Apple radyoya mı el atıyor?

Bu konuyu okuyanlar

straighthate

Öğrenci
Katılım
7 Eki 2010
Mesajlar
60
Reaksiyon puanı
3
Puanları
0
Apple firmasının yakın zamanda tek kanallı radyo programlarını birer birer App Store'dan kaldırmasının arkasından başka planlar çıktı.Patently Apple sitesi Apple'ın yeni patentini gözler önüne serdi.Görünüşe göre Apple harita tabanlı ve GPS ile birlikte çalışan AM/FM/Uydu sistemini destekleyen ve sinyal gücüne göre bize istasyonları sunacak olan bir sistemin patentini aldı.

96078409.jpg

Haritada da gördüğümüz gibi bize en yakın istasyonlar isimleriyle,sinyal kalitesiyle ve yayın türleriyle beraber sunulacak.AM/FM için çalışacak sistemin Sirius XM uydu sistemlerini de destekleyeceğini resimde görebiliyoruz.Ayrıca sistemde çalan şarkının adını ve yorumlayan şarkıcıyı da görebileceğiz.

Patentin ABD için alındığı biliniyor fakat diğer ülkelerde servisin olup olmayacağı konusunda bir bilgi yok.Fakat teknik olarak bakıldığında olmaması için bir sebep gözükmüyor.

59164401.jpg

Bunun kullanıma sunulacak bir proje olduğunu düşünmek için ise biraz erken diyebiliriz.Zira Apple'in patentini alıp da kullanmadığı onca teknoloji düşünülürse kesinlik konusunda biraz zamana ihtiyaç var gibi gözüküyor.Gerçi tek kanallı radyo programlarının App Store' dan silinmesi iPhone 5 dedikodularından radyo meselesinin doğru çıkma olasılığını artırıyor.

Önümüzdeki günlerde konu hakkında yeni gelişmeler olacağı şüphesiz fakat dedikodular 2011 yazındaki yeni iPhone duyurusunda kesinlik kazanacak.

Erdem UĞURLUOL

Bu yazı straigthate tarafından SDN forum için yazılmıştır.
 
Üst