Apple Satışları Düşüyor mu?

filtrekahve

Doçent
Onursal Üye
Konuya baktığınız açıya göre düştüğünü söylemeniz mümkün. Peki şu anki durum kötü mü, evet, ama bir felaketten mi bahsediyoruz, kesinlikle hayır...

Bahsedeceğimiz sonuçlar NPD Group'un bir araştırmasına dayanıyor. Firma, Apple iPod ve Mac satışlarını masaya yatırmış. Bu değerlendirmeyi de 2008 Ocak ayındaki satışlarla 2009 Ocak ayındakileri karşılaştırarak yapmış. Peki sonuçlar hastalığı sebebiyle evinde dinlenmek zorunda kalan Steve Jobs'u ne kadar memnun edebilir?


Macbook satışları Apple'ı ne kadar sevindirmiş olabilir?

Araştırma sonuçlarına göre iPod satışları için endişe edilmesi gerekiyor mu sorusuna 'evet' yanıtını verebiliriz. Çünkü Ocak 2009'da satışlar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14 gerilemiş durumda. Mac satışları için de benzer bir yorum yapmak mümkün. Ama durum iPod'daki kadar kötü değil. Çünkü Mac satışları aynı dönemde yüzde 6'lık bir düşüşle durumu biraz olsun hafifletiyor.

Panik Yok İşler Yetişir

Bu sonuçlar kötü görünse de Apple'ın alarm zillerini çalması şimdilik gerekmiyor. Çünkü sadece Ocak aylarındaki satışlara değil, yılın tamamına bakıldığında Mac satışlarındaki yüzde 50'lik büyüme Apple yönetiminin yüzünü güldürüyor. Ayrıca yılın son çeyreğindeki üç aylık döneme bakıldığında da bir mutluluk resmiyle karşılaşmak mümkün. Bu dönemde Apple toplam satışlarını yüzde 6 arttırarak yaklaşık 8 milyar dolarlık ciro elde etmeyi başarmış durumda.

Yazan: Melih Çelik
SDN - http://shiftdelete.net
 

pafter

Doçent
Apple intel ile anlaştıktan sonra satış ve kullanıcı grafiğini bana göre dahdada artıracak yalnız bu artış küçük bir artış olabilir diye tahmin ediyorum çünkü apple'nin satış anlayışı çok farklı ve pahalı, kampanya ve ücretsiz yazılımlara pek fazla eğilmiyor, ve windowsun ilk olarak evlere girmesiyle başlayan süreçte kendisini ne kadar zorlasada bu tutumundan ödün vermedi bu biraz olumsuz etkiliyor, Steve Jobs ise bir süre çekileceğini açıklamıştı (rahatsızlığını gerekçe göstererek) eğer yeni bir yönetici atanırsa ve anlayış değişirse belki önümüzdeki günlerde win ve mac kullanıcıları arasında eşitlik sağlanabilir ama buna rağmen şirketlerin özellikle resmi kurumların bu sürece dahil olmaları ise zaman alacak bir iş üstelik win7 kullanıcıları tarafından çok tutulan bir sitem olarak kendisini göstermeye devam ediyor bununda etkisi mac için bir darbe tabi.
 

picnic

Üyecik
Ülkemizde malesef apple'ı karşı fiyat konusunda bir ön yargı var. herkes apple'ı seviyor,herkes kullanmak istiyor ama pahalı olduğunu düşündükleri için uzak duruyorlar. oysa bir kullansalar, apple'ın dünyasına girseler hayatın ne kadar daha kolaylaştığını farkedecekler. mac kullanırken asla vakit kaybetmeyip, kasasını tekmelemediklerini farkedecekler.ürünlerin şıklığı vesilesiyle hiç bir zaman sıkılmadıklarını görcekler. pc'nin windows 7 hamlesine gelince görsellik konusunda bariz apple çakması işte.
 
Üst