Apple'dan şok Türkiye kararı

MehmetCBL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Hürriyet gazetesinin haberine göre, Apple Türkiye temsilcisi, "Uluslararası garanti artık Türkiye'de geçerli değil. Bu konuda Apple önümüzdeki günlerde resmi açıklama yapacak ancak kullanıcıların mağdur olmaması için telefonda bu şekilde bilgi veriyoruz" dedi.

Kararın uygulama tarihi henüz belli değil

Uluslararası garantinin hangi tarihten itibaren geçersiz sayıldığı sorulduğunda aynı temsilci, "Bu konuda detaylar henüz belli değil ama bugün itibariyle uluslararası garantinin geçerli olmadığını söyleyebilirim" ifadesini kullandı.

Bugüne kadar yurtdışından iPhone veya iPad aldığınızda, global garanti sayesinde belli bir süre ürünleri Türkiye'de garanti kapsamında onarım veya değişim yapılabiliyordu. Bundan böyle yurtdışından cihaz alan kullanıcıların, cihazlarına bir şey olduğunda mutlaka para ödeyerek tamir veya değişim yaptırması gerekecek.

Bir diğer alternatif, Apple'ın uluslararası garantisinin geçerli olduğu bir ülkeye giderek bu işlemleri garanti kapsamında bu ülkede yaptırmak.

Yurtdışında değiştirilen cihazlar BTK'da kaydedilmeli

Ayrıca eğer bir iPhone veya iPad ülkemizden satın alınmış ancak daha sonra yurtdışında Apple tarafından değiştirildiyse, yeni cihazın garantisinin devam etmesi için mutlaka BTK kaydının yapılmış olması gerekecek.

Teknoloji dergisi shiftdelete.net, bu kararın cihazların Türkiye'den alınmasını sağlamak amacıyla düşünülmüş bir uygulama olduğunu ifade etti.

Kaynak:Ana Sayfa

Böyle haberleri görünce merak ettim Apple ile görüştüm.(Bende 3 ay önce Almanya dan İphone 7 PLUS almıştım).Konuştuğum danışman bana böyle bir şeyin kendi ellerinde olmadığını söyledi.Ayın 10'unda çıkan kanunla Türk Hükümeti bunu yasakladı dedi.Ortada Apple ın yaptığı bir şey yok dedi.Ayrıca bizde size yardımcı olmak isteriz fakat yeni kanunla teknik destekdeki arkadaşlarım sizlere yardım ederse kanuna göre suç işlemiş olacak dedi.

Siz neler düşünüyorsunuz bu konuda?

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Devletin bir oyunu olduğunu düşünüyorum. Yurtdışından alınca 1500-1600 tl'ye varan ucuzluk var çünkü.

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Ya da bizim 1000 liralık vergimizi size öyle de böyle de giydireceğiz diyorlar.

gunayc

Asistan
Reaksiyon puanı
91
Bu yaz yeni bir iPad almayı düşünüyordum Almanya dönüşü :(

Mustafa Deliktaş

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
Geçenlerde birisi demişti ya, fakirler iphone almasın kardeşim. Olay oraya gidiyor.