🔥 Öne Çıkan Konular

Anne Babasının Odasında Uyuyan Bebekler Daha Az Uyuyor

Bu konuyu okuyanlar

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Katılım
16 Eylül 2016
Mesajlar
8,218
Reaksiyon puanı
2,989
Puanları
113
Yaş
19
anne-babasinin-odasinda-uyuyan-bebekler-daha-az-uyuyor,dVm-X5MwdUyrumtrFFLJYw.jpg

Bebeği ile aynı odada uyuyan ebeveynlerin daha az uyudukları herkesin malumu ancak Amerika'dan gelen araştırma sonucuna göre, aynı durum bebekler için de geçerli.


Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre, anne babasının odasında uyuyan altı aydan büyük bebekler normale göre 40 dakika daha az uyuyor.

Dailymail’de yer alan habere göre, Penn State Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan ve sonuçları Journal of Pediatrics’te yayımlanan araştırmada, 230 anne ve bebeği takip edildi.

Araştırmaya göre 9 aylık bir bebeğin ortalama 10,5 saat uyuması gerekirken anne babası ile aynı odada uyuyan çocuk 9 saat 47 dakika uyuyabiliyor. Bunun nedenin ise, bebeğin gece anne ve babasının yatağına 4 kat daha fazla alınması olduğu söyleniyor.

BEBEĞİN AZ UYUMASI NEDEN SAKINCALI?

Araştırmacılara göre, bebeklerin daha az uyuması; kendi kendini rahatlama yeteneğinin kaybolması, öfke nöbeti geçirme ve çocukluk obezitesi riskini artırıyor.

Çalışmanın yürütücülerinden Dr. Ian Paul, ’’Bu süreç bebeğin her uyandığında anne babasında bir tepki alma isteği sürecini doğurur. Bebek kendi kendini rahatlatıp uykuya dalmak yerine ebeveyninin onu sallayarak ya da başka şekilde uyutmasını bekler’’şeklinde konuşuyor.

kaynak: Ebeveynleriyle uyuyan bebek daha az uyuyor
 
Üst