Arduino Proğramlama

Bu konuyu okuyanlar

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
konu başlıklarını şöyle bir taradım konunun açılabileceği en uygun burayı buldum. Arduino IDE her nekadar C, C++ ve varyasyonlarıyla proğramlanabiliyor olsada kendine özgü bir metodolojisi var. diğer proğramlama dilleri işletim sistemleri üzerinde çalışacak ürünler üretmek için kullanılırken Arduino da donanımı kontrol eden kodlar yazarsınız, sensörler den topladığınız verileri işler, onlarla belli olayları tetikler veya bu verileri izlersiniz.
sizi bilmem ama ben, yazdığım kodların doğrudan elle tutulur gözle görülür sonuçlarını aldığım için arduino proğramlamayı daha çok seviyorum. ayrıca son zamanlarda en çok konuşulan IOT konusuna ilk adımıda arduino ile atmış oluyorsunuz.

bu konuyu açmaktaki amacım, bu konuyla ilgilenen ve türkçe kaynak sıkıntısı çeken, karşılaştığı problemlere çözüm bulamayan arkadaşlara yardımcı olmak.

Arduino ile ilgili henüz fikir edinmemiş arkadaşlara ilk basit örneğide burdan paylaşmış olayım.

Kod:
void setup(){  //buraya tek sefer çalışacak kodlar ve tanımlamalar girilir.
pinMode(2,OUTPUT); //arduinonun 2 nolu dijital portunu çıkış yap

}

void loop(){

digitalWrite(2,HIGH); // 2 nolu çıkışı HIGH yap yani 5 volt gerilim uygula
delay(1000); // 1 saniye bekle
digitalWrite(2,LOW);//2 nomaralı çıkışı LOW yap yani gerilimi sıfır yap
delay(1000);
}
bu kodu alıp arduinoya yüklerseniz ve arduinonun 2 nolu ucuna bir LED bağlarsanız bir saniya aralıkla yanıp söndüğünü görürsünüz.

sorularınızı fikirlerinizi bekliyorum..

KRZMNİTK

Profesör
Reaksiyon puanı
1,067
bence bu konu yazılı ma başlamak isteyenler için güzel bir örnek bence tekrar gündeme gelmeli
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu arada lezzetli robot tarifleri diye bir kanal var. oradan da arduino öğrenebilir siniz