Anayasa Mahkemesi'nden Enis Berberoğlu için hak ihlali kararı

SmokeXD

Dekan
Anayasa Mahkemesi CHP'li eski milletvekili Enis Berberoğlu'nun seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Karar sonrası Berberoğlu yeniden yargılanacak.


Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, durdurulan MİT tırları görüntülerini Cumhuriyet gazetesine verdiği iddiasıyla yargılandığı davada 5 yıl 10 ay hapis cezası alan Enis Berberoğlu'nun, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının oy birliğiyle ihlal edildiğine hükmetti.

Enis Berberoğlu'nun bireysel başvurusunda, "dokunulmazlık hakkını yeniden kazanan bir milletvekili hakkında yargılamaya devam edilmesi ve tutukluluğun sürdürülmesi nedeniyle seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının, iddia tanığının duruşmada hazır edilmemesi nedeniyle de tanık sorgulama hakkının ihlal edildiği" öne sürülmüştü.

Başvuruyu bugünkü gündem toplantısında ele alan Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Berberoğlu'nun, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunun oy birliğiyle aldığı kararın gerekçesi daha sonra yazılacak.

5 YIL 10 AY HAPİS CEZASI ALMIŞTI

Berberoğlu, durdurulan MİT tırları görüntülerini Cumhuriyet gazetesine verdiği iddiasıyla yargılandığı davada, "siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası aldı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 20 Eylül 2018'de Berberoğlu'nun hapis cezasını onadı, milletvekilliği sona erinceye kadar cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar verdi.

Yargıtay kararı üzerine tahliye edilen Enis Berberoğlu hakkındaki kesinleşmiş ceza, TBMM Genel Kurulu'nda 4 Haziran 2020'de okunmuş ve CHP'li Berberoğlu'nun milletvekilliği düşürülmüştü. Ertesi gün gözaltına alınan Berberoğlu, yeniden tutuklanarak cezaevine gönderilmiş, aynı gün koronavirüs tedbirleri kapsamında izinli olarak cezaevinden çıkarılmıştı.


 

OzkanK.

Profesör
Aslında bu haberde Anayasa mahkemesinin yaptığı Esastan yargı kararını bozmak değil Usüldan bozuyor.
Normalde Enis Berberoğlu Milletvekili iken vekilliği düşürülüp yargılanıyor. Yargılanırken bir daha CHP adamı milletvekili adayı yapıp seçtiriyor. Sonra tüm alt üst mahkemelerin onayı ile cezası onanıyor ve vekilliği düşürüyor.
Ama anayasa mahkemesinin dediği hak ihlalı adam Milletvekili siz milletvekilini yargılayamazsınız. Ama vekilliği dürüldü diyorlar. Bu seferde Anayasa mahkemesi o geçenseneki vekilliği içindi bu sene yeniden vekil seçildiği için sıfırdan bir daha vekilliğinin düşmesi lazım. Yoksa vekilliği boyunca dokunulmazlığı devam eder vekilliği bitince Yargılanır veya Hapis yatar.

Yoksa burada söylenen Mit Tırlarının haberini yapmama veya devletin gizli bizlilerini sırdırma konusundan haklanmıyor adam. Veya o cezada hak ihlali var denmiyor...
 
Üst