Ana ekran ve uygulamalar ekranı hangisi daha performanslı?

Bu konuyu okuyanlar

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Sadece ana ekran olursa mı daha performanslı olur yoksa uygulamalar ekranı mı? Can sıkıntısından telefonu kurcalıyorum ana ekran menüsünde sadece ana ekran ve ana ekran ile uygulamalar ekranı seçimi olduğunu gördüm hangisi daha stabil ve performanslıdır ?

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,678
Bilemeyiz, isterseniz test edin ve sonucu bizimle paylaşın.

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
15.40 dan dolayı böyle düşündüm
Orada iOS-Android karşılaştırması yapılıyor ama. iOS'te uygulamalar arka plana alındığı an güç tüketmeyi bırakır Android öyle değil maalesef. O yüzden iOS bekleme süresinde hiç pil kaybetmiyor. Eğer ki sizin dediğiniz gibi olsaydı Apple iOS 14 ile Android'deki gibi uygulama çekmecesi getirmezdi zaten.

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Orada iOS-Android karşılaştırması yapılıyor ama. iOS'te uygulamalar arka plana alındığı an güç tüketmeyi bırakır Android öyle değil maalesef. O yüzden iOS bekleme süresinde hiç pil kaybetmiyor. Eğer ki sizin dediğiniz gibi olsaydı Apple iOS 14 ile Android'deki gibi uygulama çekmecesi getirmezdi zaten.
Android de neden uyutulmaz ki bir uygulama anlamış değilim. Başlar başlamaz kamera, hesap makinesi gibi uygulamalar arka planda çalışıyor. Kapatamıyoruz da
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bilemeyiz, isterseniz test edin ve sonucu bizimle paylaşın.
Şuan aktif hale getirdim sadece ana ekran kullanıyorum. Tuhaf geldi açıkcası.

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,678
Android de neden uyutulmaz ki bir uygulama anlamış değilim. Başlar başlamaz kamera, hesap makinesi gibi uygulamalar arka planda çalışıyor. Kapatamıyoruz da
Uygulama ayarlarından pil kısıtlaması yaparsanız uygulamalar arka planda çalışmaz ama kısıtladığınız uygulamanın bildirimlerinde gecikme olabilir.

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
İşleyiş bu şekilde. Ancak sonradan yüklediğimiz uygulamaların arka plan etkinliklerini kısıtlayabiliyoruz. Google ve yerleşik uygulamalar sürekli olarak çalışmaya devam ediyor.

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
İşleyiş bu şekilde. Ancak sonradan yüklediğimiz uygulamaların arka plan etkinliklerini kısıtlayabiliyoruz. Google ve yerleşik uygulamalar sürekli olarak çalışmaya devam ediyor.
Google mi??? play store ve hizmetler çerçevesi dışında hepsini devredışı bıraktım. Ama samsung uygulamalarına kıl oluyorum bixby mesela veya windows ile paylaşım uygulamaları. Kaldıramıyorum devre dışı bırakamıyorum. Root atmam yakın olabilir

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Google mi??? play store ve hizmetler çerçevesi dışında hepsini devredışı bıraktım. Ama samsung uygulamalarına kıl oluyorum bixby mesela veya windows ile paylaşım uygulamaları. Kaldıramıyorum devre dışı bırakamıyorum. Root atmam yakın olabilir
Root olmadan izin verilmiyor işte. Şuraya bakın mesela, klavye. Bir klavye neden arkada 11 küsur saat çalışıyor ya da Google Play ne yapıyor bunca saat? Bunlar sadece birkaçı yani.

Screenshot_20201206-003900_Device care.jpg

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Root olmadan izin verilmiyor işte. Şuraya bakın mesela, klavye. Bir klavye neden arkada 11 küsur saat çalışıyor ya da Google Play ne yapıyor bunca saat? Bunlar sadece birkaçı yani.

Ekli dosyayı görüntüle 127472
Kesinlikle öyle. Bende vanced microG bile 5 saat çalışmış oluyor arka planda 5 saat ne dinledim diye düşünüyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekli dosyayı görüntüle 127472
Google play bildirim için çalışıyor diye biliyorum

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,678
Google hizmetleri arka planda sürekli çalışır, uygulama güncellemelerini kontrol eder, kişiselleştirilmiş reklamlar için sizi sürekli izler, senkronizasyon yapar, daha bir sürü şey yapıyor. Hatta ben bir ara Google hizmetleri aşırı pil tüketimi yaptığı için Custom ROM kurup Gapps yüklememiştim, pil kullanımı gözle görülür şekilde iyileşmişti.

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Google hizmetleri arka planda sürekli çalışır, uygulama güncellemelerini kontrol eder, kişiselleştirilmiş reklamlar için sizi sürekli izler, senkronizasyon yapar, daha bir sürü şey yapıyor. Hatta ben bir ara Google hizmetleri aşırı pil tüketimi yaptığı için Custom ROM kurup Gapps yüklememiştim, pil kullanımı gözle görülür şekilde iyileşmişti.
Şuan devre dışı bırakasım geldi. Fakat whatsapp gibi uygulamalardan bildirim gelmez diye çekiniyorum