Anaksagoras’ın heykeli bakım için kaldırıldı

Bu konuyu okuyanlar

Snickers

Profesör
anaksagoras.jpg

İzmir'in Urla İlçesi'nde Cumhuriyet Meydanı'na Temmuz ayı başında konulan, elinde tuttuğu dünya çalınan 'Felsefenin atası' olarak kabul edilen Anaksagoras'ın bakıma alınan heykelinin başka bir yere konulacağı açıklandı.

Heykeltıraş Tülay Çelikel Özler’in yaptığı dünyaca ünlü Yunan filozof Anaksagoras´ın mermer bankta oturur durumda tasvir ettiği heykelin, Temmuz başında açılışı yapılmıştı.

Özler, ‘Gökbilimlerin atası’ olduğu için Anaksagoras’ı elinde dünya tutar şekilde göstermişti. Geçeh hafta heykelin elindeki dünya çalınmış, ayaklarının altındaki dolgu parçalanmış, oturduğu bankla bağlantısı koparılmak istenmişti. Cumhuriyet Meydanı’ndaki heykel, tamir için yerinden söküldü.

İLGİ GÖRECEK BİR ALANA TAŞINACAK

Urla Felsefe Gönüllüleri ile Dr. Mahmut Tolon’un öncülük ettiği, Urla Kaymakamlığı ve Urla Belediyesi’nin de desteklediği tamir girişiminin ardından heykelin söküldüğü yere not bırakıldı. Tolon, “Bu heykeli daha ilgi görebileceği bir alana taşımak istiyoruz. Bu düşüncemizi açılışımızı yapan Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Urla Belediye Başkanı Sayın Sibel Uyar’a da aktardık olumlu karşıladılar” dedi.

Kaynak: Anaksagoras’ın heykeli bakım için kaldırıldı
 

SDN Son Haberler

Üst