Apple'ın Bu Yıl Tanıtacağı Ürün & Teknolojiler! Apple Car ve AR Glasses Geliyor Mu? [2021]

Bu konuyu okuyanlar

wittroc

44
Admin
Katılım
15 Kasım 2020
Mesajlar
6,333
Çözümler
36
Reaksiyon puanı
11,285
Puanları
113
Yaş
20
Apple, her sene bize aynı ürünleri tekrar tekrar karşımıza çıkarıyormuş gibi gözükse de teknolojik bakımdan bir önceki nesle göre teknolojik bakımdan birkaç tık daha üstün oluyor. Bu konumuzda sizler için Apple'ın bu yıl içerisinde yeni ürünlerini ve teknolojilerini derleyeceğiz.

maxresdefault.jpg


Apple, genellikle yıl içerisinde 3 veya 4 etkinlik düzenliyor. Bu etkinliklerde ise bizlere yeni teknolojilerini, ürünlerini aktarıyor. Bu yıl içerisinde ise Apple'ın 4 etkinlik yapması bekleniyor. Etkinliklerin tarihi ise şöyle (kesin değil):​
 • Apple Özel Etkinliği, 16 Mart 2021​
 • Apple WWDC, Haziran 2021​
 • Apple Özel Etkinliği, 14-15 Eylül 2021​
 • Apple Özel Etkinliği, Ekim 2021​
Etkinlik tarihleri bu şekildeyken Apple'ın bu yıl bambaşka teknolojilerle karşımıza çıkacağı düşünülmekte. Her ne kadar Apple tarafından bir açıklama gelmese de bu yıl - ve sonrasında - tanıtılacak ürün ve teknolojilerden birkaçı şu şekilde:​
 • AirPods Pro ve AirPods 3​
 • iPad Pro, iPad Mini ve iPad​
 • iPhone 13 (12s olarak da gelebilir) & iPhone SE 2 / Plus​
 • Apple Car​
 • Apple AR Glasses​
 • AirTags​
 • MacBook Pro​


AirPods Pro & AirPods 3


resimbb5582544521fdda9da8741be6d053f8.jpg


Piyasada en çok satan kablosuz kulaklıklardan biri olan ve Apple'ın en iyi kablosuz kulaklığı olan AirPods Pro, bu yıl yeni geliştirmelerle karşımıza çıkacak. Düz AirPods modelinde ise yeni bir model karşımıza çıkacak. AirPods 3, AirPods Pro'ya daha çok benzeyecekken uygun fiyatlı olması adına Aktif Gürültü Engelleme bulunmayacak.

AirPods Pro ise daha kompakt bir tasarımla ve yeni bir kablosuz çip ile bizlere sunulacak. Tasarımsal olarak ise rakiplerine daha benzer bir tasarımla karşımıza çıkacağı söyleniyor. AirPods 3'ün bu yılın ilk yarısında çıkması beklenirken AirPods Pro'nun nisan ayında çıkacağı iddia ediliyor.


iPad Pro, iPad Mini ve iPad


maxresdefault (1).jpg


Apple'ın 2021 yılına girmemizle beraber Mini-Led teknolojisini çoğu ürününe entegre etmek istemesi sonrasında bunun ilk örneklerini 13 inç iPad Pro'da göreceğiz. Mini-Led, eski LCD ekranlara kıyasla daha parlak, canlı ve doğru görüntüler sunmakta. Ayrıca bu yeni modelin 5G'ye de sahip olacağı iddialar arasında.

iPad Mini tarafında ise bizleri bir tık daha büyük bir ekran karşılayacak diyebiliriz. 8,5 ve 9 inç bir ekrana sahip olması beklenen iPad Mini'nin geçtiğimiz yıl piyasaya sürülmüş olan iPad Air 4 ile benzer bir tasarıma sahip olması bekleniyor. Home tuşunun kaldırılacağı Mini'de parmak izi sensörünün güç tuşuna entegre olacağı düşünülmekte.

Ülkemizde 'bütçe dostu' diyebileceğimiz ürün ise düz iPad modeli. Bu sene karşımıza çıkacak olan 9. nesil iPad'in 8. nesile kıyasla daha ince olması beklenirken tasarım olarak iPad Air 3'e benzeyeceği iddia edilmekte.


iPhone 13 (12s) & iPhone SE 2 / Plus


iPhone-13-1.jpg


Apple, bu yıl iPhone serisinde büyük adımlar atacak gibi görünüyor. Bu yıl tanıtılacak iPhone'ların ismi belirsizken Apple'ın 13 sayısının uğursuz kabul edilmesi sebebiyle bu sayıyı es geçip 12s ismiyle piyasaya sunacağı iddia edilmekte. Peki ya bu yılki modellerde bizleri neler bekliyor?

Bu yıl tanıtılacak iPhone'ların boyut olarak 12 modellerine benzer bir boyutla karşımıza çıkacağı düşünülürken yeni modellerde şu özellikler yer alacak:​
 • A15 Bionic.​
 • 120Hz ProMotion ekran.​
 • Daha küçük bir çentik.​
 • Daha iyi bir 5G.​
 • Şarj girişinin kaldırılması (iddia).​
SE tarafında ise bu yıl karşımıza yeni bir model çıkabilir. 8 Plus tasarımının temel alınacağı düşünülürken detaylar için aşağıdaki konumuza göz atabilirsiniz:


Apple Car


apple-car-h0vt_cover.jpg


Apple Car, son zamanlarda dillerden düşmezken ne zaman karşımıza çıkacağı belirsiz diyebiliriz. Bazı kaynaklar bu yıl içerisinde tanıtılacağını söylerken analistler en erken 2023'te tanıtılacağını söylemekte.

Apple analisti Ming-Chi Kuo ise Apple'ın sadece yazılımıyla karşımıza çıkacak bir otonom araçtan ziyade tam otonom bir araçla karşımıza çıkacağını söylüyor. Apple Car hakkında ortada çok fazla söylenti varken bunların doğruluğu için Apple'dan bir açıklama beklememiz gerekecek.


Apple AR Glasses


maxresdefault (2).jpg


Apple, uzun zamandır AR teknolojisi üzerinde çalışmakta. Üstüne üstlük bunu akıllı gözlükler üzerinde deniyor. Apple AR Glasses'ın en erken 2022 yılında tanıtılacağı konuşulurken 2021 yılı içerisinde tanıtılma ihtimali olduğu da düşünülmekte. Kendine özel işletim sistemiyle gelecek olan gözlük, kendine özgü işlemci ve ekranla karşımıza çıkacak. Özellikleri ise şöyle:​
 • Dokunmatik ekran.​
 • Kafa hareketleriyle iletişim.​
 • Sesli komutlar.​
 • Mesajlaşma, navigasyon tabanlı uygulama destekleri.​


AirTags


AirTags, kullandığınız Apple cihaza takmanız sonrasında cihazı takip etmenizi sağlıyor. Ajan filmlerinde gördüğümüz takip cihazları gibi. Bu teknoloji sayesinde kaybolan cihazlarınızı çok daha çabuk bulabileceksiniz.


MacBook Pro


MacBook_Pro-1280x720.jpg


Apple, bu yılki MacBook Pro modellerinde kullanıcıları dinleyerek Touch Bar'ı kaldırarak değişikliğe gidebilir. Bu sebeple bu yıl karşımıza çıkacak MacBook Pro'da Touch Bar yerine normal tuşlar görebiliriz. M1X ile gelmesi beklenen Pro'nun MagSafe özelliğine de destek vereceği düşünülürken çok daha performanslı olacağını söyleyebiliriz.

Bu yıl çıkacak MacBook modelleri için aşağıdaki konuya göz atabilirsiniz:

Bahsettiğimiz ürün ve teknolojiler hakkında kısıtlı bir bilgiye sahip olsak da yeni bilgiler geldikçe sizlerle paylaşacağız.

 
Son düzenleme:

Ananim

Profesör
Katılım
29 Ekim 2020
Mesajlar
2,810
Reaksiyon puanı
2,406
Puanları
113
Apple Car
Apple AR Glasses bide iphoneları merak ediyorum
 
S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Apple Car veya Apple AR çıkacağını sanmıyorum.
 

Apple Lover

Müdavim
Katılım
20 Nisan 2021
Mesajlar
1,030
Reaksiyon puanı
708
Puanları
113
Yaş
24
Apple car çıkmaz bence şu an için konuşuyorum ama gelecekte böyle bir şey olabilir
 

Son mesajlar

Üst