Android ve Windows Phone deneyimlerim

Bu konuyu okuyanlar

AhmettAli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
2 yıl android kullandım,tam bir yıldır da windows phone kullanıyorum ve deneyimlerimi sizlere anlatmak istiyorum.
ANDROİD
Android ile tanışmam 2013 yılının yaz aylarına denk geliyor.O zamanlar android yeni yeni tanınıyor,en azından benim çevremde.Galaxy ace,young,s3 mini gibi telefonlar çok popüler.Bir gün babam faturaya ek aldığı vodafone 875 smart mini ile geldi.Normalde anneme almış ama 1 ay sonra ben aldım telefonu.1ghz işlemci,512 mb ram,3.5 inç ekran,4.1 android işletim sistemi,1500 mAh batarya ile ace gibi telefonlardan daha iyiydi.Hatta o zamanlar iPhone 4 ün özellikleriyle karşılaştırıp neredeyse aynı olduğunu görünce vay be ne güzel telefonmuş demiştim.Tabi sonra yanıldığımı anladım.İlk olarak subway surfers ve temple run yükleyip test ettim tabi ki (android telefonunuz varsa subway surfers ve temple run yüklemezseniz android olduğu belli olmuyordu telefonun).Telefon her iki oyunu da takılmadan oynatıyordu.Hatta real racing 3'ü bile bir sonraki güncellemeye kadar oynayabilmiştim.Telefonumla çok mutluydum.Her türlü uygulamayı yükleyip rahat biçimde kullanabiliyordum.Sadece kamerası çok kötüydü ama zaten çok fazla fotoğraf çekmezdim.Bu mutluluk yaklaşık 1-1.5 yıl sürdü.bir zamanlar içinde 15-16 tane oyunla kasmazken her uygulama güncellemesiyle telefon arayüzünde ve uygulamalarda kasma başladı.Çözüm olarak format attım.Hiç oyun yüklemedim sadece sosyal medya da gezindim.Ama kasmalar geçmedi.Telefonda hiçbir şey açık değilken dahi ram kullanımı 350-420 mb larda duruyordu.Zaten yeni çıkan güzel uygulamaları kullanamıyordum.Telefonunun üstteki power butonu çalışmamaya son zamanlarında.Yaklaşık 2 yıl kullandım,power butonu tamamen bozulunca bıraktım.Geçici olarak halamın eski galaxy ace'ini aldım ve telefon araştırmaya başladım(ace bozulan telefonumdan daha kötüydü ve sadece whatsApp yüklü olmasına rağmen her türlü kasıyordu).İlk başlarda Piranha ıq plus almayı düşünüyordum ta ki kuzenimin Lumia 520'sini inceleyene kadar.Zaten arayüzünü seviyordum,incelediğimde ne kadar akıcı olduğunu farkettim.Sonra aklıma 3 platformu da incelemek geldi.İlk olarak windows phone cazip geldi hem fiyatıyla hem de windows 10 mobile'ın gelecek olmasıyla.
WİNDOWS PHONE
İlk olarak ucuzluğundan dolayı Lumia 535 almayı düşündüm.Hem microsoft markalıydı.hemde windows 10 mobile'ı alacaktı.5 inç ekran,5 mp ön 5 mp arka kamerası vardı.Sonra karşıma lumia 735 çıktı.Bu telefon 535 ten çok daha iyi özelliklere sahipti.Clear black teknolojili Oled HD 4.7 inç ekran,f 1.9 diyafram açılığına sahip 6.7 mp carl zeiss lensli arka kamera,5 mp geniş açılı ön kamera,2200 mAh batarya,kablosuz sarj,nfc gibi özellikleriyle lumia 535 ten kat kat daha üstündü hemde aralarında sadece 100 lira fark vardı.Para toparlayıp 650 liraya bu telefonu aldım ve bu gün tam 1 yıl oldu.Deneyim olarak arayüz hiçbir şekilde kasmadı bu zamana kadar.Sadece en fazla 4 kere komple dondu o kadar.Özelikle uygulama geçişleri çok iyi.Ne kadar uygulama yüklerseniz yükleyin hiçbir sıkıntı çıkmıyor.tek dezavantajı mağazası hala çok iyi değil.Mesela snapchat hala yok.instagram en son tasarım değiştirdiğinde ios'ten portlanıp aynısı mağazaya konuldu(butonlar bile ios'ten)ondan öncesinde hala betaydı ve ben 3.parti yazılım kullanıyordum.İlk geldiğinde windows phone 8.1 lumia denim sürümü vardı,mart ayının 3. haftasında windows 10 mobile güncellemesinden sonra telefon arayüzü çok daha güzel oldu.Özellikle multitasking ekranı ve geçiş efektleri.8GB depolama alanı var ama bütün her şey(uygulama,resim vs.)SD karta kurulabiliyor.Sonuç olarak.Mağazadan indirdiğiniz oyun ve uygulamalarda bir sorun çıkmıyor.Arayüzde en ufak bir kasma yok.Uygulama geçişleri çok hızlı.Kameraları fiyatına oranla çok iyi.Ekran Oled olunca fazlasıyla iyi.Bataryası da en az 1-1.5 gün götürüyor,pil tasarrufu modunda bu süre daha da uzuyor.Kısaca her işimi rahatlıkla görüyor.1 yıldır hiçbir şey olmadı,bu yıl üniversiteye başlıyorum,en az 2-3 yıl daha gider diye umut ediyorum.Yine incelemek için bir sonraki telefonum iPhone olacak.

okuduğunuz için teşekkür ederim.Sorularınız varsa cevaplamaya çalışırım.Varsa yorumlarınızı beklerim.

Son düzenleyen moderatör:

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
windows phoneden memnun olan tek kişi olarak tarihe geçtiniz tebrikler:/

Son mesajlar