tabiri caizse "bir hayale kaptırıp" yeteneklerinizi çöpe atarsınız, YouTube işi sizin için kumar olur.

Web tasarım işleri artık biraz daha azaldı ve herkes ucuz iş yaptırma peşinde. Grafik tasarım olayı zaten başlıca bir yetenek gerektirir. Siz ilk olarak güzel bir iş teklifi beklersiniz ve sonrasında yolunuzu bulursunuz.

Ben de 15 yaşında anca donanım bilgisi mevcutken fazlaca iş bulabiliyorum (küçük işler; format, bileşen montajı vs.) siz daha iyi yerlere gelirsiniz.

Gördüğüm kadarıyla da donanım bilginiz tam anlamıyla iyi değil, geliştirmek istemezseniz de pek önemli değil zaten. Para kazanmak için programlama, grafik tasarım.

3-4 yıl önce Fifa, PES oyunlarına yama yaparken, programlama bilen kişiler orta seviye paralara ekibe katılabiliyordu, öyle işlerde başlayabilirsiniz. Tek işleri ise; arayüz yapmak. Oyunu açacak, köşede yama adı yazacak gibi basit işlerdi :) Konuyu yanlış anlamış olabilirim, gece gece karanlıkta yazdım. Saçmaladıysam kusura bakmayın.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,930
Gençler ben programlama, web tasarım ve grafik tasarım üzerine çalışıyordum ancak neredeyse 6-7 aydır elimi sürmüyorum ve aklımda youtube'a başlamak var çünkü arkadaşlarımla arada oyun oynarken falan onları güldürebiliyorum. Onlarda bana youtube'a başlamamı önerdi. Ayrıca bilişim bölümündeyim sınıfta ben dahil sadece 3 kişi programlamayı becerebiliyor. Bunun yanında arkadaşlarım bana arada bir wallpaper logo vesayre tasarımı istiyorlar ve tasarımlarımı beğeniyorlar. Bunun da yanında web tasarım ile ilgileniyorum ve başarılı olduğumu düşünüyorum. Kendimi övmek için söylemiyorum ama böyle işlere kafam hemen yatıyor şimdi önümde dört seçenek var:
1-Programlama
2-Web tasarım
3-Grafik Tasarım
4-Youtube
Bu alanlardan iki tanesini seçip onların üstünde yoğunlaşmak istiyorum ne önerirsiniz?

Bu forumda yorumlarını değerli bulduğum kişileride etiketliyim @Drift King @VECTORRR @enes.wtp @okurbaba
Programlama bencede. @TRTURKEYTR nin dediği gibi. HTML ve CSS ile başlamanı öneririm en kolaylarından biri.

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
@enest.wtp 'nin de dediği gibi YouTube senin kumarın gibi bir şey olur. Programlamaya devam et ama grafik tasarımı asla boşlama. Bir çok nokta da seni zibilyon zahmetten kurtaracaktır.

Gerçekçi olmak gerekirse tüm gününü programlama çalışarak geçir demek saçmalık olur. Ufak çaplı bir program çıkarıp duruma göre 1 veya 2 saatini YouTube içerikleri üzerine ayırabilirsin. YouTube ile grafik ve video edit işlerinde de tecrübe elde etmiş, en azından şansını denemiş olursun.

Kendini bir takım şeylerde kanıtlamışsan emek sarf edip zaman ayırdığın işleri karşılıksız yapma. Hayatında ki en büyük hatalarından biri olabilir. Yakın arkadaş çevrene karşı tutumun seni ilgilendirir ama dediğim gibi. İyi olduğun işlerde mutlaka karşılığını al.