Android - iOS kullanım oranları açıklandı

Telefonunuzda hangi işletim sistemi kullanıyorsunuz ?

• iOS

• Android

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Bu konuyu okuyanlar

panzr

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,487
Almanya merkezli pazar araştırma platformu Statista tarafından yayınlanan verilere göre, Google’ın Android işletim sistemi yüzde 87 ile en popüler sistem oldu. Apple'ın işletim sistemi olan iOS'un kullanım oranı ise %13 olarak belirlendi.

android-or-ios.png

Başka bir deyişle piyasadaki her 100 telefondan 87'sinde Android işletim sistemi bulunurken sadece 13 telefonda iOS işletim sistemi bulunuyor.

Aynı rapora göre, iOS sadece Birleşik Krallık, Japonya ve ABD’de Android’den daha fazla kullanıcı sayısına sahip.
Android'in en yüksek pazar payına sahip olduğu ülke olan Hindistan’da iOS kullanım oranı yüzde 3 olarak ölçüldü.

Peki siz hangi işletim sistemli telefon kullanıyorsunuz ?

JFIWJ7UO3KT5WVYX7IPZHYWNF4.jpg

Kaynak: NTV

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Apple'ın kitlesi belli olduğu için oranı ne artıyor ne de düşüyor. Aynı durumu MacOS de yaşıyor. Windows 7'den bile daha az kullanıcıya sahip.

Tommy Vercetti

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,634
Cuma günü akşam sinemaya gittim tenet filmine. Görebildiğim herkesin elinde iPhone vardı. Çentikli iPhone'larda epey vardı milletin elinde. Özellikle bayanlar hep iPhone kullanıyor.

panzr

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,487
Cuma günü akşam sinemaya gittim tenet filmine. Görebildiğim herkesin elinde iPhone vardı. Çentikli iPhone'larda epey vardı milletin elinde. Özellikle bayanlar hep iPhone kullanıyor.
Ben de dışarıdı genellikle iPhone görüyorum fakat dünya genelinde durum öyle değilmiş.

panzr

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,487
Bu arada Japonya'da iOS işletim sisteminin kullanım oranın fazla olması beni şaşırttı. Ben genellikle Japonya taraflarında Android kullanımı daha yaygın olur diye düşünüyordum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu haber biraz eski
Daha farklı sitelere de baktım fakat haber güncel gibi. En eskisi 2 gün önce yayınlanmış.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
3,027
Bu arada Japonya'da iOS işletim sisteminin kullanım oranın fazla olması beni şaşırttı. Ben genellikle Japonya taraflarında Android kullanımı daha yaygın olur diye düşünüyordum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Daha farklı sitelere de baktım fakat haber güncel gibi. En eskisi 2 gün önce yayınlanmış.
Biz İki gün önce yazdık bunu sanırım, yine sdn farkı :D

Reaksiyon puanı
6,381
Aslında kullanım oranı ile bence popülerlik belirlenemez.

Çünkü %13 olsa bile IOS'un seveni ve başarısı da çok. IOS'u bilen çok. Ama %13. Yani bence pek de kullanım oranının bir önemi yok.

Mesela 2019 yılında Xr 2020 yılında Iphone 11 çok çok büyük satış rakamlarına ulaştı. Yavaş yavaş da artıyor.