Araba vergileri neden bu kadar yüksek ? ötv % 48

Bu konuyu okuyanlar

danteges

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Geçenlerde araba fiyatlarına baktım araba almak istiyorum ama bütün hayallerim suya düştü kıçı kırık bir vw polo fiyatına baktım ötv si ile birlikte diğer vergileri toplamı arabanın fiyatı ediyor ana avrat küfür ettim tabi mesela italyada araba almak istiyorsan sadece devlete % 20 vergi ödüyorsun burdaki gibi ötv bilmem kdv falan filan 10 tane vergi yok 1 tane var 30 binliralık araba almak isteseniz vergilerle birlikte 60 bin lira oluyor o araba

Halkulvad

Müdavim
Reaksiyon puanı
53
Aynen bu vergiler ne olacak...

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
kıçı kırık dediğiniz polo kıçı kırık olsa idi, rahat alabilirdiniz.
VW'nin araçları gerçekten performans ve fiyat orantısında.bu arada dediğiniz gibi o saçma vergiler olmasa mükemmel olacağı kesin.
renault modellerinde daha uygun araç bulabilirsiniz.

Halkulvad

Müdavim
Reaksiyon puanı
53
Ben bu vergi yüksekliğini şuna bağlıyorum:
Biz gelişmekte olan bir ülkeyiz. Eee, devletin paraya ihtiyacı var, ekonomide tam yeterli değil ise halktan alacak. Bence ekonomimiz daha iyi olunca vergi fiyatları düşer.

Reaksiyon puanı
2,554
Dün nissan gtr 2014ün fiyatına baktım sahibindende 240000€ amerikadaki fiyatı 101000 $ siz düşünün artık :)

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Siyasi olacak ama tartışma yaratmak için söylemiyorum. Oy vermeyin o zaman baştakilere, başka türlü çözümü yok bunun. Arabadan, benzinden, telefondan, internetten her şey den dünyanın vergisini alıyorlar. Vergiyi direk hükumet belirliyor. Yurt dışında çok uzuza alınabilen şeylere değerinin çok üzerinde tutarlar ödemek zorunda kalıyoruz.

Halkulvad

Müdavim
Reaksiyon puanı
53
Siyasi olacak ama tartışma yaratmak için söylemiyorum. Oy vermeyin o zaman baştakilere, başka türlü çözümü yok bunun. Arabadan, benzinden, telefondan, internetten her şey den dünyanın vergisini alıyorlar. Vergiyi direk hükumet belirliyor. Yurt dışında çok uzuza alınabilen şeylere değerinin çok üzerinde tutarlar ödemek zorunda kalıyoruz.
Sanki başka biri gelse başka birşey yapacak. Napacak mazotu 1lira mı yapacak????????

Reaksiyon puanı
2,554
Halk birkez alışmışken kim gelse bu riski alamaz sonuçdeğişmez yani hatta bunu söyleyen arkadaş bile başa geçse nafile.

El Padrino

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
70

Emin ol diğerleri başa gelse bu vergileri indirmeyi bırak yükseltirler.Akabinde onca alınan vergiye karşılıkta ülkeye hiçbir yarar, proje sağlamazlar.Vergi çok veriyoruz ama hizmette görüyoruz.Zamanla düzelir diye ümit ediyorum.Yapmamız gereken daha çok çalışmak ve gelişmekte olan ülkemizin gelişim süresini daha kısa süreye ingirgemek.

Bunun yanında bu kadar yüksek taşıt ve yakıt vergilerine rağmen ülkemizdeki lüks araç sayısı sürekli artıyor ve orta-alt sınıf araçların satışıda her sene katlanarak artıyor.Yollarda gördüğüm araçların yarısından çoğunun içinde tek kişi oluyor.Bu kadar pahalı araç ve yakıt kullanmamıza rağmen hala işe güce gezmeye arabayla gidiyorsak bir durup kendimizide sorgulamamız lazım.Gereğinden fazla pahalı olan birşeyin satışının azalması gerekirken bizim ülkemizde tam tersi oluyor.Vergiler yükseldikçe satışlarda yükseliyor.

Kurt Cobain

Müdavim
Reaksiyon puanı
90
Adamların dediği şeye bak yok avrupada öyleymiş bizde 2 kat fiyat bizde tabiki 2 kat olacak adamlar kendi ürettiği malı neden pahalı satsın ? Biz dışarıdan satın aldığımız şeyi mecburen pahalıdan satmak zorundayızki ekonomimiz artsın. Ayrıca çok pahalı deniliyor arabalara ama herkesinde altında araba var ? Hemde eski modelde değil gayet şık güzel araba. Poloya gelince wolksvagen dünyanın en zengin araba firmasıdır araştırıp bakabilirsiniz. Kıçı kırık bi araba değildir yani gayet lüks sınıftır. Siz en iyisi bütçenize göre Fiat , Peugeot yada dacia falan alırsanız gayet ucuza bulursunuz.

Zaten bizim milletimiz asgari ücretle çalışsın ondan sonra Ayfon 6 , 36 ay taksitle alsın ( Adamın üstünde kıyafet dahi yok Ama AYFONU VAR ) sonra ödeyemesin sonra başbakanın Allah belasını versin şöledir böledir. Şimdi diyenler çıkar belki o adamın hakkı değilmi telefon almak asgari ücretle çalışıyor diye ölsünmü almasınmı falan derseniz eğer Asgari ücretle çalışanlar tabiki telefon alcak ama kendi bütçeleri çerçevesinde alacaklar yani orta segmen bi general mobile discovery alsa alamazmı ? Ama bizim millet GALAXY s5 çıkar çıkmaz alır :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Emin ol arkadaşların dediği gibi başka partiler gelse dahada pahalı olacak herşey. Biz bu ülkede 1 kg şeker için 1 gün kuyrukta beklediğimizi biliriz , Bir ilaç almak için hastaneye gidip insanların 1 gününün gittiğini biliriz hemde dahada pahalıydı o dönemde herşey.. Şimdi nekadar güzel Bim var o var bu var dünya kadar marka var millet herşeyi ucuza alıyor..

Halkulvad

Müdavim
Reaksiyon puanı
53
[MENTION=15367]El Padrino[/MENTION] ve [MENTION=405855]KatyPerry[/MENTION] nin yaptığı açıklamalar fazlasıyla yeterli olur. Bazı arkadaşlara...

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Böyle siyasete giden konular forumda cepheleşmeye yol açar.

dadaist

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
daha da arttırsınlar vergileri. kaldırımda bile yürüyecek yer kalmadı istanbul'da.

Halkulvad

Müdavim
Reaksiyon puanı
53
O zaman şikayet etmeyeceksiniz vergi yüksekti, maaş düşüktü diye... Paşa paşa ne diyorlarsa kabul edeceksiniz.
Sadece şöyle yüzünden bir tartışıyoruz konuyu. Sizin gibi hemen suçu iktidara atmıyoruz.

execute

Asistan
Reaksiyon puanı
0
O zaman şikayet etmeyeceksiniz vergi yüksekti, maaş düşüktü diye... Paşa paşa ne diyorlarsa kabul edeceksiniz.

Şikayet edincede vergi düşmüyor zaten :) Ya paşa paşa bakıyoz, yada paşa paşa alıyoz.

Bunlar hep zamanında bu ülkenin üretime değil tüketime sürüklenmesinden kaynaklanıyor.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
deprem vergileri geçici idi güya kalıcı oldular ondan birde tarin en ... iktidarı var onun sonucu bunlar avrupa'da bu ortam yok ondan yarı yarıya daha ucuz arabalar.

What The Hell

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
vergiler %193 mü ne o tarz bi orandı diye hatırlıyorum ama %100'den fazla kesinlikle.

Son olarak burası sdn mi parti forumumu belli değil. Her konuyu siyasete çekmeyin lütfen.

Halkulvad

Müdavim
Reaksiyon puanı
53
vergiler %193 mü ne o tarz bi orandı diye hatırlıyorum ama %100'den fazla kesinlikle.

Son olarak burası sdn mi parti forumumu belli değil. Her konuyu siyasete çekmeyin lütfen.
Siyasete çekilek konu ayrı, çekilmeyecek konu ayrı.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
geçici vergiler kalkmalı kdv,mtv dışında vergi olmamalı yerli araba teşfik edilmeli daha düşük vergi uygulanmalı.

Halkulvad

Müdavim
Reaksiyon puanı
53
geçici vergiler kalkmalı kdv,mtv dışında vergi olmamalı yerli araba teşfik edilmeli daha düşük vergi uygulanmalı.
Şuan için dediğin oldukça zor. Pat diye kesilirse bir anda devletin kasasına giren para anında düşer bunu zamana yayarak yavaş yavaş yapmalılar.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
ya hep ya hiç buçuk muçuk yok 1 yada 0.

passkeys

Asistan
Reaksiyon puanı
2
araç 30.000 TL İSE bi o kadar da vergi alınmalıki dış açık olmasın...

Devlet fiat yada renault firmalarından birini satın alsa bi rahatlama olacak da :)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
popilist yaklaşım bunlar sen partine sahip çıkmazsan kimse seni kurtaramaz cumhuriyet'e oy verseydiniz.

Halkulvad

Müdavim
Reaksiyon puanı
53
popilist yaklaşım bunlar sen partine sahip çıkmazsan kimse seni kurtaramaz cumhuriyet'e oy verseydiniz.
Cumhuriyet sizi kurtardı mı?
Not: Atatürk dönemindeki Cumhuriyet'ten kast etmiyorum. Atatürk'ten iyi kim lider olabilirdi Türk milletine...

cngzkyz

Müdavim
Reaksiyon puanı
276
Bu konuyu siyasi yöne çeken iki kullanıcı var. Onlar kendilerini biliyor. Tüm hükümetler eleştirilebilir. Hazımsızlık yapmamak lazım. Konuya gelince otomobilden alınan her türlü vergi haktır. Şu kötü denen ekonomimizde bile milletin altında bir iki araba varsa süper bir ekonomide ne olur bilmem. İstanbul'da yeminle yürüyecek yer kalmadı. Yollar kaldırımlar her yer hurda yığını.