Antutu, Realme GT Skorlarını 3 Ay Boyunca Yasakladı (Realme’nin hile skandalı)

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Mobil cihazların popüler benchmark uygulaması olan Antutu, yakın zaman önce Realme GT modellerin skorlarını 3 ay boyunca yasakladı. Yani Realme GT skorları, bu süre içinde Antutu’nun lider tahtasında/karşılaştırmasında yer almayacak.

Yaklaşık 1 ay önce Realme’nin genel müdürü Xu Qi Chase, bu telefon ile Antutu’da 770,221 skor alan bir fotoğrafı paylaşmıştı. (Bu skor, diğer Snapdragon 888 kullanan telefonlardan belirli bir şekilde daha yüksekti. Snapdragon’un üreticisi Quallcomm’un referans cihazı bile daha düşük bir skor almıştı). Antutu ekibi de bu paylaşımdan kısa bir süre sonra Realme GT’nin aslında 688,602 puan alan bir fotoğrafı paylaştı. Buna karşı Chase, o skorun prototip cihazdan gelebildiğini ve aynı zamanda kendi yaptığı testlerde hep 700,000’in üzerinde bir skor aldığını belirtmişti.

Şimdi ise bu konu hakkında yeni bir bilgi geldi. Şüpheli olan Antutu ekibi, Realme GT’nin satışını bekleyip 256/12GB RAM’lık modelini satın aldı ve testi başlattı. (Antutu’da yüksek RAM ve Depolama hafızası daha yüksek skorlar veriyor.) Realme GT bu sefer 750,000 skor almıştı. Bundan şüphelenen Antutu, detaylı inceleme sonucu 2 tane anormallik keşfetti:

1) Çoklu çekirdek testinde küçük çekirdeklerin çalıştırması gereken bazı işlevler aslında büyük çekirdekler aktif olana kadar bekletiliyor. Yani bu işlevler normalde küçük çekirdekler tarafından yapılacakken daha güçlü olan büyük çekirdekler tarafından yapılmaya zorlanıyor.
EAC9FD1C-0C08-4BFF-B13C-EE5AEDF78D98.jpeg

2) Kullanıcı deneyimi (UX) bölümünde bulunan sıkıştırılmış JPEG dosyasını eski hale çevirme testinde Realme GT yazılımı, birçok işlevi atlıyor. Bundan dolayı da bu test daha erken bitiyor ama test edilen resim de kullanılamaz hale geliyor.

569C820D-6748-4D33-83BD-0F4622E7C3F1.jpeg

(Sol kısım Realme GT’de oluşan test sonucu. Sağ kısım ise normalde oluşması gereken sonuç)

Bu iki anormallikten dolayı Antutu böyle bir karar aldı. 3 ay içinde bu anormallikler/hileler düzelmezse tüm Realme GT sonuçları yasaklanacak. Bu skandal sonrası Realme’den bir konuşmacı, herhangi bir yanlışlık yapmadıklarını, bu sorunu Antutu ile çözeceklerini belirtti.

Antutu aynı zamanda çıkacak olan v9 sürümüyle daha gelişmiş bir anti hile sistemi koymayı planlıyor. Bu sistem herhangi bir hileyi tespit ederse o cihazın elde edeceği skor hileye göre azaltılacak.

Kaynak:

Realhas the Great

Donald Trump
Reaksiyon puanı
7,974

Bu konu var ben açmıştım

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139

Bu konu var ben açmıştım
Ah kusura bakma o konunu görmemişim. Ben de kimse yapmadı sanıp detaylı bir şekilde yazdım :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...