Android 10 ve One UI 2 Deneyimim

Bu konuyu okuyanlar

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Kısa bir süre önce tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz için de beklenen Android 10 tabanlı One UI 2 güncellemesi yayımlandı.
Öncelikle şunu söyleyebilirim ki gelen pek bir yenilik yok, One UI 2 sanki bir önceki sürümün törpülenmiş ve güzelleştirilmiş hali. Değişin şeyleri ve yenilikleri sizlere maddeler halinde sıralayayım :

* Cihaz bakımı menüsü baştan aşağı değişmiş,çok daha hoş olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca odak ve ebeveyn kontrolü özellikleri de eklenmiş. Ekran açıklığı ve pil süresi menüsü de değişmiş. Fakat ben bu yeni pil menüsünden hiç hoşnut değilim. Önceki sürümde tam bir şarj süresince alınan ekran açıklığını ve pilin kaç saat gittiğini görüyorduk. Şimdi ise bunu günlük olarak görüyoruz. Yani ben tam bir şarj süresinden sonra ne kadar ekran açıklığı aldığımı değil, 24 saatlik sürede ne kadar ekran açıklığını aldığımı görüyorum. O yüzden eski menüyü şimdiden özlemeye başladım.
*Diğer bir yenilik de Google navigasyonu. Gerçeketen çok kullanışlı olmuş. bir önceki sürümde ekran yatay pozisyondayken navigasyon tuşları aşağıdan değil yine ekran dikey pozisyondaki gibi kontrol edebiliyorken şimdi ekran yatay ise yatay dikey ise dikey şeklinde konumlandırılıyor. Buna ek olarak geri tuşu da oldukça konforlu. Fakat kılıf kullananlara tavsiyem hassasiyeti mutlaka artırın çünkü bazen ya algılamıyor ya da uygulama içindeki menüyü açıyor.
*Bir diğer yenilik kamera uygulaması. Buradaki tasarım bir önceki sürüme göre daha güzel olmuş. Bir önceki sürüm bana One UI değilde Experience havası veriyordu.
Menüler arası geçiş çok hoş ve aşağıda milyon tane mod bulunmuyor artık bunu istediğiniz gibi düzenleyebilmemiz bir artı yön. Ayrıca gece modu ve canlı odak artık daha iyi çalışıyor.
* Ve benim merakla beklediğim animasyonlar. Telefona çok güzel bir hava katmış ne kadar da iOS'e de benzese... Bunun yanında uygulama simgeleri artık çok daha net gözüküyor. Ayrıca yerleşik uygulamaların renk ayarları üzerinde de oynanmış. Yine bildirim panelinin mavi tonu laciverte kayarken onlar da daha keskin görülebiliyor. Ayrıca buraya "sessiz bildirimler" adı altında bir bölüm de eklenmiş. Kilit ekranına flaş vb. komutlarda artık eklenebiliyor. Ses menüsü de daha ele avuca gelecek bir şekilde tasarlanmış ama hala üstte bulunuyor. Samsung'un tek el kullanımına bu kadar önem verirken bu menünün hala tek elle erişilemeyecek bir konumda durması can sıkıcı. Bir de ekran kaydı değinmesem olmazdı. Son olarak uygulama izinleri için açılan panel Google simasından Samsung simasına geçiş yapmış.
*Karanlık mod bizler için bir yenilik değil ama Google servislerinin de karanlığa bürünmesiyle çok daha güzel oldu. Ayrıca geliştirici ayarlar üzerinden bunu tüm uygulamalarda zorunlu kılacağınız bir seçenekte yer alıyor (sadece WhatsApp'da çalışmıyor). Ayrıca duvar kağıdının rengini otomatik olarak koyulaştırırken widgetleri de buna uyumlu hale getiriyor.
*Bir diğer kısım gizlilik ve güvenlik. Burada parmak izi, yüz tanıma ve Samsung Pass'ten bahsetmek istiyorum. Parmak izinin tanıma hızında ciddi bir geliştirme var. Buna ek olarak parmağı kısa süre de olsa ekranda tutmanıza artık gerek yok anında okutup çektiğinizde açılıyor. Yüz tanımada da geliştirmeler var. Bir önceki sürümde zaten çok hızlı bir tanıma yaptığı için hız konusunda gözle görülür bir fark yok. Buradaki fark artık alternatif yüz tanıma ve gözün açık olma gerekliliği. Adından da anlaşılacağı gibi gözleriniz sadece açık olduğu zaman yüzünüzü tanıyor. Ama güneş gözlüğü burada ciddi bir sıkıntı yaratabilir. Bir diğeri de alternatif yüz tanıma, yani ikinci bir yüz kaydetmeye izin veriyor. Ayrıca yüz tanıma için yeni bir ses efekti eklenmiş. Samsung Pass konusunda gelirsek eskiden her uygulama için veyahut tarayıcı üzerinden bir sitede öneri yapmıyorken şimdi yapabiliyor. Şahsen ben günlük hayatta kullanmayı seviyorum ikide bir şifre girmek biraz can sıkıcı.
*Bu kadar güzel yeniliğin ve değişimlerin yanında hala daha Bixby Türkçe dil desteği gelmemesi, klavyede sesle yazmanın hala Türkçeyi algılamaması bana göre büyük bir eksi. Buradaki tek artı emoji aramasının Türkçe olarak da yapılması inşallah gelecek yeni güncellemelerle bu problem de ortadan kalkar.

Son olarak bir kaç günden beri Google'ın Türkiye'de bulunan Android cihazların lisansını iptal etmesi meselesi var. Hakkı ve Erdi abinin videolarını da izledim ama sanırım problem büyük. Bu sabah Samsung'la da konuştum ve "asılsız haberlere itibar etmeyiniz" dediler ama Google'ın resmi açılama yaptığını söyleyince duraksadılar. Ardından ben Google servsilerinin olmayacağı ve güçlük yaşayacağım bir cihazı kullanmak istemediğimi belirtince bir geri arama talebi oluşturdular (arayacaklarını pek sanmıyorum). Böyle bir durum gerçekleşirse benimle irtibata geçeceklerini söylediler. Sanırım olacakların Samsung'da farkında. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz aşağıya yazarsanız iyi olur çünkü aklım çok karıştı.

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
deneyimlerine tamamen katılıyorum, çok iyi bir yazı olmuş. Google konusunda da umarım ortak bir paydada toplanırlar yoksa piyasa baya etkilenecek. her yer Google çünkü :(

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
deneyimlerine tamamen katılıyorum, çok iyi bir yazı olmuş. Google konusunda da umarım ortak bir paydada toplanırlar yoksa piyasa baya etkilenecek. her yer Google çünkü :(
Maalesef ki öyle şahsen telefonumdan çok memnunum ve inşallah ortak bir görüş ortaya koyarlar dediğin gibi.