Soru Anakart/İşlemci'nin Ekran Kartı Ram Sınırı Var mı?

Bu konuyu okuyanlar

M-1453

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Selamun aleyküm arkadaşlar hayırlı ramazanlar,
Merak ettiğim bir sorum var bilgisi olan arkadaşlara sormak istiyorum îlmiyle cevap verenlere şimdiden teşekkür ediyorum.
1. Anakartın ve işlemcinin desteklediği sistem raminin bir sınırı var; Ekran kartı raminin bir sınırı var mıdır? Örneğin max. 4 GB sistem ram desteği olan bir sistem 4 gb vramli ekran kartını destekler mi?

2. Sorum ekran kartlarında ramlerdeki gibi pin olayı var mı? Mesela gddr2 takılı olan bir sisteme gddr3 ekran kartı takılabilir mi?
Yani ekran kartlarında da aynı sistem ramlerinde olduğu gibi pinlerde uyum olayı var mı?

osmanfurkansahin

Teknolojisever.
SDN
Reaksiyon puanı
201
Aleyküm selam, hayırlı ramazanlar.

1- Ekran kartı RAM'inin markalar tarafından belirtilen bir sınırı yok. Tekrar kontrol ettim, Intel bir grafik RAM sınırı belirtiyor ancak bu sınır dahili GPU için. Zaten böyle olması da mantıklı. Çünkü PCI-E üzerinden bağlanan kartın RAM miktarından ziyade, bant genişliği işlemci için önem arz ediyor. Zaten işlemci üreticileri de PCI hatları üzerinden en yüksek veri aktarım hızını belirtiyor.

2- Ekran kartlarını ana karta PCI Express yuvaları üzerinden bağlıyoruz. Bu bağlantının sürümleri var. Örneğin 2.0, 3.0 ya da 4.0 gibi. Ancak bu sürümler, hızla ilgili bir ayrım. PCI Express 2.0 bir ana karta PCI Express 3.0 hatta 4.0 bir kart takabilirsiniz. Sadece eski sürüm sistemler daha az güç tükettiği için, eski güç kaynağınızın yeni ekran kartını besleyebileceğinden emin olmanız lazım.

M-1453

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Allah razı olsun çok teşekkür ediyorum soru işaretlerim giderildi ☺️ Başka soracağı olan yoksa konuyu kapatabiliriz