Android Uygulaması (APK) Nedir? Android Uygulaması Nasıl Yüklenir

Bu konuyu okuyanlar

siirlerefendisi

Öğrenci
Katılım
25 Ara 2012
Mesajlar
15
Reaksiyon puanı
0
Puanları
0
Android Uygulaması (APK) Nedir? Android Uygulaması Nasıl Yüklenir

Galaxy_Nexus_smartphone.jpg
Android, Google tarafından geliştirilen Linux tabanlı açık kaynak kodlu mobil işletim sisteminin adıdır. Android işletim sistemli cihazlara yüklenen programların ve oyunların tamamı *.apk uzantılı olup anlamı yani uzantının açılımı application package file türkçesi uygulama yükleme paketi demektir. APK uzantılı bir dosyayı Winrar ile açabiliriz. Açtığımız zaman içinde java uygulamalarının paket sistemine benzeyen bir paket siste gibi hazırlanmış uygulama paketini görebiliriz.

APK uzantılı dosyaları winrar ile açtığımızda aşağıdaki klasörleri ve dosyaları göreceğiz:
 • META-INF klasörü:
  • MANIFEST.MF: Bİldiri dosyası
  • CERT.RSA: Uygulama sertifikası.
  • CERT.SF: Kaynakların listesi ve SHA-1 özeti ; Örneğin:

Signature-Version:1.0Created-By:1.0(Android)
SHA1
-Digest-Manifest: wxqnEAI0UA5nO5QJ8CGMwjkGGWE=
...
Name: res/layout/exchange_component_back_bottom.xml
SHA1
-Digest: eACjMjESj7Zkf0cBFTZ0nqWrt7w=
...
Name: res/drawable-hdpi/icon.png
SHA1
-Digest:DGEqylP8W0n0iV/ZzBx3MW0WGCA=
 • lib: Bir işlemci yada yazılım katmanı için özgü derlenmiş kodları içerir, Birden fazla alt klasörü vardır bu alt klasörler:
  • armeabi: ARM tabanlı tüm işlemciler için derlenmiş
  • armeabi-v7a: ARMv7 ve üstü tabanlı tüm işlemciler için derlenmiş
  • x86: x86 tabanlı işlemciler için derlenmiş
  • mips: MIPS tabanlı işlemciler için derlenmiş
 • res: kaynakları içeren dizin resources.arsc içinde değilse (aşağıda).
 • AndroidManifest.xml: Ek Android bildirim dosyası olup içinde, uygulamanın adını, versiyonu, erişim bilgileri, lib dosyalarının kaynağını belirlen bilgiler yer almaktadır. Bu android XML dosyası herkes tarafından açılıp okunabilen düz XML metin haline dönüştürülebilir.
 • classes.dex: Dalvik sanal makinesi (Dalvik virtual machine) tarafından anlaşılabilir dex dosya biçiminde derlenmiş dosya
 • resources.arsc : Örneğin XML gibi derlenmiş kaynakların bulunduğu dosyadır.
APK uzantılı dosyaların ismini istediğimiz şekilde değiştirebiliriz sadece sonundaki uzantı *.apk olmalıdır. Bunun dışında sitenizde paylaşacağınız bir dosyanın ismini değiştirebilirsiniz. Kurarken kendisi uygulamanın ismi şeklinde kuracaktır.Yani bir örnek vermek gerekirse:
Astro File Manager.apk dosyasının ismini dosya yoneticisi.apk olarak değiştirebilirsiniz. Bu uygulamayı bozmaz. Daha sonra değiştirdiğiniz dosyayı telefonunuza kurduğunuzda Astrol File Manager olarak kuracaktır. Peki bunun size avantajı ne diyecek olursanız. Özellikle bir mobil site sahibiyseniz, üyelerinize paylaştırırken uygulamaların ismini türkçe adıyla dağıtırsanız indiren kişi onun ne işe yaradığını hem bilecek hemde ileriye dönük cihazını formatlaması gerekirse tekrar kuracağında bu uygulama ne içindi demeyecek adını görünce hatırlayacaktır. Yada uygulamanın paylaşımının sizin sitenizden yapıldığını vurgulamak için uygulamanın ismini astro file manager mobildepo com.apk gibi değiştirerek paylaşımın sizin siteniz üzerinden yapıldığını vurgulamış olacaksınız. Böylece ilerde uygulamayı indiren kişi nerden indirdiğini hatırlayamazsa uygulamanın sonuna eklediğiniz site adresiniz sayesinde sitenize tekrar erişim yapmış olacak. Hem başka sitelerde de paylaşılmış olsa bile yine sizin sitenize girecektir.


Android Uygulaması Nasıl Yüklenir?
Android işletim sistemli cihazlara *.apk uzantılı dosyalar iki şekilde yüklenebilir. Birincisi Google Play üzerinden ikincisi Bilgisayarınıza yada telefonunuza indirerek yüklenebilir.
 • Google Play Android Market Üzerinden uygulama veya oyun yüklemek için bir adet Gmail hesabınızın olması yeterli.Mail adresi ve şifrenizlegiriş yaptığınız zaman market açılacak ve size tüm oyunları uygulamaları gösterecektir. Eğer Google üzerinden hesabınıza bir kredi kartı tanımlarsanız Google Play üzerinden ücretli uygulama ve oyunları da indirebilirsiniz. Tanımlama yapmazsanız indiremezsiniz.
 • İnternette paylaşım yapan Market dışındaki Forum ve sitelerden uygulama yüklemek için öncelikle telefonunuzun menüsünden Ayarlar kısmına giriyoruz oradan Uygulamalara giriyoruz. Burada Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini seçiyoruz. Seçince size bir uyarı gelecek evet diyorsunuz. Özellikle forumlarda yer alan kullanıcılar tarafından hazırlanmış uygulamaları temaları bu yolla yüklersiniz
 • Kısaca özetlersek Telefon Menüsüne tıklayıp ----> Ayarlar ----> Uygulamalar ----> Bilinmeyen Kaynakları işaretleyip çıkıyoruz.
 • Google Play'dan Astro File Manager Uygulamasının ücretsiz olanını telefonunuza kuruyorsunuz.
 • Şimdi forumlarda yerlan Android Uygulamaları ve Android Oyunları telefonunuza yada bilgisayarınıza indiriyoruz. Eğer bilgisayarınıza indirdiyseniz telefonunuzu data kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın. Bağladığınızda bilgisayar telefonu harici disk gibi görecek. İndirdiğiniz uygulamayı yada oyunu Downloads klasörü içine atın. Eğer telefondan siteye girip indirirseniz oda aynı klasöre download yapacak. Özellikle XDA Developer sitesinde yer alan tamamiyle kullanıcılar tarafından geliştirilen birbirinden harika temaları bu yolla kurabilirsiniz.
 • Şimdi Google Play'dan indirdiğiniz Astro File Manager uygulamasını açın Download klasörü içine girin oradaki indirdiğiniz *.apk uzantılı uygulama yada oyununuza tıklayın ve install deyin.
 • Güle güle kullanın.
 
Üst