Android'ten IOS'a geçmek

Mfci

Asistan
Reaksiyon puanı
130
Merhabalar. Ben 4 yıllık bir Android tabanlı Sony Akıllı telefon kullanıcısıyım. Yakın zamanda İphone 11 almayı düşünüyorum. Size birkaç tane sorum olacaktır.Yanıtlarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

1)Android'ten IOS tabanlı bir telefona geçmek (alışmak) zor olur mu ?
2)Yeni bir iPhonu'u nasıl şarj etmeliyim ?
3)iPhone telefonlarda Android tabanlı akıllı telefonlar gibi 2-3 yazılım güncellemesinden sonra işletim sisteminde ya da kamerada bir yavaşlama söz konusu mudur ?
4)iPhone 11'in yaklaşık olarak 8-9 ay önce çıkmasına rağmen alınır mı ?
5)iPhone 11 2025 yılında hala kullanışlı olur mu (kamera sistem vs.) Yoksa şuanki 6s-plus'ta en çok şikaet edilen batarya sorunundan müzdarip olur mu ?
6)Ben telefonumu her 2 3 yılda değiştiren bir kullanıcı olmadığımdan aldığım telefonları 4-5 yıl kullanmayı tercih ediyorum. Sizce iPhone 11 gelecek yıllarda bana maddi ve manevi bir sıkıntı yaşatır mı ?
7)Hep duyduğum bir cümle . ''IOS tabanlı bir iPhone Android tabanlı bir akıllı telefona göre güvenlik sistemleri gelişmiş oluyor'' IOS tabanlı telefonlar neden Android telefonlara göre daha güvenli ?
8)iPhone'u yurt dışından 126 gb'lık bir sürümü ile getireceğim. (yaklaşık 750 dolar) Gümrükten geçirirken kendim için alacağım için benden vergi alırlar mı ? (Lütfen bu soruyu gümrükten akıllı telefonlar getiren kişiler cevaplasın)

Biraz fazla soru sorduysam şimdiden özür dilerim. Eğer aklıma başka sorular gelirse size yeniden soracağım.Yeniden teşekkür ederim SDN ailesi >3

The Cyclist

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,906
1) Kişiden kişiye bağlı ama zor olacağını sanmam.

2) Özel bir yöntem yok. %15 altına inmemesine dikkat edin yeter.

3) Ciddi bir yavaşlama yok

4) 12'yi bekleyebilirseniz çok daha iyi olur.

5)4.5 yıl İphone 6 kullandım. Cihazı asıl bırakma nedenim bataryaydı. İphone 11 şuan gayet iyi bir bataryaya sahip. İleride(3yıl+) sağlığı düştüşünde bile batarya değişimi yaparak devam edebilirsiniz.

6) Bir sorun yaşatmaz fakat uzun kullanım için 12'yi beklemenizi öneririm. 5G desteği ve Oled ekrana sahip bir cihaz olacak. 2023 sonrası TR'de 5G'nin yaygın olarak kullanılacağını düşünürsek önemli bir nokta.

7) Kendi içinde kapalı bir ekosistem olduğu için dışarıdan etkilenmiyor. Çok daha güvenli( Açıkçası İş adamı değilseniz ve normal bir kullanıcıysanız bu sizi etkilemez)

8) Yurt dışından getirecekseniz ya Imeı atmalı ya da pasaport kaydı yaptırmalısınız. Onun dışında bir masraf çıkmaz.

azizbugrakandemir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
1) Elbet zorlukları olacak açık kodlu bir yazılımdan kapalı bir kutuya geçeceksin.
2) Youtube'da çeşitli öneriler var en yaygın olanı telefonuzun %0'a düşmesini beklemeyin
3) 2 3 olmasa da belirli bir süre sonra elbet yavaşlaycak... Planlı Eskitme?
4) Günümüz de çıkan telefonlar 9 ay geçmesine rağmen onunla kendilerini kıyaslıyor. Neden Olmasın?
5) Onu zaman gösterir bilemeyiz...
6) Iphone 6'yı 4 sene kullanan arkadaşlarım var bir tek batarya değişimi yaptılar o da ücretsiz oldu.
7) Android açık kod tabanlı geniş bir ağ kulanıcı izinleri sayesinde her şeyine ulaşabiliyor, ama apple sana ne kadar izin verirse o kadar ulaşabiliyorsun, apple her şeyi indirmene izin vermiyor ayrıca buda başka bir şekilde güvenliği sağlıyor.
8) -BİLGİM YOK MAALESEF-

Ata_

Asistan
Reaksiyon puanı
120
Sakın yurtdışından alma ben aldım pişman oldum telefonun her yeri bozuldu ama yardım bile etmiyorlar. FaceID, aşırı ısınma ve yavaşlama.. Bence alma zaten 1500TL vergi var üstüne pasaport kaydı yaptıracaksın. Değmez. Ios'u daha güvenli buluyorum.

Mfci

Asistan
Reaksiyon puanı
130
iPhone 12'yi şimdi araştırdım ve en düşük modelinin 650 dolar ve 128 gb olduğunu öğrendim.(Bu beni mutlu etti) Covid-19 olmasaydı bu zamanlarda tanıtılacağını da öğrendim.Ağustos'un 30'una kadar da bir sürem var.Sizce yeni iPhone ne zaman tanıtılacak ? Maalesef yurt içi bir garantim olamayacak çünkü maaşı dolar üzerinden alıyorum.Yurt dışından almak bence daha mantıklı.

azizbugrakandemir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
iPhone 12'yi şimdi araştırdım ve en düşük modelinin 650 dolar ve 128 gb olduğunu öğrendim.(Bu beni mutlu etti) Covid-19 olmasaydı bu zamanlarda tanıtılacağını da öğrendim.Ağustos'un 30'una kadar da bir sürem var.Sizce yeni iPhone ne zaman tanıtılacak ? Maalesef yurt içi bir garantim olamayacak çünkü maaşı dolar üzerinden alıyorum.Yurt dışından almak bence daha mantıklı.
hocam apple global garanti var mı araştırırsan yurtdışı yurtiçi farketmez o zaman.

Erenist2020

Dekan
Reaksiyon puanı
7,299
Merhabalar. Ben 4 yıllık bir Android tabanlı Sony Akıllı telefon kullanıcısıyım. Yakın zamanda İphone 11 almayı düşünüyorum. Size birkaç tane sorum olacaktır.Yanıtlarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

3)iPhone telefonlarda Android tabanlı akıllı telefonlar gibi 2-3 yazılım güncellemesinden sonra işletim sisteminde ya da kamerada bir yavaşlama söz konusu mudur ?
5)iPhone 11 2025 yılında hala kullanışlı olur mu (kamera sistem vs.) Yoksa şuanki 6s-plus'ta en çok şikaet edilen batarya sorunundan müzdarip olur mu ?
6)Ben telefonumu her 2 3 yılda değiştiren bir kullanıcı olmadığımdan aldığım telefonları 4-5 yıl kullanmayı tercih ediyorum. Sizce iPhone 11 gelecek yıllarda bana maddi ve manevi bir sıkıntı yaşatır mı ?
7)Hep duyduğum bir cümle . ''IOS tabanlı bir iPhone Android tabanlı bir akıllı telefona göre güvenlik sistemleri gelişmiş oluyor'' IOS tabanlı telefonlar neden Android telefonlara göre daha güvenli ?
8)iPhone'u yurt dışından 126 gb'lık bir sürümü ile getireceğim. (yaklaşık 750 dolar) Gümrükten geçirirken kendim için alacağım için benden vergi alırlar mı ? (Lütfen bu soruyu gümrükten akıllı telefonlar getiren kişiler cevaplasın)

Biraz fazla soru sorduysam şimdiden özür dilerim. Eğer aklıma başka sorular gelirse size yeniden soracağım.Yeniden teşekkür ederim SDN ailesi >3
1-Zannetmiyorum.Iosu kullanmak kolay. 2-Yüzde 10 ile 20 arasında şarja takıp yüzde yüz olduğunda çıkarırsan sorun olmaz. 3-Yavaşlamadan ziyade saçma sapan hatalar oluyor.Mesela batarya performansının düşmesi,kameranın bulanık fotoğraf çekmesi,wifi kopmaları,şebekede yaşanan kopmalar,mağazadan uygulama indirememe gibi Apple ın yeni cihaz aldırmak için ucuz planlı eskitme hamleleri ile yüzleşiyorsun. 4-Iphone 11 performans,batarya konusunda memnun eder ama 3,5 saatte şarj olması,çağdışı tasarım,ekranın hd ve ips panel olması,kameranın 4 saniye fotoğraf işlemesi,telephoto olmadığı için zoom ve portrede beklentilerin altında kalması sorun değilse alınır.5-Tabiki hayır. 6-IPhone 11 A13 ile performansta uzun yıllar üzmez ama ikinci elde 1,5 yıldan sonra ciddi derecede değer kaybedicektir.7-Öyle bir şey yok,onların hepsi şehir efsanesi.Şu mantığı kur ios ne kadar güvenli ise androidde o kadar güvenli.8-Yurtdışı almak gibi bir hata yapma derim.Pasaport kaydı,gümrük vergisi cart curt derken bir dünya masraf gerek yok Apple garantili almak bence daha mantıklı. Umarım yardımcı olmuşumdur,iyi forumlar.

panzr

Profesör
Reaksiyon puanı
1,483
1- Alışmanız kısa süre. En fazla 1 hafta sonra alışmış olursunuz
2- %20 nin altına düştüğünde şarj edilmesi öneriliyor bu konu ile ilgili YouTube'da 'Sihirli Elma' kanalına bakabilirsin
3- 2-3 değil ama 4. güncellemeden sonra hafif hafif yavaşlıklar başlayabilir
4- Evet hâlâ alınabilecek bir telefon
5- Kullanışlı olacağını düşünüyorum.
6- Çok sıkıntı çıkartacağını düşünmüyorum. Uzun süreler kullanabilirsiniz
7- Yukarıda söylendiği gibi Apple'ın her şeye izin vermemesi ve kendi içinde kapalı bir ekosistemi olduğu için dışarıdan etkilenmemesinden dolayı Android tabanlı telefonlardan daha güvenli
8- Yurt dışından telefon almanızı çok önermem. Çıkan pasaport kaydından vs. sonra nerdeyse Türkiye'deki fiyatına yakın bir fiyat ödemiş olacaksınız

Reaksiyon puanı
6,381

1- Alışmanız 1 hafta sürer
2- Sadece yeni bir Iphone'da değil her telefonda düşürebildiğiniz kadar düşürüp öyle şarja takın ve %100 veya 99 da alın.
3- Olmaz. ama 2 yıl kullandıktan sona yavaşlatma güncellemeleri gelmeye başlar.
4- Iphone 11 hala alınır tabii ki
5- Batarya sıkıntı olur zaten Iphone cihazların batarya sıkıntısı bitmiyor
6- Iphone 11 6 yıl gidebilecek bir cihaz.
7- IOS güvenlik konusunda daha iyi kapalı ve herkese açık olmadığı için.
8- Bilemiyorum onu