Soru Arkadaşım Sizce Atatürk Düşmanı mıdır?

Bu konuyu okuyanlar

MadResister

Doçent
Reaksiyon puanı
394
Arkadaşlar %40 Engelli Otizmli bir arkadaşım ne zaman siyasi konulardan veyahut hadi siyasi konuları geçtim bu normaldir. Atatürk'le ilgili ne zaman bir konuya girsem hiç tepki vermiyor söyleyecek birşey bulamıyormuş kendisine sorsam öyle söylüyor hatta whatsapp üzerinden konuşurken sürekli olarak görüldü atıyordu ve konuyu saptırıyordu başka bir konuyla değiştirmeye çalışıp sizce sebebi ne olabilir bilen arkadaşlar yardımcı olabilirlerse çok sevinirim.

Alioth

Asistan
Reaksiyon puanı
395
Düşman olduğunu sanmam,otizmli bir şahısdan mantıklı bir yorum beklemek hata olur zaten,görüldü falan atmasının sebebi durduk yere atatürk konusu açman olabilir,herkes hayran değil atatürk e bunu bilmelisin.Şahsen ben de atatürk konusu açılsa fikrimi söyler fakat muhabbeti devam ettirmeye falan çalışmam,tarih bazı insanlara sıkıcı gelir bence en mantıklı sebep bu.Bu arada otizmin tanımında sözel iletişimde sorun yaşamanın en normal şey olduğunun farkındasın değil mi?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Siyasi konuların Atatürk'e getirilmesi biraz ilginçmiş. Neden veya nasıl gelebiliyor :)

Bir insan Atatürk'ün bazı görüşlerini benimsemiyor diye Atatürk düşmanı olmaz heralde. Veya CHP'yi yada şuan ki yöneticilerini eleştirmek Atatürk düşmanlığı değildir bunu öğrenmemiz gerekir. Şahsen ben bir insanla arkadaş olurken önce insanlığına bakarım. Sonra meşrebi görüşü siyasete bakışı meshebi dini dili ırkı gelir. Hakaret etmediği sürece herkes sebesttir özgürdür. Senin zorlama konular açıp onun Atatürk düşüncesini sorgulaman abest aslında.

Ülkemizde ne yazık ki değişik bir Algı var. Atıyorum Atatürk'ün bir siyasi davranışını kendince eleştir seni hemen Atatürk düşmanı yaparlar.
Atıyorum İnkilaplarından Devletçilik şuan ki dünya düzeninde önemini kaybetmiş bir özellik. 100 yılda geçse 1000 yılda geçse hayır efendim tek kelimesi değişemez Atatürk ne dediyse o diyen birisine itiraz ederim ben mesela. Ama bu Atatürk düşmanlığı değildir. Atatürk hiç yanlış yapmamıştır her yaptığı doğrudur demek yanlıştır. O da insandır sonuçta.

Atatürk bu ülke için savaşmış cephede gazi olmuş ömrü savaş alanlarıda geçmiş bir asker sonrasıda Ömrünü bu ülke için harcamış bir siyasetçidir. Asker olduğu dönemde de Siyasetçi olduğu dönemde de bence yanlış olan işler vardır ama bence yanlıştır ona göre doğrudur siyaset zaten böyle bir şey ! Mesela her zaman keşke Misak-i Milli Sınırlardan şaşılmasaymış Musul - Kerkük bizde olaydı şimdi nasıl olurduk diye hep düşünürüm. ( O gaz ve petrol yatakları elimizde enerjide dışa bağımlı olmasak.) Yada Batı Trakya bizde olsaydı Ege adaları bizde olsaydı. Ama Olmuş bitmiş 100 yıl geçmiş işlerin sürekli konuşulması veya tartışılmasıda bize gram fayda sağlamaz önümüze ve geleceğe bakmak lazım....

Not: Durum tam tersi olsa ve arkadaşın sürekli Atatürk konusu açmaya çalışıp Atatürk hakkında kötü konuşsa bir nebze diyecemde. Sürekli sen konu açarken adam sadece konuya dahil olmuyor diye Atatürk düşmanı demekte veya laftalamak hiç normal ve etik bir davranış değil bu arada...

Son düzenleme:

MadResister

Doçent
Reaksiyon puanı
394
Düşman olduğunu sanmam,otizmli bir şahısdan mantıklı bir yorum beklemek hata olur zaten,görüldü falan atmasının sebebi durduk yere atatürk konusu açman olabilir,herkes hayran değil atatürk e bunu bilmelisin.Şahsen ben de atatürk konusu açılsa fikrimi söyler fakat muhabbeti devam ettirmeye falan çalışmam,tarih bazı insanlara sıkıcı gelir bence en mantıklı sebep bu.Bu arada otizmin tanımında sözel iletişimde sorun yaşamanın en normal şey olduğunun farkındasın değil mi?
Sizin anlamadığınız şeylerden birisi de şu şekildedir bu arkadaşa faydalı olan her şeyin can sıkıcı bir durum olmasıdır. Ben mesela nerede hata yaptım bilmiyorum ama YKS sınavına çalışacaktım bu bahsettiğim arkadaşın o zaman sınava 3 ay bir süre kalmıştı bu bahsettiğim arkadaş ne yaptı 1 ayını boşa harcattı bana sınava kalan süreyi şuanda 2 ay kaldı sınava ve kendimi özgüvensiz bir şekilde hissediyorum ve bu şekilde sınava gireceğim. 2 ayda hiç TYT Türkçeden 25 net TYT Sosyal Bilimlerinden 15 net yapabileceğimi hiç zannetmiyorum denemelerde netlerim aşırı derecede çok düşük herkesin yapabildiği 20 neti Türkçede yapamıyorum Türkçe netim aşırı inanılmaz bir derecede çok düşüktür Sosyal Bilimlerinden yine 11'e kadar rahat yapabiliyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Siyasi konuların Atatürk'e getirilmesi biraz ilginçmiş. Neden veya nasıl gelebiliyor :)

Bir insan Atatürk'ün bazı görüşlerini benimsemiyor diye Atatürk düşmanı olmaz heralde. Veya CHP'yi yada şuan ki yöneticilerini eleştirmek Atatürk düşmanlığı değildir bunu öğrenmemiz gerekir. Şahsen ben bir insanla arkadaş olurken önce insanlığına bakarım. Sonra meşrebi görüşü siyasete bakışı meshebi dini dili ırkı gelir. Hakaret etmediği sürece herkes sebesttir özgürdür. Senin zorlama konular açıp onun Atatürk düşüncesini sorgulaman abest aslında.

Ülkemizde ne yazık ki değişik bir Algı var. Atıyorum Atatürk'ün bir siyasi davranışını kendince eleştir seni hemen Atatürk düşmanı yaparlar.
Atıyorum İnkilaplarından Devletçilik şuan ki dünya düzeninde önemini kaybetmiş bir özellik. 100 yılda geçse 1000 yılda geçse hayır efendim tek kelimesi değişemez Atatürk ne dediyse o diyen birisine itiraz ederim ben mesela. Ama bu Atatürk düşmanlığı değildir. Atatürk hiç yanlış yapmamıştır her yaptığı doğrudur demek yanlıştır. O da insandır sonuçta.

Atatürk bu ülke için savaşmış cephede gazi olmuş ömrü savaş alanlarıda geçmiş bir asker sonrasıda Ömrünü bu ülke için harcamış bir siyasetçidir. Asker olduğu dönemde de Siyasetçi olduğu dönemde de bence yanlış olan işler vardır ama bence yanlıştır ona göre doğrudur siyaset zaten böyle bir şey ! Mesela her zaman keşke Misak-i Milli Sınırlardan şaşılmasaymış Musul - Kerkük bizde olaydı şimdi nasıl olurduk diye hep düşünürüm. ( O gaz ve petrol yatakları elimizde enerjide dışa bağımlı olmasak.) Yada Batı Trakya bizde olsaydı Ege adaları bizde olsaydı. Ama Olmuş bitmiş 100 yıl geçmiş işlerin sürekli konuşulması veya tartışılmasıda bize gram fayda sağlamaz önümüze ve geleceğe bakmak lazım....

Not: Durum tam tersi olsa ve arkadaşın sürekli Atatürk konusu açmaya çalışıp Atatürk hakkında kötü konuşsa bir nebze diyecemde. Sürekli sen konu açarken adam sadece konuya dahil olmuyor diye Atatürk düşmanı demekte veya laftalamak hiç normal ve etik bir davranış değil bu arada...
Ailesinin Mesleğinden dolayı Atatürk Düşmanı demek istedim.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Ailesinin Mesleğinden dolayı Atatürk Düşmanı demek istedim.
Ailesinin mesleğinden dolayı çocuk niye Atatürk düşmanı olsun veya yaptığı iş nedeniyle niye bir insan Atatürk düşmanı olsun? Harbi mantıkla alışverişi kesmiş kafayı sıyırmışsınız siz. Neymiş ben Atatürk konusu açıyom, görüyo ama cevap yazmıyo, Atatürk düşmanı olabilir miymiş? Hani ailesinin mesleği falan filan. Terbiyesiz herif. O çocuğun ailesinde biraz akıl varsa seni her yerden engellerler. Senin gibi arkadaş düşman başına.

O kadar tarih okumuşluğum, dinlemişliğim var, Atatürk dışında Türk tarihinde zorla sevdirilmeye çalışılan ikinci bir lider görmedim ben. Alp Arslan, Mete, Melikşah, Yusuf Has Hacib, Mukan, Yavuz vs vs tonlarca adam var ama zorla sevdirilmeye çalışılan bir tek Atatürk.

MadResister

Doçent
Reaksiyon puanı
394
Ailesinin mesleğinden dolayı çocuk niye Atatürk düşmanı olsun veya yaptığı iş nedeniyle niye bir insan Atatürk düşmanı olsun? Harbi mantıkla alışverişi kesmiş kafayı sıyırmışsınız siz. Neymiş ben Atatürk konusu açıyom, görüyo ama cevap yazmıyo, Atatürk düşmanı olabilir miymiş? Hani ailesinin mesleği falan filan. Terbiyesiz herif. O çocuğun ailesinde biraz akıl varsa seni her yerden engellerler. Senin gibi arkadaş düşman başına.

O kadar tarih okumuşluğum, dinlemişliğim var, Atatürk dışında Türk tarihinde zorla sevdirilmeye çalışılan ikinci bir lider görmedim ben. Alp Arslan, Mete, Melikşah, Yusuf Has Hacib, Mukan, Yavuz vs vs tonlarca adam var ama zorla sevdirilmeye çalışılan bir tek Atatürk.
Mesleğini söyleyeyim hocam: Devlet Memurluğu

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Mesleğini söyleyeyim hocam: Devlet Memurluğu
Kusura bakma biraz sert tepki verdim ama yaptığın çok ayıp.

Gelelim memurluğa. Memurların yüzde 65-70i iktidar karşıtı zaten. Bu iktidar da her ne kadar öyle olmasa da Atatürk düşmanı olmakla suçlandığına göre o argüman çürür. Hatta din görevlisi bile olsa mesleği nedeniyle hiç kimseye şu düşmanı bu düşmanı diye yaftalayamazsın. Atatürk bile olsa bir insanı zorla sevdirmeye çalışmak ters teper.

MadResister

Doçent
Reaksiyon puanı
394
Kusura bakma biraz sert tepki verdim ama yaptığın çok ayıp.

Gelelim memurluğa. Memurların yüzde 65-70i iktidar karşıtı zaten. Bu iktidar da her ne kadar öyle olmasa da Atatürk düşmanı olmakla suçlandığına göre o argüman çürür. Hatta din görevlisi bile olsa mesleği nedeniyle hiç kimseye şu düşmanı bu düşmanı diye yaftalayamazsın. Atatürk bile olsa bir insanı zorla sevdirmeye çalışmak ters teper.
Başka bir arkadaşıma anlattığım zaman bunu ailesine fetöcü demişti onun için bu konuyu açtım.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Başka bir arkadaşıma anlattığım zaman bunu ailesine fetöcü demişti onun için bu konuyu açtım.
Babasının yediği halttan çocuğu sorumlu tutmaya benzemiş seninki. Kaldı ki ailesi suçu bucu diye hiçkimseye Atatürk düşmanı diyemezsin. Fetöcü olup Atatürkçülerden daha Atatürkçü olanlar da var. Açık açık sordun mu Atatürkle ilgili görüşlerini? Hayır, çocuğun sana cevap yazmamasından, konuyu değiştirmesinden kendi kafandan varsayım yaptın. Hadi diyelim ki sordun ve sevmiyorum dedi. Napacan?

MadResister

Doçent
Reaksiyon puanı
394
Babasının yediği halttan çocuğu sorumlu tutmaya benzemiş seninki. Kaldı ki ailesi suçu bucu diye hiçkimseye Atatürk düşmanı diyemezsin. Fetöcü olup Atatürkçülerden daha Atatürkçü olanlar da var. Açık açık sordun mu Atatürkle ilgili görüşlerini? Hayır, çocuğun sana cevap yazmamasından, konuyu değiştirmesinden kendi kafandan varsayım yaptın. Hadi diyelim ki sordun ve sevmiyorum dedi. Napacan?
Ne yapacağımı o zaman düşünürdüm belki veya hiçbir şey yapmazdım.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Ne yapacağımı o zaman düşünürdüm belki veya hiçbir şey yapmazdım.
Yapabileceğin hiçbir şey yok. Siz yanlışı zorla sevdirmeye çalışarak yapıyorsunuz. Eğrisiyle doğrusuyla anlatın gerisini tarihe bırakın. Ondan sonra sevecek adam zaten sever, sevmeyecek adam zaten sevmez. Hakaret falan ederse gereği yapılır zaten o ayrı.

MadResister

Doçent
Reaksiyon puanı
394
Yapabileceğin hiçbir şey yok. Siz yanlışı zorla sevdirmeye çalışarak yapıyorsunuz. Eğrisiyle doğrusuyla anlatın gerisini tarihe bırakın. Ondan sonra sevecek adam zaten sever, sevmeyecek adam zaten sevmez. Hakaret falan ederse gereği yapılır zaten o ayrı.
Siyasi İdeolojinizi bilmiyorum ama söylediğiniz her cümle doğru.

MadResister

Doçent
Reaksiyon puanı
394
beyni bozuklardan...
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Atatürk Düşmanı diye biliyorum çocuk o kadınada destek olup seviyor ismini vermek istemiyorum anlayan anlar. Örnek verecek olursam 19 Mayıs'a sadece gençlik ve spor bayramı demesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı başöğretmen ilan etmesi gibi vb. şeyler.

MadResister

Doçent
Reaksiyon puanı
394
@Alioth @OzkanK. @Usui Takumi @ConfickerBelasi Güncelleme yapmak istiyorum hortlattığım için kusura bakmayın. Bahsettiğim şahsın kendisinden öğrendiğim bir rivayete göre kendisinin Dünya'da olup biten hiçbir şey ilgisini çekmiyormuş güya öyle söylüyor bence işine gelmiyor işine gelen şeylerle ilgilenmesini çok iyi biliyor. Örn. Kendisine Dünya'da Yeni Zelanda'nın başkenti neresidir? Diye sorsak bilmez.

Alioth

Asistan
Reaksiyon puanı
395
@Alioth @OzkanK. @Usui Takumi @ConfickerBelasi Güncelleme yapmak istiyorum hortlattığım için kusura bakmayın. Bahsettiğim şahsın kendisinden öğrendiğim bir rivayete göre kendisinin Dünya'da olup biten hiçbir şey ilgisini çekmiyormuş güya öyle söylüyor bence işine gelmiyor işine gelen şeylerle ilgilenmesini çok iyi biliyor. Örn. Kendisine Dünya'da Yeni Zelanda'nın başkenti neresidir? Diye sorsak bilmez.
Yeni Zelanda nın başkentini niye bilsin olum? :D hem bu ççocuk otizmli değilmiydi ya? otizim li bir insan seninle mantıklı konuşuyorsa bile bu başarıdır,işine gelen şeyleri biliyorsa bu da başarıdır bence sen otizm i biraz küçümsüyorsun

Yahya Furkan

Fortis Fortuna Adiuvat
Reaksiyon puanı
2,285
Sevmiyordur, normal. Sevmeme gibi bir hakkıda var ya hani.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Türküm diyorsa Atatürk'ü ya sevecek yada sevecek başka seçeneği yok.
Herkesin savunduğu fikir/siyasal ideolojisi aynı olmadığı için kimse kimseye muhabbet beslemek zorunda değil.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059

Yaa sen amma taktın bu çocuğa. Çok gereksiz işleri dert ediyorsun. ( Sende de bir takıntı hastalığı var heralde.=

Velevki sevmiyor sanane bundan dışa vurmadıktan veya manevi şahsiyetine hakaret etmedikten saygısızlık yapmadıktan sonra ne yapacan zorla döve döve mi sevdirecen?

Sen kapalı bir kutuda flan mı yaşıyorsun ! Herkes senin istediğin gibi olsun senin gibi düşünsün herkes aynı olacak flan mı sanıyorsun. Az büyü Üniversiteye flan git yaşın 20 leri geçsin daha ne insanlar göreceksin. Kendi öz annesini babasını sevmeyen insanlar dolu sokaklar... Bir kediyi sevmekten aciz insanlar dolu Allah'a peygambere sövenler falan dolu yani... Yeni doğmuş bebeğini çöp kovasına atan anneden 2-3 yaşında kızına sevgilisizle tecavüz edene kadar.

Ama senin derdin bir otizimli çocuğun Atatürk konularına girmiyor siyaset koyuşmuyor olması dert olmuş çok senin derdin gibi...

MadResister

Doçent
Reaksiyon puanı
394
Az büyü Üniversiteye flan git yaşın 20 leri geçsin daha ne insanlar göreceksin. Kendi öz annesini babasını sevmeyen insanlar dolu sokaklar... Bir kediyi sevmekten aciz insanlar dolu Allah'a peygambere sövenler falan dolu yani...
1) Üniversiteyi kazanma konusuna geleyim: Mental sağlık açısından toparlanmaya çalışıyorum çünkü mental açıdan kendimi güçsüz ve acı çekiyor olarak hissediyorum.
2) Yaşım zamanla 20'leri geçecek zaten yaşadığım müddetçe çünkü 19. Yaşımın bitmesine 133 gün kaldı.
3) Kendi öz Anne/Babamı genel olarak hem hiç sevmiyorum hemde hiç güvenmiyorum.
4) Kediler benden her zaman kaçıyor.
5) Bende onlardan biriyim kısacası. (Sadece bulunduğum ortamlarda dışa vurmuyorum.)

MadResister

Doçent
Reaksiyon puanı
394

bunu izlet ne tepki veriyor?
Kendisiyle geçtiğimiz Ağustos ayının başından beridir hiçbir şekilde görüşmemekteyim. Kısacası anlayacağınız üzere kendisine "Ghosting" yaptım. YKS imtihanıma konsantre olabilmek için. Başta belirttiğim şekilde. TYT Türkçe'de Paragraf çözmek için aşırı gereksiz yere acı çekiyorum bir yerde felaket bir şekilde patlayacağım ama ne zaman henüz hiç belli değil. Çünkü nasıl çözeceğimi bilmiyorum soruları. Aynı şekilde kitap okurken hiçbir şekilde okuduğumu anlayamıyorum. Aklımda sadece kitapta geçen şahısların isimleri kalıyor ne yazık ki şahısların olayları falan aklımda hiç kalmıyor. Öyle manyak bir durum işte.

Ekstra: Videoyu izledim izleme esnasında elim ayağım titredi.