Yardım Anakart değişikliği sonrası sistem kendini resetliyor.

Bu konuyu okuyanlar

BalistikAdam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Merhaba arkadaşlar, Bugün Msi mag B550 bazooka anakart aldım ikinci el 6 aylık, aldığım kişi çok az kullanmış ve kasasınıda parça parça satmış. Teslim almaya gittiğimde Anakart, İşlemci ve Kasa kalmıştı üzerinde anakartı ben söktüm. Eve geldim sistemimdeki her parça sağlam ve sorunsuz sadece yükseltme yapmak için aldım. Kasayı tamamen montajladıktan sonra sistem kendi kendine 1 dk geçmeden reset atıyordu bende kablolamaları tekrar kontrol ettim bi sorun yoktu. Ramlerin yerlerini vs değiştirdim tek slot çıkararak denedim. Bios güncelledim bir şekilde ( Bios ekranında iken sorunsuz çalışıyor yarım saat bios açık kaldı resetlemedi ), Bios pilini çıkarıp taktım, Ekran kartını söküp taktım vs derken son işlem olarak format atayım dedim. Temiz kurulum ile windows 10 kuracakken kurulumun ortasında reset atmaya başladı yani ne yaptımsa olmadı. Bende tekrardan eski anakartımı taktım şu an sorunsuz kullanıyorum. Sizce sorun anakarttamı? Sistem özelliklerim aşağıdaki gibidir.

Ryzen5 3600
Msi b450m gaming plus max
Corsair 8x2 3200 mhz ram
Zotac Rtx 3050
750 gb sata ssd
Mesaj otomatik birleştirildi:

Güncel.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Değiştirme demiştim anakartı .

Neyse artık almışsın,ama bu seferde aksilik işte.

Biosda resetlememesi iyi bi olay ama, an için yapmamış olabilir. En güzeli ,uzay montaj ile tekrar baştan bi dene. Önce bios ile bi süre açık tut. Tamamsa ,windows kurmayı tekrar dene.

mertsut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
Format için kullandığınız usb belleği ve içinde kullandığınız imaj dosyasını değiştirip denediniz mi

modelxl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
konuya çok alakasız taraftan bakacağım ama benzer sorunu bende yaşadım, sonra tüm windows sürümlerini denemeye karar verdim hepsinde rest attı windows 8.1 de çalıştı reset sorunu ortadan kalktı şuanda sadece windows 8.1 de anakartı kullanabiliyorum sorunsuz çalışıyor windows 7 windows 10 da rest devam ediyor. birde başka ekran kartı ile denemekte doğru olabilir.

Reaksiyon puanı
8,024
konuya çok alakasız taraftan bakacağım ama benzer sorunu bende yaşadım, sonra tüm windows sürümlerini denemeye karar verdim hepsinde rest attı windows 8.1 de çalıştı reset sorunu ortadan kalktı şuanda sadece windows 8.1 de anakartı kullanabiliyorum sorunsuz çalışıyor windows 7 windows 10 da rest devam ediyor. birde başka ekran kartı ile denemekte doğru olabilir.
Ryzen 5 3600 sadece Windows 10 64Bit ve Windows 11 64Bit destekliyor maalesef arkadaşın 2 şansı var.

Bence ya ekran kartı ya anakart kaynaklı bir sorun var. İşlemci kolay kolay bozulan bir parça değil çünkü. Deneme şansınız varsa sadece görüntü almalık başka bir ekran kartı takabilir misiniz?

modelxl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Ryzen 5 3600 sadece Windows 10 64Bit ve Windows 11 64Bit destekliyor maalesef arkadaşın 2 şansı var.

Bence ya ekran kartı ya anakart kaynaklı bir sorun var. İşlemci kolay kolay bozulan bir parça değil çünkü. Deneme şansınız varsa sadece görüntü almalık başka bir ekran kartı takabilir misiniz?
sorun kesinlikle ekran kartından bence ve yinede windows 8.1 denemesini öneririm

Son düzenleme:

BalistikAdam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19

Biosda resetlememesi iyi bi olay ama, an için yapmamış olabilir. En güzeli ,uzay montaj ile tekrar baştan bi dene. Önce bios ile bi süre açık tut. Tamamsa ,windows kurmayı tekrar dene.
Aslında bu kartı alıp almama arasında kalmıştım duramadım gittim aldım. Aldığım kişiyle görüştüm iade alacak. Şuan sistemi eski haline getirdim sorunsuz kullanıyorum.

Format için kullandığınız usb belleği ve içinde kullandığınız imaj dosyasını değiştirip denediniz mi
Eski anakartımı takıp sorunsuz kurulum yaptım hocam.

Hocam ekran kartım sıfır ve ondan öncesine kadar problem yoktu. Şuan tekrardan eski sorunsuz olan anakartımı taktım ve sorunsuz kullanıyorum. Bendeki parçalarda veya işletim sisteminde sorun olsa şuandada kullanamazdım.

Airbus

Profesör
Reaksiyon puanı
1,002
Aslında bu kartı alıp almama arasında kalmıştım duramadım gittim aldım. Aldığım kişiyle görüştüm iade alacak. Şuan sistemi eski haline getirdim sorunsuz kullanıyorum.

Eski anakartımı takıp sorunsuz kurulum yaptım hocam.

Hocam ekran kartım sıfır ve ondan öncesine kadar problem yoktu. Şuan tekrardan eski sorunsuz olan anakartımı taktım ve sorunsuz kullanıyorum. Bendeki parçalarda veya işletim sisteminde sorun olsa şuandada kullanamazdım.
Yeni karta montajlarken işlemci fanı tam oturmamış olabilir mi? BIOS'ta resetlemeyip Windowsta yapıyorsa sebebi bu da olabilir. Ben de sorunun anakarttan olduğunu düşünüyorum.

BalistikAdam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Yeni karta montajlarken işlemci fanı tam oturmamış olabilir mi? BIOS'ta resetlemeyip Windowsta yapıyorsa sebebi bu da olabilir. Ben de sorunun anakarttan olduğunu düşünüyorum.
İki kez kontrol ettim hocam zaten anakartıda geri verdim.

Hocam şimdide şöyle bir durum oluştu. Oyunları kurup test ettiğimde ise valorant değerleri işlemci ve ekran kartı kullanımı hemen hemen %35 civarlarında eşit vaziyette seyrediyor 3-5 dkda birde olsa fps drop oluyor sıcaklık değerlerim normal. Battlefield 5'te ise Ekran kartı kullanımı genelde 90 üzeri ve işlemci kullanım yüzdesi ise 50 ile 90 arası dalgalanıyor. Undervolt olsada olmasada aynı eskiden bu kadar dalgalanma olmazdı ve işlemci kullanımı %90 vs olmazdı. Bu durumdan kaynaklı fps drop sorunu yaşıyorum. Birde kasanın fanları eskiden çok sessiz çalışırdı şimdi sürekli çok sesli çalışıyor %100'de çalışıyor gibi.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Eski anakartın ile mi bunlar oldu. Neden oyunları baştan kuruyorsun .Formatmı attın.

tolgacem

Profesör
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
47
RAM'den dolayı olabilir. RAM ayarlarını biraz düşürüp deneyebilirsin. Anakart / RAM uyumsuzluğu olabilir. Anakarta takılan tüm ek güç kabloları tamam mı? CPU tarafına bazı anakartlarda 4 pin bazılarında 8 pin bazılarında da 8 + 8 giriş olabiliyor. Bunlar tam dolu ve hala bilinmeyen kapanmalar oluyorsa, stress testine sok. RAM'leri tek tek dene ama hızını düşürerek dene bir de.

BalistikAdam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Eski anakartın ile mi bunlar oldu. Neden oyunları baştan kuruyorsun .Formatmı attın.
Evet eski anakartımı taktıktan sonra oldu. Dün aldığım anakartın testini yapabilmek için format atacaktım oda izin vermedi resetlemekten. Mecburen yeniden kurdum.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Anakrtının çipset driverini yüklemediysen yükle. E.kartının driverini yüklemişsindir zaten.Eski driverini hatırlıyorsan, özellklle ,önce, bi onu yükle.

BalistikAdam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Anakrtının çipset driverini yüklemediysen yükle. E.kartının driverini yüklemişsindir zaten.Eski driverini hatırlıyorsan, özellklle ,önce, bi onu yükle.
Chipset, driverler hepsini yükledim ekran kartının dün çıkmış olan sürücüsü vardı onu yüklemiştim. Birde şöyle bir durum oluştu dün bi diskten başka bir diske yedeklerimi aktarırken yazma hızı 15 mb/sn düşüp 200 mb/sn arasında dalgalanıyordu haliyle uzun sürdü kopyalama işlemi. Acaba ssd bozulmuş olabilirmi?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Diğer diskden de olabilir bu dalgalanma. Mevcut diskini bi test et, tek başına.

BalistikAdam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Sata ssd vardı bende windowsun kurulu olduğu diskte sağlık testi yaptım bazen iyi bazen düşük çıkıyordu. m2 ssd alacaktım zaten aklımdaydı. Ankartın yerine Samsung 970 evo plus nvme m2 ssd aldım taktım şuan herşey kusursuz çalışıyor. Galiba sürekli resetlenince ssd zarar gördü. Depolama birimi olarak kullanıyorum sata olanı.

Hocam benim konularımda emeğin çok. Eline yüreğine sağlık herşey için çok teşekkür ederim.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Sata ssd vardı bende windowsun kurulu olduğu diskte sağlık testi yaptım bazen iyi bazen düşük çıkıyordu. m2 ssd alacaktım zaten aklımdaydı. Ankartın yerine Samsung 970 evo plus nvme m2 ssd aldım taktım şuan herşey kusursuz çalışıyor. Galiba sürekli resetlenince ssd zarar gördü. Depolama birimi olarak kullanıyorum sata olanı.

Hocam benim konularımda emeğin çok. Eline yüreğine sağlık herşey için çok teşekkür ederim.
Rica ederim .Amacımız zaten, bildiklerimizi paylaşmak.