Haber Amerikan Doları Türk Lirasına karşı 8 TL'yi de geçti

Logithx

Profesör
Bu ülkede ekonomi yokki insanların sırtından geçinme var herşeye zam yap asgari ücrete gelince bu zamlar komik rakamlar kendilerine gelince geçinemiyoruz derler zamın babasını yaparlar ama ne yazıkki bizler alıştık bu duruma yapacak birşey yok şunu yaptık bunu yaptık derler insanlarının hayatını kolaylaştıracak hiç birşey yapmazlar..

Son düzenleme:

Usui Takumi

Profesör
Ekonomi iyi, uçuyoz-kaçıyoz diyen yok. Yüksek kurun ihracata düşük kurun ithalata yarayacağı bir realitedir. Burdan ekonomi uçuyor kaçıyoru nasıl çıkarıyorsunuz hayret...

ozciceky

Profesör
Ekonomi iyi, uçuyoz-kaçıyoz diyen yok. Yüksek kurun ihracata düşük kurun ithalata yarayacağı bir realitedir. Burdan ekonomi uçuyor kaçıyoru nasıl çıkarıyorsunuz hayret...
Yüksek kur ihracata yarar mı. Muhakkak bir nebze yarar. Abartılı olarak gidelim. Örneğin kurun 5 TLden 10 TL ye çıkması ihracatı iki kat arttırır mı ? Hayır. Kurun marjinal faydası bir noktada biter. Önemli olan yurtdışına en ucuz tekstili ben satıyorum. TL değer kaybetsin de daha çok ürün satayım demek değil. Önemli olan katma değerli ürünü satabilmekdir. O zaman düşük kura bel bağlamazsınız.
Ancak dışarıdan hammadde ve enerji ithal ettiğimiz için de değer kaybeden TL aynı zamanda enflasyonis olarak size döner.
Uzun lafın kısası maharet ekonomiyi dengede tutabilmektir. Sayın bakanın ne işin var dolar ile ben dolara bakmıyorum söylemleri ile ekonomi dengede durmaz.

barislakers

Asistan
Cezalı
Gaz kaynaklarından gaz çıkarıp yurtdışına satarsanız dolar düşüşe geçecektir. Başka türlü bence Dolar düşmez
reis bence o kadar çok kaynak çıksaydı a haberde atv de günde en az 50 kez görürdük bence o kadar çok değil gibime geliyor ama tabi benim dediğimin ne önemi var ülkede.

ozciceky

Profesör
Gaz kaynaklarından gaz çıkarıp yurtdışına satarsanız dolar düşüşe geçecektir. Başka türlü bence Dolar düşmez
Dolar başka türlü de düşer. Nasıl 2001 krizi sonrası 687 binlerden 1,6 milyonlara çıkıp sonrasında 1,15 lere kadar düştü ise öyle düşer.
Yani. Güven veren bir siyasi irade ile. Ne demek bu ? Ekonomi biliminin gereklerini yapan komşuları ile iyi ilişkiler kurmaya çabalayan bir siyasi irade ile. Komşuları ile iyi ilişkiler kurmaya çalışmak demek de Avrupanın hakkımızı yemesine izin vermek demek değildir. Ama her cephede aynı anda savaşmayı gerektirecek saçma politikalar uygulamamaktır.

myexq

Öğrenci
Kurun düşmesi için piyasaya en az dış borçlar kadar dolar girmesi gerekir. bu dolar nasıl girebilir dışarıya ürün/hizmet satarak yani ihracat ile girebilir. Bulduğumuz gazı satarak vesaire bu miktarı karşılayamazsınız. Türkiye ekonomisi sanayi, ihracat, tarım ihracatı üzerine kurulu olmadığı için bu çok normal bir durum düzelmesi için ciddi reformlar ve ihracat ekonomisi geçişi gerekir. Türkiye'de güven ortamı yok hukuka güvenilmiyor daha birçok nedenle dış sermaye(yani dolar) ülkeden çıkıyor.

Craigdiizzeer

Doçent
Cezalı
Dolar başka türlü de düşer. Nasıl 2001 krizi sonrası 687 binlerden 1,6 milyonlara çıkıp sonrasında 1,15 lere kadar düştü ise öyle düşer.
Yani. Güven veren bir siyasi irade ile. Ne demek bu ? Ekonomi biliminin gereklerini yapan komşuları ile iyi ilişkiler kurmaya çabalayan bir siyasi irade ile. Komşuları ile iyi ilişkiler kurmaya çalışmak demek de Avrupanın hakkımızı yemesine izin vermek demek değildir. Ama her cephede aynı anda savaşmayı gerektirecek saçma politikalar uygulamamaktır.
Hocam savaşta da olsan dışarıya ihraç ettiğin katma değerli ürünün varsa etkilenmezsin. Zaur arkadaşımız o gözden bakmış olaya. Haa kaldı ki biz birebir sıcak çatışmaya girmedik. Suriye desen Öso destekleniyor. Libya desen mutabakat hükümeti var. Kaldı ki savaş meclisten çıkar. İkisi ayrı şeyler. Bu arada bu doların yükselmesi son olaylara bağlanamaz. Seneler önce zaten revaçtaydı. Dolar 2 tl olan zamanlarıda biliyorum ben. Herkes farkındaydı ki dolar bir zaman sonra artacaktı

ozciceky

Profesör
Hocam savaşta da olsan dışarıya ihraç ettiğin katma değerli ürünün varsa etkilenmezsin. Zaur arkadaşımız o gözden bakmış olaya. Haa kaldı ki biz birebir sıcak çatışmaya girmedik. Suriye desen Öso destekleniyor. Libya desen mutabakat hükümeti var. Kaldı ki savaş meclisten çıkar. İkisi ayrı şeyler. Bu arada bu doların yükselmesi son olaylara bağlanamaz. Seneler önce zaten revaçtaydı. Dolar 2 tl olan zamanlarıda biliyorum ben. Herkes farkındaydı ki dolar bir zaman sonra artacaktı
Ekonomi ve piyasa riski sevmez. Riski de ona göre fiyatlar. Neticde ülke olarak sizin her sene çevirmeniz gereken bir dış borcunuz var. Bunu çevirmek için de dışarıdan borçlanmaya devam etmeniz ve bu borcu da makul faiz oranı ile çevirmeniz gerekir. O sebeple birinci şart;

İstikrarlı bir siyasi iradedir. İstikrarli siyasi irade demek sadece oyun %40ını aldım demek değil ondan daha önemli olarak;
aklın ve bilimin emrettiği politikaları yapmaktır. 2002-2007 arası AKP politikalarını eleştirenler görece olarak çok daha az iken(reisin çıraklık dönemi) kalfa ve ustalık dönemlerinden ekonomik gerçeklerden hızla kopulduğu için ülke bu hale gelmiştir.