Apple App Store için Türkiye’de “dijital hizmet vergisi” geldi!

Bu konuyu okuyanlar

Didem Ergin

Profesör
Reaksiyon puanı
2,343
Teknoloji devi Apple, App Store fiyatlarına yasalar gereği dijital hizmet vergisi getirdi. Firma ayrıca başka ülkelerde de bir fiyat güncellemesine gitti. Başka ülkelerde de olduğu aktarılan “Dijital Hizmet Vergisi”, geçtiğimiz aylarda TBMM Genel Kurulunda kabul edilmiş ve yürülüğe sokulmuştu. Bu vergi kapsamında başta ABD’li şirketler olmak üzere tüm büyük uluslararası teknoloji şirketleri, internet üzerinden yapılan her türlü alışveriş ve reklamlar yanında parayla indirilen oyun, müzik ve video gibi hizmetlerden elde ettikleri gelirlere karşılık yüzde 7,5 oranında Dijital Hizmet Vergisi‘ni ödeyecek denilmişti. Dijital Hizmet Vergisi’nin Türkiye’de en az 20 milyon TL ya da küresel ölçekte 750 milyon euro ve üzerinde hasılat elde eden şirketlere uygulanacağı açıklanmıştı. İşte bu vergi Apple tarafından kısa süre önce App Store özelinde Türkiye için de devreye alındı. Apple’ın yeni vergi için verdiği bilgi direkt olarak şu şekilde: “Türkiye: Yüzde 7,5’lik yeni dijital hizmet vergisi (Yüzde 18’lik mevcut katma değer vergisine ek olarak)” Dijital Hizmet Vergisi farklı oranlarda başka bazı Avrupa ülkelerinde de yer alıyor. Dijital hizmet vergisi ile Türkiye’de Apple App Store ücretleri artacaktır Burada hem uygulama ücretleri hem de uygulama içi satan alma ücretlerinde bir artış bekleniyor ve bu konuda geliştiricilere Apple’dan bildirim gittiği söyleniyor. Fiyat değişiklikleri önümüzdeki günlerde hayata geçecek deniyor ve geliştiricilerin isterlerse mevcut bazı abonelerin fiyatlarını da artırabileceği aktarılıyor.

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
devlet onları onlar da bizi ......

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
App storeda alacağımı tl yerine dolar ile alıyorum. İyiki de yapmışım. Her deliğe vergi tıkıyorlar.

Reaksiyon puanı
6,381
Nedense bu bende hiç bir duygu uyandırmadı.

Normalde "Her halta vergi koyuyorlar" falan deme gerekirdi, ama nedense bu çok normal geldi.

(Galiba vergilere alıştığım için)

Reaksiyon puanı
6,381
%10 vergi fazla sanıyordum ama Türkiye’deki %25 vergiyi görünce o %10’la şükredesim geliyor.
Türkiye şartlarında %10 vergi değil. Türkiye sınırları içerisinde vergiler %18 ile başlıyor. Çünkü devlete göre %18 altı vergi sayılmıyor, o çok az.

Ve bana normal geliyor.

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
Türkiye şartlarında %10 vergi değil. Türkiye sınırları içerisinde vergiler %18 ile başlıyor. Çünkü devlete göre %18 altı vergi sayılmıyor, o çok az.

Ve bana normal geliyor.
Doğrudur ama yinede gözüm takılıyor. Keşke vergiyle birlikte fiyatı direkt belirtseler. Anca satın aldıktan sonra gösteriliyor.

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Geliştiricilerden sonuçta store sahipleri de kesiyor. Şahsen gayet normal karşıladım. TR'de süregelen ticaret ve kazancı düşünüldüğünde kesinti normaldir. Apple ek bir ücret bindirebilecek olsa da rest için, yine de apple kullanıcılarımız o miktar bütçelerle o telefonları alabiliyorsa uygulamalarında ki 3 - 5 'e de bakmazlar sanırım