Android 11 Tabanlı One UI 3 Beklentileri

Bu konuyu okuyanlar

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Her yılın son aylarına doğru Samsung SDC adında geliştirici konferansı düzenliyor. WWDC ve Google I/O kadar popüler olmasa da ben yıllardan beri bu konferansı takip ediyorum. Bu yıl da büyük ihtimalle konferans düzenlenecek ve Android 11 tabalı One UI 3 karşımıza çıkacak. Bende kullanıcların ve kendimin istekleri üzerine gelecek en olası özellikleri ve yine en olası geliştirmeleri ve değişiklikleri sizler için derledim.

Tasarımsal Değişiklikler

Söze başlamadan önce şunu söylemeliyim ki Samsung her 2 yılda bir yazılımsal olarak derinlemesine değişikliklere imza atar. O yüzden bu yıl hem yepyeni özellikleri hem de büyük çaplı bir tasarımsal değişiklik görebiliriz. Bu konuya ünlü sızdırıcı Max Weinbach de tweetinde bahsetmiş.

Bildirim Paneli: Android 11 ile gelen en önemli yeniliklerden biri bildirimlerin sınıflandırılması. 20200626_123026.jpg
Yanda da gördüğünüz gibi bildirimle
sesli, sesizve sohbetler olarak üçe ayrılıyor. One UI 2.1 ile sessiz bildirimler bölümü eklense de sohbetler bölümü 3.0 sürümüyle karşımıza çıkacak.

Uygulama Çekmecesi: Stok Android dahil olmak üzere bir çok arayüzde images.jpeg-20.jpg uygulama çekmecesi dikey şeklindedir ve kullanımı çok daha kolaydır. Fakat Samsung yıllardır beri hala yatay pozisyondaki uygulama çekmecesini tercih ediyor. Dikey pozisyonda olması hem tek elle daha rahat bir kullanım sunacak hem de uygulamlar daha derli toplu olacaktır.

•Vurgu Rengi, Simge Şekli ve İkonların Özelleştirmesi:
Aslında geliştirici bölümünde vurgu rengi ve simge 20200626_144620.jpg şeklini (damlacık, yuvarlak, kare...) değiştirmek için seçenekler var fakat kullanıma açık değil. Stok Android'de bulunan bu özelleştirme izinlerini One UI 3'de görmek istiyoruz.

•Pop-up Menüler: Tek el kullanım kolaylığıyla bilinen One UI'ın kendisiyle çelişkili bir kaç noktası var. Bunlardan ilki ses menüsü, ekranın ta en yukarısına bulunan bu menüye erişmek 20200626_145210.jpg gerçekten güç. İkincisi ise uygulama klasörleri. Bir çok firma da bu klasörler ekranı tamamen kaplamadan pop-up bir menü halinde açılıyor. Bunun yanında güç tuşu menüsü de ekranı kaplar bir biçimde değil pop-up şeklinde açılmasını bekliyoruz. Ancak bunları şuan da siz de yapabilirsiniz. Good Lock uygulması ülkemizde kullanılmasa da XDA'nın benzer bir uygulaması ile apk yoluyla telefonunuzu özelleştirebilirsiniz. Bu linkten uygulamayı indirebilir ve ek dosyaları da XDA'nın resmi sitesinden indirebilirsiniz.

Yepyeni Özellikler

•Sohbet Balonları: Aslında geliştirici bölümünde 20200626_124256.png sohbet balonları diye bir bölüm var fakat kullanıma açık değil. Ki zaten bu özellik Android 10'un iptal edilen özelliğiydi ve bu yıl Android 11 ile geleceği kesinleşti. Messenger'dan
aşina olduğumuz balonları bu yıl Android 11 alacak tüm tüm cihazlarda mutlaka göreceğiz.

Tek Seferlik izinler:
images-4.png iOS'ten alışkın olduğumuz tek seferlik izinler de Android 11 ile karşımıza çıktı. Bunun da çok muhtemel olarak One UI 3'de göreceğiz.

Uygulama önerileri: Ne kadar faydalı bir özellik olduğu tartışılır fakat uygulama önerileri Android images.jpeg-24.jpg 11'in hit özelliklerinden biri. Bu özellik ana erkanda herhangi bir uygulama kaldırılırsa yerine bir uygulama öneriyor. Yine One UI 3'de kuvvetle muhtemel görebileceğimiz bir özellik olacak.

Olası Geliştirmeker

•Bixby: İlk sırayı Bixby'i koymak lazım. S8'de karşımza çıkan Bixby'de hala daha Türkçe dil desteği mevcut değil. Burada Samsung ya Bixby'i komple ortadan kaldırmalı (Çünkü Siri ve Google Asistan'ın çok çok gerisinde) ya da gerçekten üzerinde çalışmalı. Ben şahsen Google Asistan kullansam da Ok Google gibi bazı işlevler çalışmıyor. Ve cihazla uyumka çalışan bir asistanın olması gerçekten gerekli.

•Kamera:
▪︎Kamera anlamında beklenen en önemli geliştirmelerden biri şüphesiz geniş açı ve telefoto kameralarının 4k 60 fps'i desteklemesi ve video çekerken lensler arasında geçiş yapılabilmesi.
▪︎İkinci sırada da gece modu var. S20 serisi ile gece modunda çekerken ne kadar süreceğini bildiren bir özellik eklendi. Fakat hala çekim süresini kullanıcı belirleyemiyor. Apple ve Google'da bulunan bir özelliğin de gece moduna eklenmesi gerekiyor.Bir de ön kamerdaşki gece modunun acilen geliştirilmesi lazım çünkü bu özelliğin adı var sanı yok, üfürükten.
▪︎Deep Fusionvari biz yazılımın kamerya entegre edilmesi de bence gündeme gelmeli. Aydınlık bir ortamda detaylar belirgin olsa da ışık düştüğü anda detay denen şey maalesef ortadan kalkıyor.
▪︎Son olarak tek çekimle tüm lesnlerin çekim yapılması ve fotoğrafı çektikten sonra lensler arasında geçiş yapılması.

Ekran: True Tone'ın atası olan ve kaldırılan Adaptive Display özelliğinin geri gelmesi de özellikle S9 ve Note 9 kullanıcıları tarafından isteniyor tabii ki Samsung Android 11'i 9 serisi için yayınlarsa...

Sizler de One UI'ın yeni sürümünde görmek istediğiniz yenilikleri aşağıya yazabilirsiniz, okuduğunuz için teşekkür ederim :)

Son düzenleme:
M

Murat Burç

SDN Okuru
Salak saçma çocukca ikonları değiştirmleri gerekiyorlar. Android 8'de illeti saldılar başımıza hala rezil simgeler var.

Kamera yazılımında limitasyonları kaldırmaları lazım. S7'de 4K 30 FPS 1080p 60 fps süre limiti yok note9da var şaka gibi.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Katılıyorum, biraz daha gerçekçi olabilir ama yine de sadeliği hoşuma gitmiyor değil.
Yazılımsal kısıtlamalar çok saçma hele ki video kısmı. Birini açsan diğeri kapanıyor ötekini açsan öbürkü kapanıyor bulmaca gibi.
Eklemeyi unutmuşum bir de gereksiz uygulamalar ve özellikler kaldırılmalı.
Samsung'da gereksiz uygulama yok. Diğrleri aşırı sade

Erenist2020

Dekan
Reaksiyon puanı
7,299
Her yılın son aylarına doğru Samsung SDC adında geliştirici konferansı düzenliyor. WWDC ve Google I/O kadar popüler olmasa da ben yıllardan beri bu konferansı takip ediyorum. Bu yıl da büyük ihtimalle konferans düzenlenecek ve Android 11 tabalı One UI 3 karşımıza çıkacak. Bende kullanıcların ve kendimin istekleri üzerine gelecek en olası özellikleri ve yine en olası geliştirmeleri ve değişiklikleri sizler için derledim.

Tasarımsal Değişiklikler

Söze başlamadan önce şunu söylemeliyim ki Samsung her 2 yılda bir yazılımsal olarak derinlemesine değişikliklere imza atar. O yüzden bu yıl hem yepyeni özellikleri hem de büyük çaplı bir tasarımsal değişiklik görebiliriz. Bu konuya ünlü sızdırıcı Max Weinbach de tweetinde bahsetmiş.

Bildirim Paneli: Android 11 ile gelen en önemli yeniliklerden biri bildirimlerin sınıflandırılması. Ekli dosyayı görüntüle 106210
Yanda da gördüğünüz gibi bildirimle
sesli, sesizve sohbetler olarak üçe ayrılıyor. One UI 2.1 ile sessiz bildirimler bölümü eklense de sohbetler bölümü 3.0 sürümüyle karşımıza çıkacak.

Uygulama Çekmecesi: Stok Android dahil olmak üzere bir çok arayüzde Ekli dosyayı görüntüle 106223uygulama çekmecesi dikey şeklindedir ve kullanımı çok daha kolaydır. Fakat Samsung yıllardır beri hala yatay pozisyondaki uygulama çekmecesini tercih ediyor. Dikey pozisyonda olması hem tek elle daha rahat bir kullanım sunacak hem de uygulamlar daha derli toplu olacaktır.

•Vurgu Rengi, Simge Şekli ve İkonların Özelleştirmesi:
Aslında geliştirici bölümünde vurgu rengi ve simge Ekli dosyayı görüntüle 106224şeklini (damlacık, yuvarlak, kare...) değiştirmek için seçenekler var fakat kullanıma açık değil. Stok Android'de bulunan bu özelleştirme izinlerini One UI 3'de görmek istiyoruz.

•Pop-up Menüler: Tek el kullanım kolaylığıyla bilinen One UI'ın kendisiyle çelişkili bir kaç noktası var. Bunlardan ilki ses menüsü, ekranın ta en yukarısına bulunan bu menüye erişmek Ekli dosyayı görüntüle 106225gerçekten güç. İkincisi ise uygulama klasörleri. Bir çok firma da bu klasörler ekranı tamamen kaplamadan pop-up bir menü halinde açılıyor. Bunun yanında güç tuşu menüsü de ekranı kaplar bir biçimde değil pop-up şeklinde açılmasını bekliyoruz. Ancak bunları şuan da siz de yapabilirsiniz. Good Lock uygulması ülkemizde kullanılmasa da XDA'nın benzer bir uygulaması ile apk yoluyla telefonunuzu özelleştirebilirsiniz. Bu linkten uygulamayı indirebilir ve ek dosyaları da XDA'nın resmi sitesinden indirebilirsiniz.

Yepyeni Özellikler

•Sohbet Balonları: Aslında geliştirici bölümünde Ekli dosyayı görüntüle 106212 sohbet balonları diye bir bölüm var fakat kullanıma açık değil. Ki zaten bu özellik Android 10'un iptal edilen özelliğiydi ve bu yıl Android 11 ile geleceği kesinleşti. Messenger'dan
aşina olduğumuz balonları bu yıl Android 11 alacak tüm tüm cihazlarda mutlaka göreceğiz.

Tek Seferlik izinler:
Ekli dosyayı görüntüle 106231iOS'ten alışkın olduğumuz tek seferlik izinler de Android 11 ile karşımıza çıktı. Bunun da çok muhtemel olarak One UI 3'de göreceğiz.

Uygulama önerileri: Ne kadar faydalı bir özellik olduğu tartışılır fakat uygulama önerileri Android Ekli dosyayı görüntüle 10623511'in hit özelliklerinden biri. Bu özellik ana erkanda herhangi bir uygulama kaldırılırsa yerine bir uygulama öneriyor. Yine One UI 3'de kuvvetle muhtemel görebileceğimiz bir özellik olacak.

Olası Geliştirmeker

•Bixby: İlk sırayı Bixby'i koymak lazım. S8'de karşımza çıkan Bixby'de hala daha Türkçe dil desteği mevcut değil. Burada Samsung ya Bixby'i komple ortadan kaldırmalı (Çünkü Siri ve Google Asistan'ın çok çok gerisinde) ya da gerçekten üzerinde çalışmalı. Ben şahsen Google Asistan kullansam da Ok Google gibi bazı işlevler çalışmıyor. Ve cihazla uyumka çalışan bir asistanın olması gerçekten gerekli.

•Kamera:
▪︎Kamera anlamında beklenen en önemli geliştirmelerden biri şüphesiz geniş açı ve telefoto kameralarının 4k 60 fps'i desteklemesi ve video çekerken lensler arasında geçiş yapılabilmesi.
▪︎İkinci sırada da gece modu var. S20 serisi ile gece modunda çekerken ne kadar süreceğini bildiren bir özellik eklendi. Fakat hala çekim süresini kullanıcı belirleyemiyor. Apple ve Google'da bulunan bir özelliğin de gece moduna eklenmesi gerekiyor.Bir de ön kamerdaşki gece modunun acilen geliştirilmesi lazım çünkü bu özelliğin adı var sanı yok, üfürükten.
▪︎Deep Fusionvari biz yazılımın kamerya entegre edilmesi de bence gündeme gelmeli. Aydınlık bir ortamda detaylar belirgin olsa da ışık düştüğü anda detay denen şey maalesef ortadan kalkıyor.
▪︎Son olarak tek çekimle tüm lesnlerin çekim yapılması ve fotoğrafı çektikten sonra lensler arasında geçiş yapılması.

Ekran: True Tone'ın atası olan ve kaldırılan Adaptive Display özelliğinin geri gelmesi de özellikle S9 ve Note 9 kullanıcıları tarafından isteniyor tabii ki Samsung Android 11'i 9 serisi için yayınlarsa...

Sizler de One UI'ın yeni sürümünde görmek istediğiniz yenilikleri aşağıya yazabilirsiniz, okuduğunuz için teşekkür ederim :)
Gereksiz programlar olmamalı,Sade bir arayüz olmalı.

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Bazen diyorum yap bir çılgınlık rootla telefonu tüm gereksiz uygulamaları kaldır. Ne işin var facebookla ar alanıyla onunla bununla... 50 ye yakın uygulama devre dışı zaten.
Hocam bir de eski telefonumda com.backupmanager olması gerek sanırım veya öyle bir şeyler vardı. Google a geri bildirim gönderiyordu o program yeni telefonda bulamadım. Geri bildirim gönderen uygulamanın adı nedir ?

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Bazen diyorum yap bir çılgınlık rootla telefonu tüm gereksiz uygulamaları kaldır. Ne işin var facebookla ar alanıyla onunla bununla... 50 ye yakın uygulama devre dışı zaten.
Hocam bir de eski telefonumda com.backupmanager olması gerek sanırım veya öyle bir şeyler vardı. Google a geri bildirim gönderiyordu o program yeni telefonda bulamadım. Geri bildirim gönderen uygulamanın adı nedir ?
Yani Google kararları artık kullanıcılara bırakmaya başladı bakarsın önyüklü uygulamları kaldırmaya yönelik bir hamle de yapar.
Vallahi neyden bahsettiğini hiç bilmiyorum ben de telefonumda öyle bir uygulamayı hiç görmedim.

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Yani Google kararları artık kullanıcılara bırakmaya başladı bakarsın önyüklü uygulamları kaldırmaya yönelik bir hamle de yapar.
Vallahi neyden bahsettiğini hiç bilmiyorum ben de telefonumda öyle bir uygulamayı hiç görmedim.
Telefonunuz ne bilmiyorum android de note 5 kullanırken sistem uygulamalarını göster dediğimde config updater in oralarda vardı. Backup lu bir dosya.
Ön yüklü uygulama kalkmaz. Android one da bile arama butonu bildiğim kadarıyla kalkmıyor hep ekranda duruyor. Google dayatması işte...