Anakarta Uygun Ram Ve Ekran Kartı.

Bu konuyu okuyanlar

sahmeran44

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
2 Adet Pc Mevcut. 2 sinide oyunlara uygun şekilde yapmak istiyorum. anakartlarını değiştirme imkanım pek yok. sadece ram ve ekran kartı alabilirim. anakarta göre en iyi verimi alabilecegim ekran kartı ve ram tavsiyesi istiyorum. fiyatlar hakkında pek bir fikrim yok dolardan dolayı değişmiş olabilir ne zamandır fiyatlara falan bakmıyorum ( pekde anlamadıgım için :D ) yardımlarınızı bekliyorum. şuan için sadece ekran kartı ve ram

1. bilgisayar.
ECS MCP61M-M3 7.0 anakartına sahip. amd athlon II x2 260 işlemcisi var . İnternetten baktım 8 gb rame kadar yükseltilebilir falan diyor ama cok anlamadıgım için bilmiyorum bu bilgisayarım genelde diğer bilgisayarıma göre daha iyi ( oyundan örnek verecek olursak pes 17 oynarken 0 kasma diger bilgisayarda kasma çok ) ekran kartınıda yazmak gereksinimini duydum ram ve ekran kartınıda yazayım. amd radeon hd 5500 ekran kartı var. 4 gb ddr 3 rami var 669 mhz diye görünüyor cpu-z den bakıldı istenildigi taktirde cpu-z bölümlerinin fotoğraflarını atabilirim.

2. bilgisayar.
ASUS P5G41T-MLX sürümde X.0x yazıyor anlamadım birşey :D intel core 2 Quad Q8300 işlemcisi var. bununda ekran kartı nvidia geforce 210 2 gb 533 mhz lik rami mevcut bununda.az cok bilgim var yine yok dediysemde 2. bilgisayarımın anakartı diğer bilgisayara göre daha iyi ekran kartı ve rami zayıf sadece. özellikle ekran kartı cok kötü diye düşünüyorum.

çok uzatmayayım. özellikle 2. bilgisayar için ortalama bir fiyat doğrultusunda ekran kartı ve ram alacagım. 1. bilgisayar içinde tavsiyelerinizi bekliyorum. bütçe olarak birşey düşünmedim ama eğer mümkünse ekran kartı max 350 ram için iste max 250 tl verebilirim. ( işlemci kötü derseniz duruma göre belki alınabilir.) bu doğrultuda alabilecegim ekran kartı ve ram tavsiyelerinizi bekliyorum. şimdiden sagolun.

Son düzenleme:

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
526
ilk bilgisayardaki ram ve ekran kartını 2.ci bilgisayara takarsanız daha çok performans alırsınız. Onun dışında 2 anakartta 8gb'a kadar sıkıntısız yükseltilebiliyor ve ikiside max 2 tane 1333mhzlık ramleri destekliyor.

Yani ram alacaksanız 2 tane 4gblık ddr3 1333mhzlık ram işinizi görecektir , sıkıntı çıkmaması açısından aynı marka aynı model olması önemli. Ekran kartı olarak q8300 için gtx750 , gtx650ti gibi bir kart alınabilir veya amd tarafından hd6870 kıvamında kartlar uyumlu olarak çalışacaktır. Bunların hiçbirinin sıfırını bulamazsınız ama ikinci el piyasalarında ucuza alınabileceğini düşünüyorum. Bunlar yapıldığında pubgyi en düşük ayarlarda 30 fps sınırında , csgo , fortnite ,pes ve lol gibi oyunları ise akıcı olarak oynayabilirsin.

Son düzenleme:

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Vatan bilgisayar ve media markt bu konuşarda profesyonel yaklaşıyorlar dilersen gidip bi fikir alabilirsin

sahmeran44

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
öncelikle yorumlarınız için sagolun. ilk bilgisayardaki ekran kartının fanı yok idarelik işlemci fanı bulup onu takmıştım 2. bilgisayarın altında o kadar boşluk olmadıgı için sığması zor ekran kartının :D rami de bende düşündüm ama uyuyomu uymuyomu falan diye zorlamadım fazla. eğer ram 2. el fiyatları ucuz ise atıyorum 4 gb 1333 dediniz. fiyatı uygun ise 1 tane sıfır ekran kartı alabilirim uyan 2. el degilde şöyle güzel 0 250 300 liralık birşeyler iş yapmazmıdır.

yakın zamanda media markt a gidecegim vatan pek tercihim degil :D

---- Mesajlar birleştirildi ----

ilk bilgisayardaki ram ve ekran kartını 2.ci bilgisayara takarsanız daha çok performans alırsınız. Onun dışında 2 anakartta 8gb'a kadar sıkıntısız yükseltilebiliyor ve ikiside max 2 tane 1333mhzlık ramleri destekliyor.

Yani ram alacaksanız 2 tane 4gblık ddr3 1333mhzlık ram işinizi görecektir , sıkıntı çıkmaması açısından aynı marka aynı model olması önemli. Ekran kartı olarak q8300 için gtx750 , gtx650ti gibi bir kart alınabilir veya amd tarafından hd6870 kıvamında kartlar uyumlu olarak çalışacaktır. Bunların hiçbirinin sıfırını bulamazsınız ama ikinci el piyasalarında ucuza alınabileceğini düşünüyorum. Bunlar yapıldığında pubgyi en düşük ayarlarda 30 fps sınırında , csgo , fortnite ,pes ve lol gibi oyunları ise akıcı olarak oynayabilirsin.

https://www.teknolojipazar.com/4-gb-ddr3-1333-mhz-bellek-sogutuculu-hi-level-pc-hlv-pc10600d34g?gclid=CjwKCAiA8rnfBRB3EiwAhrhBGvXBS0h-Ebh7UqQ3uxuJBq-d3L3Bygr5xCL9GhyaHjcFLnZNKoc8VBoCdwEQAvD_BwE
ram olarak şunu buldum bendekinin aynısı sogutmalı bendeki sadece 2 gb. bundan 2 adet alırsam q8300 için uygun olur değilmi.

Son düzenleme:

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
526
öncelikle yorumlarınız için sagolun. ilk bilgisayardaki ekran kartının fanı yok idarelik işlemci fanı bulup onu takmıştım 2. bilgisayarın altında o kadar boşluk olmadıgı için sığması zor ekran kartının :D rami de bende düşündüm ama uyuyomu uymuyomu falan diye zorlamadım fazla. eğer ram 2. el fiyatları ucuz ise atıyorum 4 gb 1333 dediniz. fiyatı uygun ise 1 tane sıfır ekran kartı alabilirim uyan 2. el degilde şöyle güzel 0 250 300 liralık birşeyler iş yapmazmıdır.

yakın zamanda media markt a gidecegim vatan pek tercihim degil :D

2 tane 4gblık dedim yani toplam 8gb yapıyor , 250liraya bulunabilir aranırsa. Sıfır bir ekran kartı alacaksanız zaten o fiyata fazla seçenek yok alabildiğiniz kartı alın ne kadar tatmin eder bilemem. Atıyorum r7 240 var aklınızda diyelim youtube da sürüsüyle test var hangi oyunda nasıl performans alıyor bakabilirsiniz. Sistemle uyumlu çalışacaktır.

sahmeran44

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
2 tane 4gblık dedim yani toplam 8gb yapıyor , 250liraya bulunabilir aranırsa. Sıfır bir ekran kartı alacaksanız zaten o fiyata fazla seçenek yok alabildiğiniz kartı alın ne kadar tatmin eder bilemem. Atıyorum r7 240 var aklınızda diyelim youtube da sürüsüyle test var hangi oyunda nasıl performans alıyor bakabilirsiniz. Sistemle uyumlu çalışacaktır.
onu anladım zaten üst yorumda link attım 2 adet ram alacagım şuan başka forumlardan baktıgım kadarı ile de bir ekran kartı buldum fiyatı benim için biraz pahalı ama karta taksit imkanı oldugundan alabilirim. pc için uygunsa almayı düşünüyorum. senin yazdıgın ilk yorumdan sonra zaten tek pc yapmayı düşünüyorum sadece q8300 e 8 gb ram + 1 x ekran kartı veya hiç olmadı 1 adet 4 gb alıp diğer pc deki 2 gb ekleyip 6 gb la idare ederim bir süre ordan kısıp ekran kartını alırım diye düşündüm :D şimdi tek düşündügüm nokta 1. pc deki 4 gb ram 1333 mhz degil. 1 tane 4 gb 1333 mhz alırsam ikisi birlikte çalışacakmı
Msi GeForce GT 730 4GB GDDR3 Ekran Kartı - N730-4GD3V2

Son düzenleme:

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
526
onu anladım zaten üst yorumda link attım 2 adet ram alacagım şuan başka forumlardan baktıgım kadarı ile de bir ekran kartı buldum fiyatı benim için biraz pahalı ama karta taksit imkanı oldugundan alabilirim. pc için uygunsa almayı düşünüyorum. senin yazdıgın ilk yorumdan sonra zaten tek pc yapmayı düşünüyorum sadece q8300 e 8 gb ram + 1 x ekran kartı veya hiç olmadı 1 adet 4 gb alıp diğer pc deki 2 gb ekleyip 6 gb la idare ederim bir süre ordan kısıp ekran kartını alırım diye düşündüm :D
Msi GeForce GT 730 4GB GDDR3 Ekran Kartı - N730-4GD3V2

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ramler farklı farklı olursa düşükte olsa çalışmama ihtimali var , çalışsa bile elindeki ramlerin frekansları da önemli atıyorum 1333mhzlık ram aldın sendekiler 667lik , o zaman hepsi 667mhzde çalışır , yani tam performansını alamazsın. Gt730 seni ne kadar tatmin eder bu senin kararın ama 550lira 730 gibi bir kart için çok para bence.

sahmeran44

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ramler farklı farklı olursa düşükte olsa çalışmama ihtimali var , çalışsa bile elindeki ramlerin frekansları da önemli atıyorum 1333mhzlık ram aldın sendekiler 667lik , o zaman hepsi 667mhzde çalışır , yani tam performansını alamazsın. Gt730 seni ne kadar tatmin eder bu senin kararın ama 550lira 730 gibi bir kart için çok para bence.

anladım o zaman şuan için peki 1 adet 4 gb 1333 alıp yerine daha iyi bir ekran kartı alsak kurtarırmı yoksa şuanki ekran kartım idare ederse 2 adetmi 4 gb ram alayım. eğer mümkünse anakartıma uyan en iyi ekran kartını yazabilirmisin. duruma göre bir bakayım. :D

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
526
anladım o zaman şuan için peki 1 adet 4 gb 1333 alıp yerine daha iyi bir ekran kartı alsak kurtarırmı yoksa şuanki ekran kartım idare ederse 2 adetmi 4 gb ram alayım. eğer mümkünse anakartıma uyan en iyi ekran kartını yazabilirmisin. duruma göre bir bakayım. :D

üstteki mesajımda zaten yazdım uyumlu ekran kartlarını. Anakart konusunda kafanı takma ekran kartları pci3.0 girişli olsa bile senin anakart gibi pci2.0 anakartlarda sorunsuz çalışıyor. Burada benim baktığım işlemcin ile alacağın ekran kartının uyumu , çok güçlü ekran kartı alırsan işlemcin ona yeterli desteği sağlayamaz , biz buna darboğaz diyoruz. R7 260x alabilirsin , rx550 iyidir , uyumludur.Nvidia tarafında ise en azından 730 alacağına 1030 alabilirsin :)

sahmeran44

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
üstteki mesajımda zaten yazdım uyumlu ekran kartlarını. Anakart konusunda kafanı takma ekran kartları pci3.0 girişli olsa bile senin anakart gibi pci2.0 anakartlarda sorunsuz çalışıyor. Burada benim baktığım işlemcin ile alacağın ekran kartının uyumu , çok güçlü ekran kartı alırsan işlemcin ona yeterli desteği sağlayamaz , biz buna darboğaz diyoruz. R7 260x alabilirsin , rx550 iyidir , uyumludur.Nvidia tarafında ise en azından 730 alacağına 1030 alabilirsin :)
senin yazdıklarına baktımda şuan için gtx750 cok aşırı geldi fiyatı banada :D o yüzden o 550 liralık attıgım gibi aynı düzeyde veya daha verimli bir ekran kartı varsa onu alabiliri manca max verebilecegim o kadardır 550 600