Anne kedi baska yavru kedileri sahiplenmez mi?

Bu konuyu okuyanlar

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
Evimizin onunde bir tane yavru kedi vardi.surekli pespese miyavliyordu.evde süt olmadigi icin bir kabin icersine yemek suyu koyup ona yakin yerde biraktim.korkup kaciyordu yakalayamadim.yuzu gozu uzeri camurlu perisan haldeydi.elimden yapacak birsey gelmiyordu.onceleri bizim evin onundeki yavru kedilerden sandim.fakat anne kedi gelince birbirlerine sert tepki gosterdiler.nerdeyse kavga edeceklerdi.bir anda şaşirdim.kendi yavrusu olmadigini anladim.oysa kendi yavrularina cok benziyordu.sizce bu anne kedi kendi yavrulari buyuklugundeki bu yavru kediye neden tepki gosterdi.yani onu alip sevecegini emzirecegini sanmistim1-2 gun bizim evin onunde gezindikten sonra o yavru kedi kayboldu.sizce yavrulari olan anne kedi neden bu yavru kediye boyle tepki gosterdi.yavru kedi hasta falan oldugundan olabiir nu?

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
Evimizin onunde bir tane yavru kedi vardi.surekli pespese miyavliyordu.evde süt olmadigi icin bir kabin icersine yemek suyu koyup ona yakin yerde biraktim.korkup kaciyordu yakalayamadim.yuzu gozu uzeri camurlu perisan haldeydi.elimden yapacak birsey gelmiyordu.onceleri bizim evin onundeki yavru kedilerden sandim.fakat anne kedi gelince birbirlerine sert tepki gosterdiler.nerdeyse kavga edeceklerdi.bir anda şaşirdim.kendi yavrusu olmadigini anladim.oysa kendi yavrularina cok benziyordu.sizce bu anne kedi kendi yavrulari buyuklugundeki bu yavru kediye neden tepki gosterdi.yani onu alip sevecegini emzirecegini sanmistim1-2 gun bizim evin onunde gezindikten sonra o yavru kedi kayboldu.sizce yavrulari olan anne kedi neden bu yavru kediye boyle tepki gosterdi.yavru kedi hasta falan oldugundan olabiir nu?
Kendi ailesinden olmadığı ve yavrularından korumak amacıyla sert davranmış olabilir. Genelde kediler öyledir.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Aynı çinsten iki hayvan karşılaşırlarsa av sahası sahipliği için savaşırlar. Aynı besin kaynaklarında faydalanan türler de savaşırlar.

Reaksiyon puanı
16,118
yakalayıp duruma el koymak geek sakatlık,hastalık varsa kendi yavrusu olsada bakmıyor kovuyor ölmesine mani de olmuyorlar.

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
Kendi ailesinden olmadığı ve yavrularından korumak amacıyla sert davranmış olabilir. Genelde kediler öyledir.
Ama tv de farkli türden hayvanlar yavru hayvanlari besledigini görmüstüm.
Bu anne kedi baska kedi var.ona da eliyle pence atiyor.diger kedi de onun yavrularina bazen pence atiyor

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
Ama tv de farkli türden hayvanlar yavru hayvanlari besledigini görmüstüm.
Bu anne kedi baska kedi var.ona da eliyle pence atiyor.diger kedi de onun yavrularina bazen pence atiyor
Farklı türlü havyanlarda sahiplenme söz konusu olabilir ancak kediler aleminde aynı türden olsa bile aynı aileden olmadıkça başka kedilere zarar verebilir.

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
yakalayıp duruma el koymak geek sakatlık,hastalık varsa kendi yavrusu olsada bakmıyor kovuyor ölmesine mani de olmuyorlar.
Malesef yakalayamadim.bazen yakaladigim yavru kediler oluyor.onlari da elimde tutamiyorum.hemen kacmaya calisiyorlar.tahminim o kedi yavrusu baska yerden getirilip bizim evin onune birakilmisti

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Anne sütü yetersiz kalmaya başladığında yavrular da kendi aralarında birbirlerini öldürebiliyorlar.

Reaksiyon puanı
16,118
geçen gün bizim bahçeyede gelen yavru tek gözlü idi biraz mama yedi gitti...

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
Farklı türlü havyanlarda sahiplenme söz konusu olabilir ancak kediler aleminde aynı türden olsa bile aynı aileden olmadıkça başka kedilere zarar verebilir.
Gecen sene disaridan gelen yabanci kedi evin onundek yavru kediyi ensesinden tutup kaciriyordu.pesine düstum yolda birakti.bogup oldurecekmiydi napacakti bilemedim.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Anne sütü yetersiz kalmaya başladığında yavrular da kendi aralarında birbirlerini öldürebiliyorlar.
Bunu ilk defa duydum.sadece olduruyorlar mi yoksa oldurup yiyorlar mi?

Son düzenleme:

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
Gecen sene disaridan gelen yabanci kedi evin onundek yavru kediyi ensesinden tutup kaciriyordu.pesine düstum yolda birakti.bogup oldurecekmiydi napacakti bilemedim.
Evet yiyecekti. Tavuk/kuş cinsi hayvanlarla beslenerek vahşi hayat sürdürebiliyorlar. Sokak hayvanları için geçerli bu.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Yakaladığın kedi yavrusuna senin kokun bulaştığından ötürü, anne kedi o yavruyu terk ediyor ve yavru ölüme mahkum kalıyor. İyilik her zaman iyilik olmayabiliyor.

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
Yakaladığın kedi yavrusuna senin kokun bulaştığından ötürü, anne kedi o yavruyu terk ediyor ve yavru ölüme mahkum kalıyor. İyilik her zaman iyilik olmayabiliyor.
Yok daha neler.böyle birsey olmaz.
Yavrulara 1-2kez annekleri emziriken sessizce yaklasip elimle biraz sevdim.hala anneleriyle beraberler.

Reaksiyon puanı
16,118
sokak kedileri vahşi kediler gibi davranıyor tanımadığı kokulu yavruları red etme eğilimleri var.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
İlk başta kendi yavrusu değilse red eder. Ancak bir kaç gün ısrarla yanına konulursa emzirmeye başlar.

Bir çok kez şahit oldum. Hatta aynı yavruları bir kaç anne kedinin beslediğini dahi gördüm. Yavru kediler 3 anne kediden hangisini devirseler emiyorlardı ?

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
İlk başta kendi yavrusu değilse red eder. Ancak bir kaç gün ısrarla yanına konulursa emzirmeye başlar.

Bir çok kez şahit oldum. Hatta aynı yavruları bir kaç anne kedinin beslediğini dahi gördüm. Yavru kediler 3 anne kediden hangisini devirseler emiyorlardı ?
Böyle bir şey sadece evcil kedilerde mümkün. Her hayvanın insanlarda olduğu gibi kendi karakteri var. Bazen diğer hemcinslerinden farklı davranabilirler.

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356

Peki Yavru kedi kendisini istemeyen anne kedinin yanina gidip beni evlatlik al diye israr etmez mi?