Soru Amoled ve LCD

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar Konu (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

AMOLED vs LCD

• Kullanılan toplam oy
    22
Benim mi8 telefonum kırıldı. Ekran full gitti.
Yeni ekran alacağım ama internette AMOLED almak istedim. Baktığım ekranlarda hem LCD hem AMOLED yazıyor. Bu enye bağlı olarak yazılıyor anlamadım. Benim araştırmam ile amoledin daha iyi olduğuna karar verdim. Ama mi 8 ekran araması yaptığım da hem AMOLED hemlcd ekran falan yazıyor örn: Mi 8 AMOLED dokunmatik LCD ekran yazıyor. Bu ekranlar telefon 0 olarak AMOLED kullanıyorsa sadece AMOLED ile mi çalışır yoksa LCD ile değişebiliyor mu anlamadım??? Ve telefonda istediğimiz ekranı kullanabiliyorsak hangi ekran? AMOLED mi, LCD mi?

SonicDash

Supporter
Yönetici
Moderatör
Benim mi8 telefonum kırıldı. Ekran full gitti.
Yeni ekran alacağım ama internette AMOLED almak istedim. Baktığım ekranlarda hem LCD hem AMOLED yazıyor. Bu enye bağlı olarak yazılıyor anlamadım. Benim araştırmam ile amoledin daha iyi olduğuna karar verdim. Ama mi 8 ekran araması yaptığım da hem AMOLED hemlcd ekran falan yazıyor örn: Mi 8 AMOLED dokunmatik LCD ekran yazıyor. Bu ekranlar telefon 0 olarak AMOLED kullanıyorsa sadece AMOLED ile mi çalışır yoksa LCD ile değişebiliyor mu anlamadım??? Ve telefonda istediğimiz ekranı kullanabiliyorsak hangi ekran? AMOLED mi, LCD mi?
Bu tartışmaya açılacak bir konu bile değil, tabi ki de AMOLED. Bazı ekranlar yan sanayi olarak düşik maliyetli olması için LCD de üretilebiliyorlar.

İsimyok0808

Doçent
Amoled'in avantajları ;
1)- Siyahlar çok iyi bir şekilde. Pikseller kapalı olarak veriliyor. Ve çok iyi bir siyah renk oluyor.
2)- Renkler canlı oluyor.

Dezavantajları;
1)-LCD'ye göre daha kısa ömürlü.
2)- Beyazlar mavimsi oluyor.
3)- Burn-in olabilme ihtimali var.

LCD avantajları ;
1)- Amoled'e göre daha uzun ömürlü.
2)- Beyazlar Amoled'e göre daha iyi.
3)- Renkler nasıl gözüküyorsa öyle veriyor.

Dezavantajları ;

1)- Siyahlar pikseller yakılarak verildiği için. Beyazımsı oluyor.
2)- Renkler Amoled'e göre soluk gibi gözüküyor.
3)-
Dark mode kullanmanın bir faydası yok. @Thorj
Bildiğim bunlar :) Daha fazlada olabilir.

SonicDash

Supporter
Yönetici
Moderatör
Amoled'in avantajları ;
1)- Siyahlar çok iyi bir şekilde. Pikseller kapalı olarak veriliyor. Ve çok iyi bir siyah renk oluyor.

Dezavantajları;

LCD avantajları ;

Dezavantajları ;

LCD'de Dark mode kullanmanın bir faydası da yok, bunu da ekleyin bence.

TheTruthHurts

Profesör
Amoled'in avantajları ;

Dezavantajları;

LCD avantajları ;

Dezavantajları ;

3)-

Amoled,ekran siyah olduğunda pikselleri tamamen kapattığı için batarya ömrüne büyük bir katkı sağlıyor. Beyaz ise çok batarya sömürüyor. Bu şey LCD için geçerli değil.

Lcd ise arkadan ışıklandırdığı için siyahı biraz grimsi yapıyor,beyazımsı değil :)

yolcu35

Doçent
Dostum ekran özelliklerinden bak. Telefonun hangisini kullanıyorsa onu tercih et. Fakat Amoled (oled) ekranlar pahalıdır. O yüzden şöyle söyleyeyim. Lcd ekranla gelen bir telefona hiçbir firma yan sanayi de olsa oled ekran üretmez. Amoled ekrana sahip bir cihaz için ise bol bol lcd ekran görürsün yan sanayi olarak. Yan sanayi üretim yapan amoled ekrana para gömmez. O yüzden baktığın amoled ekranlar pahalı ise ve orijinal fiyatına yakınsa al geç. Lcd ekran yan sanayi ekrandır. Dokunmatik ve renk sorunları yaşayabilirsin. Onlarında kaliteli olanları vardır. Orijinalden amoled ekran cihaza lcd ekran takılabilir üretilirse tam tersi de olabilir ama randıman alabilir mi bilmiyorum.

ConfickerBelasi

Guru
Yasaklı
Amoled,ekran siyah olduğunda pikselleri tamamen kapattığı için batarya ömrüne büyük bir katkı sağlıyor. Beyaz ise çok batarya sömürüyor. Bu şey LCD için geçerli değil.

Lcd ise arkadan ışıklandırdığı için siyahı biraz grimsi yapıyor,beyazımsı değil :)
ışığı sonuna kadar açma maxiplus5 bile o dediğin olmuyor spotify simsiyah...
WhatsApp Image 2020-06-01 at 17.58.33.jpeg
WhatsApp Image 2020-06-01 at 17.58.33.jpeg

Son düzenleyen moderatör:

Son mesajlar