Anakart Değiştirmeli miyim ?

Bu konuyu okuyanlar

salihksk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle merhaba,
2 gün önce bilgisayarımla uğraşırken birden dondu bilgisayar, sonra hiçbir komut çalışmadığından kapattım güç düğmesinden ve yeniden başlattım, açıldığında "reboot and select proper boot device or ınsert boot media in selected boot device and press a key" şeklinde bir uyarıyla karşılaştım tekrardan açıp kapadım ve BİOS ekranına girdim, boot seçeneklerine baktığımda içerisinde windowsun kurulu olduğu Çinden aldığım Reeinno marka M2 SSD'mi göremiyordum emin olmak için birkaç kez açıp kapattım ama hiç birinde olmadı ve şöyle bir detay da var donduğu ve kapattım ilk seferden sonra bilgisayarın bios ekranı 2 dakika gibi bir sürede geliyordu. bu da benim aklıma SSD 'nin arızanmış olduğunu getirdi ama umudum vardı hala. o gün PC'yi çalıştıramadım ve ertesi gün işten içinde güncel BİOS sürümünün olduğu bellekle döndüm ve BİOS güncellemesi yaptım değişen bir şey olmadı. tek değişen BİOS ekranımdı oda güncellemedendir diye tahmin ediyorum ama eke koyucam acaba BİOS'um ile ilgili bir problem varmı tam çözemedim fikri olan yazsın lütfen. Daha sonra bu gün bir bilgisayarcıya gittim ve sorunu anlattım oda açmayı denedi orda da olmadı, oda bana SSD'nin arızalı olabileceğini söyledi ve SSD' çıkarıp denedi hemen açıldı BİOS ekranı ve bana evet sorun SSD dedi. Tamirininde mağliyetli olduğunu söyleyince yeni SSD almaya karar verdim ama konum o değil, bu problemin neden olduğunu sorunca bilgisayarı biraz inceledi ve anakartın kuzey köprüsünün çok sıcak olduğunu ondan olabileceğini söyledi. Bende baktım oldukça çok fazla sıcaklık vardı ama test edemedim, sonra format atıldı ve HDD'ye kurulum yaptık eve geldim. Sorun şu ki ben bu anakartı N11 sitesinden almıştım ve kutu açılmıştir ibaresi vardı üzerinde ve biraz uygun fiyatlıydı, sonrasında bilgisayarı toplarken bana çokça sorun çıkarttı bu anakart öncelikle CPU fanının takılabilmesi için gerekli olan ayak plakası yok biz onun yerine sert plastik bir plakaya vida yuvası delip kendimizce bir şey uydurmuştuk yerini tuttu işlemciyle ilgili bir problem yok ama yinede orjinal parçası değil, ayrıca ekran kartınının ilk slotu çalıştırmıyor ekran kartımı ve mecbur 2. slotta kullanıyorum ve birde şimdi bu ısı sorunu. Bu anakart başımı cidden çok ağrıttı böyle durumlar varken sizce değiştirmeli miyim? aklımda bir kaç model var onlarıda aşağıda belirticem ama seçiceğim kartın diğer bileşenlerimle uyumlu çalışması çok önemli yine başım derde girsin istemiyorum ve overclock düşünmüyorum. Şimdiden herkese teşekkürler

Sistem özelliklerim:
MSİ B350 Tomahawk
Ryzen 5 2600
MSİ GTX 1070Tİ Armor
Corsair 2x8 16GB 3000MHz DDR4 CMR16GX4M2C3000C15

Düşündüğüm Anakartlar:
-https://www.epttavm.com/item/70242741_gigabyte-am4-b450-ddr4-gaming-b450-aorus-pro-4x-sata-2x-m2-sata-h?utm_source=akakce.com&utm_medium=fiyat-kiyaslama&utm_campaign=akakce&v=1.37.6

-https://www.epttavm.com/item/49918823_gigabyte-am4-x470-ddr4-gaming-aorus-ultra-x470-6x-sata-2x-m2-sata?utm_source=akakce.com&utm_medium=fiyat-kiyaslama&utm_campaign=akakce&v=1.19

-https://www.epttavm.com/item/68660013_asus-rog-strix-b450-f-gaming-ddr4-s-v-gl-am4-matx?utm_source=akakce.com&utm_medium=fiyat-kiyaslama&utm_campaign=akakce&v=1.81.5

-https://www.amazon.com.tr/dp/B07C41QNDD/ref=asc_df_B07C41QNDD58073187/?tag=akakcetr-21&creative=380333&creativeASIN=B07C41QNDD&linkCode=asn&th=1

2018-08-19-14-09-38-756.jpg
maxresdefault.jpg

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,904
yazıyı aşırı abartmışsınız fakat eğer başka disk ile oluyor ise ve kendi SSD ile açtığınızda o yazı çıkıyor ise bu sistemde disk yok anlamındadır ve biosun açılması ile disk alakalı değil çünkü disk olmadan da bios açılır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

kısaca SSD gg.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
hdd ye kurulum yapınca sistem çalışır hale geldiyse, ssd sorunlu demek zaten. Boşyere anakart masrafı yapma. bırak sıcak çalışsın.Ki anakartta soğutucularda var. O sıcaklıklardan bi sorun olmaz,yani.

salihksk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yazıyı aşırı abartmışsınız fakat eğer başka disk ile oluyor ise ve kendi SSD ile açtığınızda o yazı çıkıyor ise bu sistemde disk yok anlamındadır ve biosun açılması ile disk alakalı değil çünkü disk olmadan da bios açılır.
hdd ye kurulum yapınca sistem çalışır hale geldiyse, ssd sorunlu demek zaten. Boşyere anakart masrafı yapma. bırak sıcak çalışsın.Ki anakartta soğutucularda var. O sıcaklıklardan bi sorun olmaz,yani.
teşekkürler cevaplarınız için peki yine m2 ssd alsam garantili bir yerden yine ısıdan böyle bir sorun yaşarmıyım yaşarsam garanti kapsamında olur mu ?
öreneğin:

fiyatı uygun geldi. başka öneriniz varsa söyleyin lütfen.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
SSD yi garantiye gönderin önce. Oradan gelecek cevabı bekliyelim. Aceleye gerek yok,yani.