Soru Anadolu Halkı İsmet İnönü'den Neden Nefret Eder?

Bu konuyu okuyanlar

MadResister

Doçent
Reaksiyon puanı
394
Arkadaşlar yardımcı olabilirseniz şimdiden çok sevinirim. Tepkilerinizi almak istiyorum.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ten nefret edenlerin seçtiği günah keçisi olduğunu düşünüyorum.
Hatta asıl sebebin Menderes'in siyasete dini alet edip halkı istediği gibi yönlendirmeye çalışmasından kaynaklandığı kanısındayım.
Tabi birde komplo teoricileri mevcut. O kısımda işler iyice çığırından çıkıyor. Atatürk'ün ölümünden sorumlu tutanı bile var ?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
İsmet İnönünün bana göre sevilmeme nedenlerini sıralayım.

Ben İsmet İnönüyü CHP'lilerin bile beğendiğinden örnek aldığından sevdiğinden şüpheliyim.

-İsmet İnönü Atatürk sonrası CHP'nin başına geçmiş ve tek parti dönemini devam ettirdiği için sevilmiyor bence. Üstüne daha Atatürk'ün cenazesi kaldırılmadan görevi devrealması para bastırması flan bir kesimi kızdırmıştır.
-Üstüne 1929 büyük buhran sonrası halk zaten yoksul ve aç üstüne 1939'da ikinci dünya savaşı gelmesi milleti iyice zor duruma sokmuştur. Savaş şartlarında halkın elinde avucunda olanında alınması iyice kızdırmış ve kinlendirmiştir bana göre. Bu meşhur ekmek karne ile veriliyordu muhabbeti o zamanlardan. Veya Erkekleri 4 yıl askere almak o zamanlardan.

Halk yönetimi değiştirmek istiyor ama seçim yapılmıyor ülkede. İlk seçim 1946'da yapılıyor düşünün. Sözde demokrasiye 1923'te geçtik :D Onda da AÇIK OY kullanıyon. Sonra sonuçlar KAPALI GİZLİ sayılıyor. :D Komediye bak. Sen CHP'li sandık görevlisinin gözetiminde oy atacaksın. Ama sonra oynlar gizli sadece CHP'li üyeler tarafından sayılacak. itiraz şansın yok. O seçimde CHP kazanmıştır. Ondan sonra yapılan ilk demokratik 1950 seçimlerinde Demokrat partinin bastırmaları ile kapalı oy kullanma ve açık sayıma geçilmiştirde ülke seçim görmüştür. İlk seçimde Demokrat parti tek başına iktidar olmuştur.

Seçimi kaybettiği halde İsmet İnönü CHP'nin başında kalmıştır.
1954 seçimleri 550 vekilin sadece 31 tanesini alıyorlar gene İsmet paşa başta.
1957 seçimlerini gene Demokrat parti alıyor gene CHP'de genel başkan değişmiyor.
1960 darbesi olmuştur gene İsmet paşa var.
1961 Menderes asılıyor gene İsmet paşa var.
1970 Muhtırası oluyor gene İsmet paşa var. :)
Deniz Gezmiş ve arkadaşları asılıyor gene İsmet paşa var. ( CHP'li çoğu isimde bu idama evet vermiştir.)
Yıl oldu 1971 halen CHP'nin başında İsmet Paşa var :D
O tarihlerde olan bütün olaylarda İsmet paşa orada. Artık gözü görmez kulağı duymaz ama gene orada. Darbeler oluyor partiler kapatılıyor liderleri asılıyor yönetciler değişiyor ama CHP'ye dokunan yok.

-En son Ecevit dayanamaz isyan eder. :) Ama başarılı olamaz partiden istifa eder.
-1 yıl sonra Kurultay olur ve İsmet paşa ya ben ya Ecevit kararınızı verin der CHP kurultayında. :D Ve nasıl oluyorsa 700 oy Ecevite 550 kadar oy İsmet paşaya çıkar ve İsmet İnönü devrilir. ( Devrildiğinde 88 yaşında.)
-6 ay kadar partide kalır İsmet Paşa. Ve sonra istifa eder.

Not: İstifa ettikten sadece 1 ay kadar sonra vefat eder. Şuan halk CHP'ye karşı mesafeli ve asla oy vermem diyorsa bunun sorumlusu bence Atatürk değil İsmet İnönüdür.

Not2: Unutmuşum İsmet paşaya çok kızılmasının diğer sebebi Ezan'ın Türkçe okutulması. 1932'den taa 1950'ye kadar ( Demokrat parti iktidar olana kadar Ezan Türkçe okutulmuştur. Ve halk buna karşı olmasına rağmen) Bununda sevilmemesinde etkisi çok büyüktür bence.

Not3: Halkın gözünde Lozan'ın anlaşmasının görüşmelerinin İsmet İnönü yaptığı için orada ki olumsuzluklardan'da onu sorumlu tutarlar. 12 ada çok önce kaybetildiği halde bilmeyen kesim onuda İsmet Paşa verdi sanır. :)

Son düzenleme:

MadResister

Doçent
Reaksiyon puanı
394
Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ten nefret edenlerin seçtiği günah keçisi olduğunu düşünüyorum.
Hatta asıl sebebin Menderes'in siyasete dini alet edip halkı istediği gibi yönlendirmeye çalışmasından kaynaklandığı kanısındayım.
Tabi birde komplo teoricileri mevcut. O kısımda işler iyice çığırından çıkıyor. Atatürk'ün ölümünden sorumlu tutanı bile var ?
Bu ülkede zaten sağcılığın muhafazakarlığın siyasal islamcılığın vb şeylerin ilk sebebi menderes :D

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Bu ülkede zaten sağcılığın muhafazakarlığın siyasal islamcılığın vb şeylerin ilk sebebi menderes :D

Menderes bu ülkede seçimle başa gelen ilk lider. Ve emin ol asmasalar ölene kadar kalırdı o koltukta.

Girdiği iki genel bir belediye seçimde de CHP'ye fark atıp tek başına iktidar oldu. 3. seçimine giremeden idam edildi ne yazık ki. :(

Ve seçime sandığa halka saygısı olmayanlar arkasından bilmeden sallar işte ancak tek sevdiği yeşil banknottu diye... Adamı tanımış gözüyle görmüşler gibi anlatıyorlar birde. :(

Sonuçta tek rakibi CHP ve o zamanda aynı CHP değişen hiç bir şey yok 70 sene geçmesine rağmen üstünden halen mantık düşünce aynı... Seçimle gelen adamı seçimlerde yenemeyince taktik hep aynı. At yalanı bulunur inananı taktiği...