Aragonesi tartışmak cahillik!

Bu konuyu okuyanlar

forzafener

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
271220080221580357206.jpg
Eski kaptan, Kanarya’nın fotoğrafını VATAN’a çekti

HAKAN YAŞAR / VATAN
“Kötü denen takım sadece 2 puan geride. Aragones’e ’antrenör değil’ demek cahillik. Sahadaki uygulamalarını tartışırsın... Ona verdiğin malzeme de önemli.”

F.BAHÇE, Zico’yu gönderip Avrupa şampiyonu Luis Aragones’le sezona başladı. Özellikle ilk 6 haftada 4 yenilgi alınca büyük deprem yaşandı. Ancak ‘Omuzlarım geniş’ diyen Aragones, ‘istikrar’ politikası sonrası görevine devam etti. Ardından Şampiyonlar Ligi’nden galibiyet alamasa da F.Bahçe, ligde son 10 haftada 26 puanla devreyi 32 puanla 4. sırada tamamladı. Bu tabloyu F.Bahçe’de 6 yıl (2001-2007) oynayıp 100. yıl da ‘şampiyon kaptan’ olarak veda eden Köln’lü Ümit Özat’la konuştuk. İşte Ümit Özat’ın F.Bahçe raporu:

İLK 6 hafta 4 yenilgi, son 10 haftada 8 galibiyet, 2 beraberlik... Bu nasıl iş?

“ASLINDA bu sezon Zico’yla yaşadığımız ilk seneye benziyor. Hem rakipler, hem bizlerin çok puan kaybettiği 2006-07 gibi. Ama geçen seneki takımdan çok da olmasa iskelette eksilme var. Sakatlıklar var. Yeni hoca geldi. Takımı tanıması zaman alıyor. Bu ortamda hoca ilk etapta gördüğü oyunculara şans vermeye çalışıyor. Bu tür kayıplar normal. Ama Sivas ve Trabzon’u ayrı tutunca 3 Büyük takım puantaj olarak çok düşük kaldılar. Şampiyonluğu kaybettiğimiz sene ilk yarıyı 43 puanla, sezonu 81 puanla bitirdik Zico ile 67 ile ligi garantilemiştik. Genel düşüş var.”

BUNUN sebebi lig mi, Fener mi, Zico-Aragones geçişinin faturası mı?

“AVRUPA’DA çeyrek final oynamış bir F.Bahçe daha iyi olmalıydı. İlk haftalar topladığın puanlar önemlidir. İkinci yarılar hem hava, hem fiziki şartlar itibariyle çok zor olur. İlk yarı daha iyi yerlere getirir. F.Bahçe’yi başarılı kılan iki derbiyi iyi geçmesi oldu. İki derbiyi iyi değerlendirdiler. Zirveye ortak olmasının nedeni iki derbi galibiyeti. G.Saray, 1996 -98 arası iki derbi kazanmadan şampiyon oldu. Puan olarak geride isen derbiler 6 puan değerinde. F.Bahçe 12 puan aldı. Hem de moral buldu. Tablo Anadolu takımlarının çıkışını, 3 Büyükler’in düşüşünü gösteriyor.”

BÜYÜK takım olayı var mı?

“TAKIMLAR arasında fark yok. Forma farkı var sadece. Futbol 1-0’lara döndü. Chelsea-Liverpool oynuyor. İlk 30 dakika pozisyon yok. Bir duran top gol oluyor. İnsanlar hep 4-0 istiyor. Türkiye’de futbol gelişiyor. Futbolcular taktikleri artık iyi biliyor. Dörtlüye geçişle iyi savunma yapılıyor. Rakiplere saygı duymak lazım. 3-5 yıldız dışında fark yok. Mesela bu ligde en elit Türk oyuncular Gökhan Gönül, Arda, Selçuk İnan. Bunlar fark yaratan oyuncular. Onun dışında Anadolu’da birinin yerine diğerini koyduğunuzda aynı işleri yapar.”

PEKİ Aragones için görüşün...

“AVRUPA şampiyonu oldu, her şeyi dediler, ‘Biz de yapardık’ falan filan. İspanya 30 sene şampiyon olmamış. Bir başarısı var inkâr edilemez. Kalkıp Aragones’in antrenörlüğünü tartışmak cahillik olur. Maçtaki hatalarını tartışabilirsin. Ama antrenörlük bilgisini, tecrübesini tartışmak cahillik. Hiddink 3 ay kaldı F.Bahçe’de. Kötü müydü? Senden sonra gitmiş Real Madrid’i çalıştırmış. Rusya’ya yarı final oynatmış. Başarmadığı iş yok. Kötü mü peki? Türk takımları Del Bosque, Aragones, bilmem kimi getiriyor. Adamlar Cannavaro, Guti, Figo, Beckham, Ronaldo, Ronaldinho ile çalışmış. Ama sen adamın eline Ahmet’i Mehmet’i veriyorsun, aynı başarıyı bekliyorsun.

BU çarpık bir düzen değil mi?

“KESİNLİKLE çarpıklık. Oyuncu grubu, malzeme iyi olmazsa Mourinho’yu getirsen hikâye. Bugün bizim ligimizdeki sekizinci dokuzuncu takıma Mourinho’yu getir. Seviye aynı kalır. Bu ülkedeki 70 milyon, iki şeyi çok iyi biliyor: Spor ve siyaset. Ama ikisinde de geldiğimiz nokta ortada. Bakıyorsun, başarı kazanan 3 tane hoca (Terim, Denizli, Güneş) çıkartmışsın.”

SİSTEM, taktik sıkıntı var mı?

“VAR.. F.Bahçe bazen üç tip aynı ön libero ile oynuyor. Zaman zaman bu değişebiliyor. Alex, Semih, Güiza üçlüsü birden oynamadığında savunmayı daha iyi yapıyor. Alex varsa arkasını üçlü koşan orta saha ile kapatmalısın. Rakibin geriye çekildiği, maçların son 20 dakikasında bu üçlüyü oynatabilirsin. Ama başta olmaz.”

4-3-1-2 oynayacaksan iki orta saha gerekiyor

F.BAHÇE’NİN transfere ihtiyacı var mı?

“İHTİYACI var. Bu Fener’in tercihi ve kararlarına bağlı. Bana göre önce sistem belirlenmeli. 4-3-1-2 oynayacaksanız ona göre 2 tane oyuncu alınmalı. Transferi sisteme göre yapacaksın. Sağ iç ve sol iç lazım. İki türlü oynayabilecek adamlara ihtiyaç var. 4-4-2 için solda Uğur, sağda 3 adam var. 4-4-2’ye göre hiç ihtiyaç yok.”

ESSIEN GELECEKSE GELSİN

ÖN libero transfer edilmeli mi?

“ÜÇ tane ön libero var. Chelsea’den Essien gelecekse gelsin. Selçuk’tan iyisini almayacaksan niye alacaksın.”

Biraz kımıldarsa Şampiyon olur

TAKIMDA Ümit Özat-Tuncay Şanlı ruhu aranıyor mu?

“KENDİMLE ilgili konuşmam. Yorumda bulunmak istemiyorum. Her zaman içinden geçen F.Bahçelilik ruhunu hisseden oyuncuların olması lazım. Bakın G.Saray’a. 10-12 tane altyapıdan gelen oyuncu var. Yıllardır böyle. Yabancı serbest olsa takımlar, 11 tane yabancı ile çıkacak sahaya. ‘Milan Milanlılar’ındır’ diyor adamlar. Milan’ın 39 yaşındaki Maldini’yi emekli edip adam alacak hali mi yok? Adam karakter, ruh olarak yararlanmak istiyor. Bizdeki (F.Bahçe’de) eksiklik bu. Bu zamanla yakalanır.”

2. yarı 3 derbiye deplasmana gitmek Fener için dezavantaj mı?

“BEN fikstür dezavantajı diye bir şeye hiç inanmıyorum... 33 senedir duyuyorum. Sen sahada futbolun gereklerini yaparsan, gerisi daima hikâyedir.”

FENER’İN ligde şansı nedir?

“AVRUPA’DA başarısız oldu bu takım. Ama Türkiye Ligi’nde başarısız denildiği sezonda liderin 2 puan gerisinde. Kımıldarsa ligin üstüne çıkar. F.Bahçe’nin herkes kadar, hatta herkesten fazla şampiyonluk şansı var. Biraz kımıldarsa en güçlü adaydır. İlk yarıdaki gibi kötü başlarsa, rakiplerin durumu önemli. Rakipler kaybetmezse şansı azalır.”

Güiza 2009’da patlama yapar

“Deivid eleştirilirken ‘Futbolcunun kralı’ dedim tuttu. Uyum sorununu bilirim. Güiza, 2. yarıda coşacak. Ben yanılmam.”

ALEX neden son haftalarda formsuzdu?

“ALEX’İN futbolculuğu tartışılmaz. Türkiye’de ve Avrupa’da bu tür oyuncular az. Bu tarz oyuncularla arkayı kalabalık tutmak zorundasın. 60 metrede oynatırsan yararlanamazsın. O zaman duran toplar dışında yok olur. Alex, Deivid, Emre oynuyor ve tek ön libero var. Ofansif kadro maçın başında zorlanıyor. Alex’in istatistikleri ortada. Gelmiş en yararlı oyuncu. Vazgeçilmez oyuncu yoktur. Ama şu kadroda kilit oyuncu. Takımı atağa kaldırma ve duran toplarda çok önemli. Alex her şeyi yapsa Milan’da Kaka’nın, Barça’da Ronaldinho’nun yerinde oynardı.”

GÜİZA niye çok yalnız kalıyor sence?

“YILLARDIR bu böyle. Ben 6 yıl oynadım. İleri ucu ile arkası arasındaki uçurum çok fazla. Güiza yalnız kalıyor. Semih’le oynadığında 2-3 kişiyle ceza alanına giriyor ama Alex de olunca bu kez orta saha düşüyor. Sonra Kayseri maçındaki gibi 4-1 yeniliyorsun.. Güiza’nın La Liga’da 27 gol atması önemli bir kriter. Ben Avrupa’da oynadım.. Uyum sorununu bilirim. Deivid için neler söylediler.. Ben ‘Futbolcunun kralı’ demiştim. Yanılmadım. Şimdi ‘Deivid yok böyle oldu’ dediler. Güiza da patlama yapacak. Bir kenara yazın, ben yine yanılmayacağım.”

AVRUPA’DA niye başarısız oldu Fener?

“SÜREKLİ bir şeyler söylüyorum. Söylediklerim de karşıma çıkıyor. Başarı tekrarlayabilmektir. Türk takımları gecelik maçlarda başarılı. G.Saray’ın UEFA başarısı küçümsenemez. O gün Arsenal ile bin defa oynasa 950’sini Arsenal kazanırdı. Gecelik maçta ne olacağını bilemezssin. Avrupa’da başarı her sene üst tura çıkmaktır. F.Bahçe, Avupa’da başarısız ama bakın Porto, D.Kiev kötü takım değil. Zaragoza’ya ‘köy takımı’ dediler. Ama David Villa, Gabriel Milito, Galletti, Savio vardı...”

OLAY bütçe meselesi mi?

“KOLAY değil. Büyük ekonomi var. 400-500 milyon Euro’luk takımlar var. Tabii Chelsea, Barça daha iyisini buluyor. Kemik erimesi olan Messi’yi 12 yaşında alıyor. Sen her olanı alırsan Bill Gates olsan paran yetmez. 3 büyük takım için konuşuyorum. Alıp eğitmen lazım. Messi’ye 100 bin dolar verdi Barça. Şimdi 100 milyon dolar. Olmuş adamı Metin Şentürk bile görür. Keşfetmek lazım.”

Carlos, Gökhan Gönül için büyük şans

VOLKAN DEMİREL:
“GENÇ kaleci inişli çıkışlı bir ilk yarı geçirdi. Fener’in kalesini korumak zordur. Sıkıntıları aşmak zorunda. Aşacaktır da. Genç yaşta kaleyi aldı. Güveni olan kaleci. Fazla özgüvenli olunca hata yapalibiyor.”

EMRE: “SÜREKLİ sakatlıklarla uğraştı. Bu da onun performansını etkiledi. İkinci yarıda çıkış yapabilir. Kalitesi tartışılmaz. Emre kendini zaten futbola verince, ki o hırsı var, çok iş yapar. Sakatlığı atlatırsa ikinci yarıda F.Bahçe’nin en büyük kozlarından birisi olur.”

CARLOS: “BU sene de, geçen sene olduğu gibi gerekeni yapıyor. Biz alışmışız. Her maç 20-30 orta bekliyoruz. Bir bekin asli görevi defanstır. O da bunu yapıyor. Bölgesinden çok pozisyon geliyor ama onu Carlos’a bağlamamak lazım. Bu takım oyunu. Carlos, Real’den geldi. Hierro, Guti, Beckham’a pas veriyordu. Burda tanımadığı bir oyuncu grubu var. Kalite olarak çok fark sözkonusu. Sadece F.Bahçe için konuşmuyorum. Türkiye’de Real gibi kaliteli takım var mı? Aslında Carlos sadece sol bek değil. Stoper gibi oyun kuruyor. İçerden oyunu terse çeviriyor. Gökhan Gönül için bu avantaj. 2 saniyede 60 metre topu atıyor. Carlos’un tersindeki adamın bunu iyi kullanması lazım.”

ALEX: “BANA göre F.Bahçe’nin vazgeçilmezi. Fakat önemli olan taraf onun yanında kimlerin olacağı. Yanında oynatacağın adamlara göre ondan 3-5 katı verim alabilirsiniz. Ona göre kadro yapmazsanız performansı düşer. Nitekim ilk yarıda da bunu açıkça gördük.”

GÜİZA: “BEN çok beğeniyorum. Güiza, Anelka, Kezman... Gidin Avrupa’da bin kişiyle anket yapın. 999 tanesi bu üç adamın kalitesini tartışmaz. Hep bu sistem sıkıntısı yüzünden tartışılan oyuncular oldular. Hepsi aynı tip oyuncu. Anelka dünyanın en iyi takımında. Güiza da çok işi yapacak.”

GÖKHAN GÖNÜL: “FENER’İN en önemli oyuncusu. Dünyanın her takımında oynar. Benim için Maicon (Inter), Cafu eşittir Gökhan Gönül. Fener’i atağa kaldıran en hızlı adam Gökhan Gönül... Genç çocuk. Zaman zaman hata yapabilir. Bu nedenle destek olmak lazım. Tanımam etmem, bir kez gördüm ama onunla ilgili bu kadar iddialıyım.”

vatan

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
ya aragones için bu kadar uzun bi yazıya gerek yoktu.En iyi teknik direktörün bile oyuna etkisi yüzde 5 i geçmez.Bu yüzde 5 inde çoğunluğunu teknik direktörün canlılığı motive etmesi ve saha kenarındaki etkili seslenişleri oluşturur.

Sonuc olarak 70 li yaşlarda türkçe bilmeyen ve ''aaaaa'' 'aaaa'' diye bağıran bir aragones benim futbol penceemden bakınca asla iyi bir teknik adam olamaz...

nyoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
geçin bu vıdıvıdıları yaa, aragones i euro 2008 öncesi kim tanırdı, geçmişte a.madrid (1978) haricinde şampiyon yaptığı bi kulüp te yok.