Amerikan Doları Türk Lirasına karşı 8 TL'yi de geçti

Bu konuyu okuyanlar

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
YEP tahminleri

Ekli dosyalar

• Screenshot_20201026-1.jpg
    Screenshot_20201026-1.jpg
    46.9 KB · Görüntüleme: 87

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Çok güzel dolar artsın vergi de olsun.Ben seneye askere gidecektim.Geldiğim de çalışmaya başlayıp yeni ekran kartı, işlemci ve kasa ile psu alacaktım.Maalesef doların artması durmayacağından alamam hiç bir şey.Böyle giderse.??

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Yalnız şöyle bir şey var; yüksek kur ihracata yarar düşük kur ithalata. Çok değil 4-5 yıl önce ihracatçıların kur düşük diye ağladığı haberler vardı. Açığın en büyük sebebi olan enerji sorunu çözülüp ithalatçı ülkeden ihracatçı ülke konumuna geçildiğinde kurun yüksek olması her türlü bize yarayacak. Karadenizde doğalgaz bulunması, Akdeniz,Libya olayları vs vs hep bunun için. Temel sıkıntı ülkede fırsatçıların çok fazla olması; dolar 20 kuruş artınca 500 lira zam koyan bir sürü şerefsiz var. Ama dolar atıyorum 5 liraya düşsün 50 lira indirim yapmazlar.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Ekonomi iyi açıklaması gelmiş dağılabiliriz

Ekli dosyalar

• 95249F5C-BFCE-40E6-9CD1-202F25DA48CD.jpeg
    95249F5C-BFCE-40E6-9CD1-202F25DA48CD.jpeg
    102.5 KB · Görüntüleme: 88

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Rica ediyorum hem konu sahibi arkadaşla hem de yorum yapan arkadaşlar şu videoyu izleyebilirler mi?

Targaryen

Asistan
Reaksiyon puanı
269
Ekonomi iyi açıklaması gelmiş dağılabiliriz
Devlet büyüklerimizin ekonomiyi iyi görmesinin sebebi de aldıkların 40.000 belki de daha yüksek maaşlar olarak görüyorum. Bu civarlarda maaş alırsan tabi ki ekonominin iyiliğini de kötülüğünü de hissetmezsin. Verin bakalım 1 yıl sabit asgari ücret ekonomi iyi yorumları gelecek mi?

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Bu ülkede ekonomi yokki insanların sırtından geçinme var herşeye zam yap asgari ücrete gelince bu zamlar komik rakamlar kendilerine gelince geçinemiyoruz derler zamın babasını yaparlar ama ne yazıkki bizler alıştık bu duruma yapacak birşey yok şunu yaptık bunu yaptık derler insanlarının hayatını kolaylaştıracak hiç birşey yapmazlar..

Son düzenleme:

barislakers

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Reisim daha da artsın şu dolar o yükseldikçe millet çıldırıyor. Durmak yok yola devam başkanımmmmm.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Ekonomi iyi, uçuyoz-kaçıyoz diyen yok. Yüksek kurun ihracata düşük kurun ithalata yarayacağı bir realitedir. Burdan ekonomi uçuyor kaçıyoru nasıl çıkarıyorsunuz hayret...

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Ekonomi iyi, uçuyoz-kaçıyoz diyen yok. Yüksek kurun ihracata düşük kurun ithalata yarayacağı bir realitedir. Burdan ekonomi uçuyor kaçıyoru nasıl çıkarıyorsunuz hayret...
Yüksek kur ihracata yarar mı. Muhakkak bir nebze yarar. Abartılı olarak gidelim. Örneğin kurun 5 TLden 10 TL ye çıkması ihracatı iki kat arttırır mı ? Hayır. Kurun marjinal faydası bir noktada biter. Önemli olan yurtdışına en ucuz tekstili ben satıyorum. TL değer kaybetsin de daha çok ürün satayım demek değil. Önemli olan katma değerli ürünü satabilmekdir. O zaman düşük kura bel bağlamazsınız.
Ancak dışarıdan hammadde ve enerji ithal ettiğimiz için de değer kaybeden TL aynı zamanda enflasyonis olarak size döner.
Uzun lafın kısası maharet ekonomiyi dengede tutabilmektir. Sayın bakanın ne işin var dolar ile ben dolara bakmıyorum söylemleri ile ekonomi dengede durmaz.

barislakers

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Reis dolar artsın yatırımımız var dolara daha da zengim olalım çatlasınlar

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,910
Gaz kaynaklarından gaz çıkarıp yurtdışına satarsanız dolar düşüşe geçecektir. Başka türlü bence Dolar düşmez

barislakers

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Gaz kaynaklarından gaz çıkarıp yurtdışına satarsanız dolar düşüşe geçecektir. Başka türlü bence Dolar düşmez
reis bence o kadar çok kaynak çıksaydı a haberde atv de günde en az 50 kez görürdük bence o kadar çok değil gibime geliyor ama tabi benim dediğimin ne önemi var ülkede.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Dolar başka türlü de düşer. Nasıl 2001 krizi sonrası 687 binlerden 1,6 milyonlara çıkıp sonrasında 1,15 lere kadar düştü ise öyle düşer.
Yani. Güven veren bir siyasi irade ile. Ne demek bu ? Ekonomi biliminin gereklerini yapan komşuları ile iyi ilişkiler kurmaya çabalayan bir siyasi irade ile. Komşuları ile iyi ilişkiler kurmaya çalışmak demek de Avrupanın hakkımızı yemesine izin vermek demek değildir. Ama her cephede aynı anda savaşmayı gerektirecek saçma politikalar uygulamamaktır.

myexq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Kurun düşmesi için piyasaya en az dış borçlar kadar dolar girmesi gerekir. bu dolar nasıl girebilir dışarıya ürün/hizmet satarak yani ihracat ile girebilir. Bulduğumuz gazı satarak vesaire bu miktarı karşılayamazsınız. Türkiye ekonomisi sanayi, ihracat, tarım ihracatı üzerine kurulu olmadığı için bu çok normal bir durum düzelmesi için ciddi reformlar ve ihracat ekonomisi geçişi gerekir. Türkiye'de güven ortamı yok hukuka güvenilmiyor daha birçok nedenle dış sermaye(yani dolar) ülkeden çıkıyor.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Çünkü çok gelişmiş bir ülke olduk ya. :)

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Dolar başka türlü de düşer. Nasıl 2001 krizi sonrası 687 binlerden 1,6 milyonlara çıkıp sonrasında 1,15 lere kadar düştü ise öyle düşer.
Yani. Güven veren bir siyasi irade ile. Ne demek bu ? Ekonomi biliminin gereklerini yapan komşuları ile iyi ilişkiler kurmaya çabalayan bir siyasi irade ile. Komşuları ile iyi ilişkiler kurmaya çalışmak demek de Avrupanın hakkımızı yemesine izin vermek demek değildir. Ama her cephede aynı anda savaşmayı gerektirecek saçma politikalar uygulamamaktır.
Hocam savaşta da olsan dışarıya ihraç ettiğin katma değerli ürünün varsa etkilenmezsin. Zaur arkadaşımız o gözden bakmış olaya. Haa kaldı ki biz birebir sıcak çatışmaya girmedik. Suriye desen Öso destekleniyor. Libya desen mutabakat hükümeti var. Kaldı ki savaş meclisten çıkar. İkisi ayrı şeyler. Bu arada bu doların yükselmesi son olaylara bağlanamaz. Seneler önce zaten revaçtaydı. Dolar 2 tl olan zamanlarıda biliyorum ben. Herkes farkındaydı ki dolar bir zaman sonra artacaktı

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Arkadaşım ekonomi dersini kimden aldın sen.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Hocam savaşta da olsan dışarıya ihraç ettiğin katma değerli ürünün varsa etkilenmezsin. Zaur arkadaşımız o gözden bakmış olaya. Haa kaldı ki biz birebir sıcak çatışmaya girmedik. Suriye desen Öso destekleniyor. Libya desen mutabakat hükümeti var. Kaldı ki savaş meclisten çıkar. İkisi ayrı şeyler. Bu arada bu doların yükselmesi son olaylara bağlanamaz. Seneler önce zaten revaçtaydı. Dolar 2 tl olan zamanlarıda biliyorum ben. Herkes farkındaydı ki dolar bir zaman sonra artacaktı
Ekonomi ve piyasa riski sevmez. Riski de ona göre fiyatlar. Neticde ülke olarak sizin her sene çevirmeniz gereken bir dış borcunuz var. Bunu çevirmek için de dışarıdan borçlanmaya devam etmeniz ve bu borcu da makul faiz oranı ile çevirmeniz gerekir. O sebeple birinci şart;

İstikrarlı bir siyasi iradedir. İstikrarli siyasi irade demek sadece oyun %40ını aldım demek değil ondan daha önemli olarak;
aklın ve bilimin emrettiği politikaları yapmaktır. 2002-2007 arası AKP politikalarını eleştirenler görece olarak çok daha az iken(reisin çıraklık dönemi) kalfa ve ustalık dönemlerinden ekonomik gerçeklerden hızla kopulduğu için ülke bu hale gelmiştir.