Android Uygulama için SQL mi Firebase mi?

Bu konuyu okuyanlar

LogicErrorTr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar merhaba,
Android Studio aracılığıyla mobil bir uygulama üzerinde çalışıyorum. C# diline hakimim ve veritabanı olarak şuana kadar hep SQL kullandım fakat bir kaç makale okudum, hepsinde Android uygulamalar için Firebase Realtime Database tavsiye ediliyor.

Ben alışık olduğum veritabanını kurmak istiyorum, tablolar, anahtarlar ve tablolar araası ilişkilere ihtiyacım var. Anladığım kadarıyla bu işlemleri Firebase'de gerçekleştiremiyoruz. Peki Firebase ve SQL 'i bir arada Android uygulamaları için kullanabilir miyiz? Bu tercih edilen bir yöntem midir?

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
Merhaba,

Ihtiyacina göre secim yapmak gerek. Firebase dedigin cloud tabanli bir nosql veritabani cözümü. NoSql oldugu icin senin bahsettigin iliskisel veritabanlari (rdbms diye gecer) gibi calismiyor. RDBMS ler ACID teoremine göre calisir, nosql ise CAP a göre. cok fazla detaya girip kafani karistirmak istemiyorum.
Anladigim kadariyla nosql cözümünden ziyade iliskisel veritabani kullanmak istiyorsun (mysql, mssql gibi). Internet üzerinden is yapacagin is (firebase i göz önüne alinca), ve firebase i kullanmak istemediginden, yerinde olsam bir tane webservice yazarim. Bu webservice mobile uygulama ile veritabani arasinda köprü kurar. DB ye direk erisim saglamadigin icin de daha güvenli olur ve sen de istedigin veritabani cözümünü kullanirsin.

Yok ben localde tutacagim her seyi diyorsan sqlite kullanabilirsin alternatif olarak. O da rdbms'dir.

kolay gelsin