Antivirus ve Reklam Engelleyiciler hk.

Bu konuyu okuyanlar

sedatguler77

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Android cihazlarda mobil bankacilik i aktif kullanan biri olarak antivirus ve reklam engelleyici uygulamalar gercekten ise yariyor mu tavsiye ediyomusunuz ?

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Ben reklam engelleyiciyi sadece internet tarayıcısında eklenti olarak kullanıyorum şu an.

Ama pek güvenilir olduğunu düşünmüyorum. Bu kanıya varmamdaki en basit örnek, Google'ın Chrome'daki 500'den fazla eklentiyi mağazadan kaldırması. Bu bile bu riski görmek için yeter.

En popüler dosya yöneticisi olan ES Dosya yöneticisi bile yıllar sonra reklam sahtekarlığı yaptığı gerekçesi ile geçtiğimiz bir kaç yıl önce Google Play Store'dan kaldırıldı. Veri çalan uygulamalardan bahsetmiyorum bile.

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Virüs uygulamalarına gerek yok. Halihazırda Android telefonlar belirli uygulamalarla anlaşıyor -Samsung McAfee ile- ve bir problem görürse o uygulamalar size güvenlik durumuyla alakalı bildirim yolluyor. Arada bir cihaz bakımı bölümünden güvenliği kontrol edebilirsiniz. Zaten orada taramaya ihtiyaç olup olmadığını gösteren bir bölüm var.
Reklam engelleyici kısmına gelirsek ben Samsung İnternet kullandığım için reklamlar Chrome'daki kadar çok yok. Ama uygulama içinde eklentiler mevcut. "Adblock, Adclear, Adguard, Cyrtsal Adblock, Disconnet Free ve Unicorn" bunlar Samsung ile anlaşmalı olanlar Google Play'de de vardır ama bizimkiler "for Samsung" adı altında yani olmayadabilir.

Son düzenleme:

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Antivirüs uygulaması önemli bence. Bankalar bile telefonu Antivirüs programı ile korumayı tavsiye ediyor. Yüklü değilse ve bankanın mobil uygulamasında istem dışı işlem yapıldıysa banka kusuru kullanıcıya bile atabilir. Kullanıcı gerekli önlemleri almadığı için.

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Ben de internet bankacılığı kullanıyorum. Ama hangi antivirüs uygulamasını kullanıyorsun, derseniz: valla telefonun kendi güvenlik uygulamasından başka bir şey yok ekstradan yüklediğim.

Zaten başka bir şey daha yüklesem aşırı kasacak telefonu. O yüzden başka bir şey kullanmıyorum.

Ama Google Play harici APK yüklemiyorum ne olur ne olmaz diye.