Anlamadığım Şekilde Microsoft Hesabı İle Etkinleşen Lisans

Bu konuyu okuyanlar

Kaan_M

Doçent
Reaksiyon puanı
1,891
Herkese selam! Bilgisayarımda Windows 8.1 yüklüydü. Ben Linux dağıtımları ile uğraşırken elime yüzüme bulaştırdım malesef :( ve en sonunda tekrar Windows 8.1 kurdum. Lakin lisans yoktu ve kurulduktan sonra tonla sürücü sorunu vardı, kullanılmaz haldeydi. Ben de bunun üzerine Windows 10 deneyeyim dedim, lisans falan almadım.

Ben, daha önce kıyıda köşede dursun diye bir tane Microsoft hesabı açmıştım ve hiç ellememiştim, onu Windows 10 kurulum sırasında kullandım ve Windows'u kurdum. Ayarların Güncelleme ve Güvenlik > Etkinleştirme kısmında "Windows, Microsoft hesabınıza bağlı bir dijital lisans ile etkinleştirildi" yazıyordu. Hiç bir şey yapmadan hesaba bağlı bir dijital lisans elde etmişim bu nasıl olmakta ve bu lisans ilerde herhangi bir sorun çıkartır mı veya format - temiz kurulum sonrası bu lisansı kullanabilir miyim ya da bir süre sonra yine isteme ihtimali var mıdır?

Bu videoda gördüklerim biraz korkuttu açıkçası, bu gerçek mi?
Tamam kızmayın lütfen ? ?.

Çalıştır'a 'winver' ve cmd'ye (yönetici) 'slmgr /xpr' yazınca çıkanları da aşağıya ekliyorum.

Şu an dedim ki kendime: Beleşe Windows lisansı almışsın neyini soruyorsun işte?

Ekran Görüntüsü (3).png

Son düzenleme:

gnaremoob

Doçent
Reaksiyon puanı
910
8'den 10'a gecisler bir aralar ucretsizdi o zamanlardan kalma bir hesap olabilir mi?

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Heralde gözden kaçan bir detay veya anı var. Ama boşver kurcalama :D Yarın birgün lisans sorunu olursa dijital lisans alırsın.

powershell "(Get-WmiObject -query ‘select * from SoftwareLicensingService’).OA3xOriginalProductKey"

Cmdyi yönetici açıp bunu yapıştır enterla. Lisans anahtarı dijitalse gözükmez ama değilse bir alt satırda lisans anahtarın gözükür.
Kenara not et belki ilerde lazım olur. ?

Kaan_M

Doçent
Reaksiyon puanı
1,891
Heralde gözden kaçan bir detay veya anı var. Ama boşver kurcalama :D Yarın birgün lisans sorunu olursa dijital lisans alırsın.

powershell "(Get-WmiObject -query ‘select * from SoftwareLicensingService’).OA3xOriginalProductKey"

Cmdyi yönetici açıp bunu yapıştır lisans anahtarı dijitalse gözükmez ama değilse gözükür.
Kenara not et belki ilerde lazım olur. ?
Komudu kullanmıştım lisans anahtarı gözüküyor.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Komudu kullanmıştım lisans anahtarı gözüküyor.
Hafızayı zorla bakalım belki ilk aldığında kullanılan anahtardır. Yükseltme yapıp linuxa öyle geçmiş olabilir misin ?
Birde winver fotosunda gmailin gözükmekte gözünden kaçtıysa hatırlatıyım :D

Kaan_M

Doçent
Reaksiyon puanı
1,891
Hafızayı zorla bakalım belki ilk aldığında kullanılan anahtardır. Yükseltme yapıp linuxa öyle geçmiş olabilir misin ?
Birde winver fotosunda gmailin gözükmekte gözünden kaçtıysa hatırlatıyım :D
Bilgisayarda hiç bir zaman Windows 10 kurulmadı, 8.1'deyken olan anahtara hiç bakmadım, bir şey olmaz lakin winver fotosunu kaldırdım ayağımızı sağlam basalım farketmemişim. :)

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
@Uchiha Sasuke, teşekkürler hocam, peki bu sorular hakkında bir fikriniz var mı?
Hiç bir sorun olmaz rahat ol. Su an dediğim gibi bir şekilde oem lisansını kullanıyorsun.
Su anki konuyla alakasız ama ilerde karsilasirsan tedirgin olma diye anlatiyim. Windowsun kendi sıfırlanması sırasında yükseltme kaybedilecek lisans gidecek gibi bir hata çıkabiliyor. Ama sıfırlama tamamlanınca veya temiz kurulum yapınca lisans tekrar aktif hale geliyor. Bu hatayı kendim yaşadığımdan bayağı tedirgin olmuştum aklında bulunsun ?

Kaan_M

Doçent
Reaksiyon puanı
1,891
Hiç bir sorun olmaz rahat ol. Su an dediğim gibi bir şekilde oem lisansını kullanıyorsun.
Su anki konuyla alakasız ama ilerde karsilasirsan tedirgin olma diye anlatiyim. Windowsun kendi sıfırlanması sırasında yükseltme kaybedilecek lisans gidecek gibi bir hata çıkabiliyor. Ama sıfırlama tamamlanınca veya temiz kurulum yapınca lisans tekrar aktif hale geliyor. Bu hatayı kendim yaşadığımdan bayağı tedirgin olmuştum aklında bulunsun ?
Teşekkürler.