Anakartım çok ısınıyor

Bu konuyu okuyanlar

S1ZER

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba arkadaşlar anakartım çok ısınıyor fotoğrafta işaretlediğim yer 3 4 saniye el değilmiyor birde bilgisayarı kapatıyorum işlemci fanı erkan kartı fanı duruyo fakat güç kayanğı fan duşuk hızda dönmeye devam ediyo 5 6 dk bekledim hiç durmadı yani hiç durmadan dönüyo heralde bu sorunları nasıl
15810116747054827694131047101606
Mavi asus yazan demir çok ısınıyor
çözerim
Sistem
ASUS P5G41T-M LX DDR3
işlemci :INTEL XEON X5450 QUAD CORE İŞLEMCİ 775PIN 12M CACHE 3.0Ghz 1333FSB MODLU
Ram 8 gb 1333 mhz
Ekran kartı rx 460 oem 2gb 128 bit

hdakdla

Asistan
Reaksiyon puanı
28
abi çinden gelen ürünlerde koranavirüsü varmış, çok ısınıyorsa yanar

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O dediğin yer kuzey köprü. Ne kadar soğutursan ,sistemin o kadar daha stabil çalışır.

Bu iş çok kolay. Tarafımdan ,çok anakarta uygulanmış ve aşırı sıcaklıktan kapanan eski bilgisayarlar bile kurtarılmıştır.:)

Şu aşağıdaki fandan bi adet alıyorsunuz. Bu işlerde kullandığım fanlardan birisidir. Evde bi tane buldum. 50mm x50 mm ölçüsündedir. Yakınlarda elektronik parça satan bi pasaj ,dükkan varsa bulabilirsiniz. Yoksa netten sipariş vereceksiniz.. Ben ,izmirde büyük bi elektronikçi pasajında bulmuştum.

Fotodaki gibi/ kısım üste gelecek şekilde,kuzey köprünün ,mavi renkli asus yazan düz yerine, bu fanı monte edeceksiniz. Mavi renkli alüminyum bloğa ,üfleyecek. İnanılmaz soğutuyor.

Montaj ,çift taraflı yapışkan bant ile olabilir. Zamanla düşecek olursa ,bi damla japon yapıştırıcı ile yapıştırırsanız,asla düşemez.

IMG_7208 (Custom).JPG

hdakdla

Asistan
Reaksiyon puanı
28
japon yapıştıurıcısı koklamak tehlikelimiş yasak.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Kuzey köprüsü o ısınıyor dediğin yer. Onu ne kadar soğutursan o kadar iyi çalışır. Ama böyle sürekli sıcak şekilde kullanırsan anakartı çöp edersin. Büyük ihtimal termal macunu kurumuştur. Onu yerinden çıkart. Oldukça kolay zaten. Chipset'in üstünde ki kurumuş macunu güzelce temizle tornavida yada benzeri sert bir cisim ile sakın temizleme. Temizlik sonrası kaliteli bir termal macun al ve oraya pirinç tanesi kadar sık ve o asus yazılı mavi soğutucuyu sağa sola sallamadan güzelce geri yerine tak. Mutlaka ısıda düşüş yaşarsın. Genelde çok ısındığı için termal macunu çabuk kurutuyor bu yüzden daha fazla ısınmaya başlıyor. Kaliteli bir macun kullanırsan macun kuruma süresi de uzar. Öyle fan takmaya gerek yok.

S1ZER

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Kuzey köprüsü o ısınıyor dediğin yer. Onu ne kadar soğutursan o kadar iyi çalışır. Ama böyle sürekli sıcak şekilde kullanırsan anakartı çöp edersin. Büyük ihtimal termal macunu kurumuştur. Onu yerinden çıkart. Oldukça kolay zaten. Chipset'in üstünde ki kurumuş macunu güzelce temizle tornavida yada benzeri sert bir cisim ile sakın temizleme. Temizlik sonrası kaliteli bir termal macun al ve oraya pirinç tanesi kadar sık ve o asus yazılı mavi soğutucuyu sağa sola sallamadan güzelce geri yerine tak. Mutlaka ısıda düşüş yaşarsın. Genelde çok ısındığı için termal macunu çabuk kurutuyor bu yüzden daha fazla ısınmaya başlıyor. Kaliteli bir macun kullanırsan macun kuruma süresi de uzar. Öyle fan takmaya gerek yok.
Bir şey sorucam sizce güç kaynağı etkisi varmıdır markası PowerBoost BST-ATX300R 300w
İşlemci İntel xeon e5450 ve şuan da takılı olan işlemci fanı bu işlemci için çok kötü imiş yeni bitane alıcam Anakart ısı için internete araştırdım güç kayanğı fazla elektirik vermesinden dolayı da olabilirmiş sizce doğrumu

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Bir şey sorucam sizce güç kaynağı etkisi varmıdır markası PowerBoost BST-ATX300R 300w
İşlemci İntel xeon e5450 ve şuan da takılı olan işlemci fanı bu işlemci için çok kötü imiş yeni bitane alıcam Anakart ısı için internete araştırdım güç kayanğı fazla elektirik vermesinden dolayı da olabilirmiş sizce doğrumu

Güç kaynağı kaliteli değil zaten belli markasından evet buda etkiler ısıyı.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821